Moderní energetika prochází revolucí díky konceptu tzv. chytrých sítí (Smart Grid). Tyto pokročilé elektrické sítě propojují tradiční infrastrukturu s digitálními technologiemi, aby zlepšily efektivitu, spolehlivost a udržitelnost.
Smart Grid umožňuje monitorovat a řídit tok energie v reálném čase, přičemž integruje obnovitelné zdroje, distribuované výrobní jednotky a spotřebitelské systémy. Výsledkem je dynamická síť, která reaguje na měnící se požadavky a minimalizuje ztráty energie. Klíčovou roli zde hrají jak chytré spotřebiče, tak měřicí a regulační zařízení.
Zatímco pozornost se často soustředí na viditelné prvky, jako jsou inteligentní elektroměry nebo bateriová úložiště, méně nápadné, ale stejně důležité jsou měřicí převodníky silnoproudých veličin. Tyto zařízení plní zásadní funkci při transformaci, měření a přenosu elektrických parametrů do řídicích systémů Smart Grid. Převodníky umožňují přesný monitoring napětí, proudu, frekvence nebo výkonu a zajišťují, že data jsou přenášena ve formě srozumitelné pro analytické nástroje. Bez těchto klíčových komponent by Smart Grid nemohl efektivně fungovat.
Hojně používané analogové převodníky, jež vynikaly svou spolehlivostí a dlouhou životností, dnes nahrazují převodníky programovatelné, které k těmto klíčovým vlastnostem přidávají možnost vyšší flexibility a variability využití. Těmto převodníkům lze pomocí příslušného software variabilně nastavovat analogové výstupy jak proudové (0/4 až 20 mA), tak napěťové (0 až 10 V) a dle požadavků upravovat jejich rozsah a výstupní charakteristiku. V neposlední řadě je velkou výhodou těchto převodníků možnost výsledky měření předávat pomocí sériové komunikace, jako je např. Modbus RTU, nebo i Modbus TCP.
Silnou pozici v nejnáročnějších aplikacích si už léta drží programovatelný multifunkční převodník SINEAX DM5S z dílny Švýcarské výrobní firmy Camille Bauer. Tento převodník svou variabilitou, přesností a unikátním provedením dokáže v rozvaděči nahradit více jednoúčelových převodníků a tím ušetřit jak vstupní náklady, tak i náklady spojené s instalací a provozem. Převodník DM5S lze v jednom provedení použít k monitoringu libovolné sítě ať už jednofázové, třífázové, rovnoměrně nebo nerovnoměrně zatížené. Všechno nastavení probíhá poté v programovacím prostředí. Jednou z největších předností tohoto převodníku je, že si uživatel může zvolit variantu bez analogových výstupů, s jedním nebo s až čtyřmi analogovými a případně se sériovou komunikací Modbus RTU nebo Modbus TCP. Díky tomu dokáže nahradit v rozvaděči až čtyři jednoúčelové převodníky s analogovými výstupy a nespočet jednoúčelových převodníků s výstupem po sériové komunikaci.
Programování těchto převodníků probíhá přes jednoduché a intuitivní prostředí programovacího software. Ten si lze volně stáhnout přímo ze stránek výrobce. Nejdůležitější nastavení převodníku je počáteční volba a specifikace měřené sítě. Poté může uživatel dále nastavovat analogové výstupy, elektroměrové čítače a adresaci veličin pro komunikaci Modbus. Analogovým výstupům lze přiřadit nejen jednu z až dvaceti dvou možných veličin, ale lze jim i definovat rozsah proudového výstupu a případně i definovat charakteristiku výstupu, včetně lomených charakteristik. Po vhodném nastavení a připojení do měřené sítě, lze přes stejný software na měřené veličiny nahlížet a získat tak okamžitě jistotu o správnosti zapojení i o měřených parametrech. V neposlední řadě lze data vizualizovat a v případě potřeby i simulovat hodnoty na výstupu pro ověření následných procesů.
Převodníky v dnešní době získávají více funkcí, aby držely krok s nároky jejich aplikací. Díky tomu si drží klíčovou pozici i v náročných aplikacích smartgrid. Pokud máte zájem o získání nabídky řešení pro vaši aplikaci, nebo chcete jen získat více informací, neváhejte se na nás obrátit.
GMC – měřicí technika, s.r.o.
Fügnerova 2316/1a, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 410 906
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.gmc.cz