Analyzátory výkonu pro ověřování transformátorů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Analyzátory výkonu od společnosti Newtons4th Ltd. z anglického Leicesteru řady PPA55xx (obr. 1) jsou sofistikované a všestranné přístroje pro přesná měření výkonu v širokém frekvenčním pásmu.

Rodina výkonových analyzátorů PPA55xx pokrývá 1 až 3fázové aplikace v nízkoproudých i silnoproudých modelech.
Každý fázový vstup přístroje má širokopásmové napěťové a proudové kanály, které jsou plně izolované od sebe navzájem i od země. Napěťové vstupy mají zabudované vysokonapěťové atenuátory, případně lze použít i externí atenuátory. Proudové vstupy mají zabudovány proudové bočníky 20 A (30 A) nebo lze připojit bočníky externí.
Napěťové a proudové vstupy jsou simultánně vzorkovány a data jsou analyzována v reálném čase pomocí vysokorychlostních digitálních signálových procesorů (DSP). Samostatná CPU přebírá výsledky od DSP pro zobrazení a komunikaci. Srdcem systému je speciální FPGA, které propojuje různé části analyzátoru a zajišťuje jeho skvělý výkon.
Napěťové a proudové kanály jsou identické s výjimkou napěťového útlumu a bočníku proudu na vstupu. Každý kanál se skládá z přepínače pro výběr externího nebo interního útlumového členu / bočníku, po kterém následuje vysokoimpedanční člen, řízení šířky pásma a řada zesilovacích stupňů vedoucích k A/D převodníku. Volba vstupního zisku a vzorkování A/D převodníku jsou pod kontrolou DSP. Vstup je vybaven automatickým DC nulování. Analogové obvody jsou optimalizovány pro vysokou linearitu v širokém dynamickém a frekvenčním rozsahu. Oba vstupní kanály (myšleno jedna fáze – proudový i napěťový) jsou plně navzájem izolované s velmi dobrým CMRR a potlačením šumu. Proudový bočník má proprietární design, který poskytuje velmi širokou šířku pásma s minimálním fázovým posunem. Útlumový napěťový člen je též proprietární tak, aby zajistil širokopásmovou frekvenční odezvu přizpůsobenou odezvě proudového bočníku. Napěťový i proudový kanál je kalibrován digitálně, takže není třeba provádět žádné fyzické úpravy.

analyzator transformatoru 2020 1
Tato výkonná a všestranná struktura přístroje umožňuje měření široké škály parametrů souvisejících s výkonem, včetně: W, VA, VAr, účiníku, Pf, fáze, efektivních hodnot U a I, provádět harmonickou analýzu, ale i integrované hodnoty (Watt hodiny atd.).
Dále pak je možné vypočítat impedance, rozběhový proud a ráz napětí. Přistroj je vybaven i osciloskopickou funkcí.
Dokonce i obtížné aplikace, jako jsou motorové pohony PWM a předřadníky osvětlení, lze snadno řešit pomocí aplikace speciálních režimů ve firmwaru přístroje a vyhrazených hardwarových funkcí včetně vstupů točivého momentu / otáček a synchronizace na napájecí síť.

analyzator transformatoru 2020 2
Celý provoz přístroje lze ovládat na dálku přes sériové rozhraní (RS232/USB), LAN nebo GPIB rozhraní.
Analyzátory řady PPA5500 jsou dodávány v několika verzích, z nichž jedna je speciálně určena pro měření a analýzu výkonových transformátorů.
Jedná se o model PPA5500-TE, který poskytuje bezkonkurenční integritu měření, spolehlivost a přesnost. Každý přístroj PPA5500-TE je důkladně testován v akreditované výkonové laboratoři (ISO17025) společnosti Newtons4th, ve které se vedle dobře zdokumentované širokopásmové kalibrace až do 2 MHz provádí specializovaná kalibrace výkonu od 40 Hz do 450 Hz. Vlastnosti PPA5500-TE vyhovují normě IEC60076-8 a je na ně poskytována 3letá záruku a 2letý interval kalibrace.

analyzator transformatoru 2020 3
Analýza ztrát výkonového transformátoru se stává náročnou v situaci, kdy transformátor je bez zátěže (například při provádění analýzy ztráty jádra). Tento testovací stav vyžaduje, aby analyzátor výkonu vykazoval výjimečnou přesnost a opakovatelnost měření fázového úhlu. Model PPA5500-TE poskytuje špičkovou analýzu s nízkým Power faktorem (Pf), který je potvrzen dodaným certifikátem UKAS ISO17025.
Díky stabilitě všech parametrů, funkcím a snadnému používání, pro které je řada PPA5500 známa, je možné u PPA5500-TE kombinovat inherentní fázovou přesnost analyzátorů PPA s procesem kalibrace, který je optimalizován konkrétně pro aplikace s nízkým Pf.
Jak je vidět na obrázku 2, je pak pro základní a fázová měření v jedné ze tří fází Pf 0,01.
Pokud je třeba vidět větší detail ve vyšším rozlišení, lze vybraná měření zobrazit na 6místném displeji. Na obrázku 3 vidíme šestimístnou prezentaci položek vybraných na předchozí obrazovce.
Kromě toho lze všechna měření zvolit jako 5 nebo 6místné rozlišení pro analýzu na PC, a to bez ohledu na zvolené nastavení obrazovky přístroje. Bezplatný počítačový software poskytuje numerická data v reálném čase plus tabulky, grafy a přímý export do souborů nebo dokumentů (obr.4).

analyzator transformatoru 2020 4
Stručně řečeno, analyzátory PPA5500-TE dosahují přesnost jmenovitého výkonu 0,07 %, 0,55 % přesnost výkonu při Pf = 0,01 a přesnost fáze 0,003 °. Další podrobnosti o těchto analyzátorech, možnosti jejich předvedení a dalších přístrojích z produkce firmy Newtons4th Ltd. získáte od jejího zástupce pro ČR a SR, společnosti Blue Panther s.r.o.

Blