Bezpečnostní požadavky na svorky a měřicí obvody dle nové ČSN EN 61010-2-030

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Svorky měřicího obvodu se obvykle dodávají jako pár nebo sada. Každý pár nebo sada svorek může mít jmenovité napětí nebo jmenovitý proud nebo obojí v rámci této sady a každá jednotlivá svorka může mít jmenovité napětí proti zemi. Některé přístroje mohou mít měřicí jmenovité napětí (mezi svorkami) odlišné od jmenovitého napětí proti zemi.

Jmenovité napětí i proud musí být na svorkách označeny. Na svorkách musí být také vyznačena příslušná kategorie měření.

merici_hroty_3

Označení musí být umístěno v blízkosti svorek. Nicméně pokud není dostatek místa (jako například u zařízení s více vstupy), označení může být na štítku se jmenovitými údaji nebo na stupnici nebo může být svorka označena grafickou značkou výstrahy.

Jak již bylo zmíněno, na svorkách měřicího obvodu určených pro měření v kategoriích měření II, III nebo IV musí být vyznačena příslušná kategorie měření. Značení kategorie měření musí být „CAT II", „CAT III" nebo „CAT IV" podle využitelnosti. Je přípustné vyznačení více než jednoho typu kategorie měření a jmenovitého napětí proti zemi.

U svorek měřicího obvodu určených pro připojení k napětím vyšším, ale které nejsou určeny pro měření v kategoriích měření II, III nebo IV, musí být vyznačena značka výstraha.

Svorky měřicích obvodů nemusí být označeny, jestliže

  • a) jsou určeny k trvalému připojení a nejsou přípustné, nebo
  • b) jsou vyhrazeny pouze pro připojení ke konkrétním svorkám jiných zařízení, nebo
  • c) je zřejmé, z jiných indikací, že jmenovité napětí je pod hodnotami, které se považují za nebezpečné živé.

Některá zařízení mohou mít více jmenovitých kategorií měření pro stejný měřicí obvod. Pro taková zařízení musí dokumentace jasně identifikovat kategorie měření, kde je zařízení určeno k použití a kde se nesmí použít.

Vodivé části každé svorky nepřizpůsobeného měřicího obvodu, které by se mohly stát nebezpečnými živými při aplikaci maximálního jmenovitého napětí na jiné svorky měřícího obvodu na zařízení, musí být odděleny alespoň vzdušnou vzdáleností a povrchovou cestou podle tabulky 1 od nejbližšího přístupu zkušebního prstu dotýkajícího se vnějších částí svorky v nejméně výhodné pozici.

Tab. 1: Vzdušné vzdálenosti a povrchové cesty pro svorky měřicích obvodů s nebezpečnými živými vodivými částmi

Napétí na vodivých částech svorky Vzdušná vzdálenost a povrchové cesty
AC efektivní hodnota V DC V mm
≥ 33 ≤ 300 ≥ 70 ≤ 414 0,8
> 300 ≤ 600 > 414 ≤ 848 1,0
> 600 ≤ 1000 > 848 ≤ 1414 2,6
Hodnoty jsou stanoveny výpočtem pro zesílenou izolaci. Přechodné jevy se neuvažují.

Pokud se v měřicím obvodu pro měření sítě použije řízení přechodného přepětí, jakákoliv součástka nebo obvod omezující přepětí musí mít dostatečnou sílu pro omezení pravděpodobných přechodných přepětí. V případě porušení nebo přehřátí součástky během zkoušky nesmí vzniknout žádné nebezpečí. Pokud dojde k porušení, žádná část součásti nesmí přemostit bezpečnostní izolace. Pokud se součást přehřeje, nesmí zahřívat jiné materiály na jejich body samovznícení. Sepnutí jističe síťové instalace je známkou selhání.

Tab. 2: Impulsní výdržné napětí

Jmenovité střídavé nebo stejnosměrné napětí mezi fázovým vodičem a středovým vodičem měřené sítě V Impulsní výdržné napětí V
KATEGORIE MĚŘENÍ II KATEGORIE MĚŘENÍ III KATEGORIE MĚŘENÍ IV
< 50 500 800 1500
> 50 ≤ 100 800 1500 2500
> 100 ≤ 150 1500 2500 4000
> 150 ≤ 300 2500 4000 6000
> 300 ≤ 600 4000 6000 8000
> 600 ≤ 1 000 6000 8000 12000

Zařízení, do něhož se připojují měřicí obvody, musí zajistit ochranu proti nebezpečím vyplývajícím z běžného používání a rozumně předvídatelného nesprávného použití, či zneužití měřicích obvodů, jak je specifikováno níže.

  • a) jestliže by mohlo dojít k nebezpečí, proudový měřicí obvod nesmí přerušit měřený obvodu během změny rozsahu nebo při použití proudových transformátorů bez vnitřní ochrany
  • b) elektrická veličina, která je v rámci specifikací pro jakoukoliv svorku nesmí způsobit nebezpečí, když je aplikován na takovou svorku nebo na jakoukoliv jinou kompatibilní svorku při nastavení rozsahu a funkce jakýmkoliv možným způsobem
  • c) jakékoliv propojení mezi zařízením a jiným zařízením nebo příslušenstvím nesmí způsobit nebezpečí, i když dokumentace nebo označení zakazuje propojení při používání zařízení pro účely měření
  • d) pro měřicí obvody, které obsahují jednu nebo více funkčních zemních svorek musí posouzení rizik řešit nebezpečí, které může vzniknout v důsledku provozování zařízení s odpojenou ochranou svorkou a pokud obsluha neúmyslné spojuje funkční zemnící svorku s jakýmkoliv jmenovitým napětím pro jinou svorku.
  • e) posuzování rizik musí řešit další nebezpečí, která mohou vyplynout z rozumně předvídatelného nesprávného použití, či zneužití

Měřicí obvody jsou vystaveny pracovním napětím a přechodnému namáhání z obvodů, ke kterým jsou v průběhu měření nebo zkoušky připojeny. Pokud se měřicí obvod používá pro měření sítě, přechodové namáhání lze odhadnout místem v instalaci, ve kterém se měření provádí. Pokud se měřicí obvod používá na měření jiných elektrických signálů, obsluha by měla přechodové namáhání posoudit, aby bylo zajištěno, že nepřekračuje možnosti měřícího zařízení.

Pokud se měřicí obvod použije k připojení do sítě, existuje riziko exploze nebo obloukového výboje. Kategorie měření specifikují množství dostupné energie, která muže přispívat k obloukovému výboji. V podmínkách, kde může nastat obloukový výboj, se mají v uživatelské dokumentaci popsat další opatření určená výrobcem ke snížení nebezpečí související s úrazem elektrickým proudem a obloukovým výbojem

Pro zařízení určená k napájení z měřeného obvodu musí být vzdušné vzdálenosti obvodu sítě navrženy podle požadavků jmenovité kategorie měření. Ke snížení přechodných jevů na úroveň, která odpovídá nižší kategorii měření, se mohou použít zařízení omezující přepětí.

Tab. 3: vzdušné vzdálenosti pro kategorie měření II. III a IV

Jmenovité napětí mezi fázovým a středním vodičem měřené sítě - AC efektivní hodnota nebo DC Základní izolace nebo přídavná izolace Zesílená izolace
KATEGORIE MĚŘENÍ II KATEGORIE MĚŘENÍ III KATEGORIE MĚŘENÍ IV KATEGORIE MĚŘENÍ II KATEGORIE MĚŘENÍ III KATEGORIE MĚŘENÍ IV
V mm mm mm mm mm mm
< 50 0,04 0,1 0,5 0,1 0,3 1,5
> 50 ≤ 100 0,1 0,5 1,5 0,3 1,5 3,0
> 100 ≤ 150 0,5 1,5 3,0 1,5 3,0 6,0
> 150 ≤ 300 1,5 3,0 5,5 3,0 5,9 10,5
> 300 ≤ 600 3,0 5,5 8 5,9 10,5 14,3
> 600 ≤ 1000 5,5 8 14 10,5 14,3 24,3

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku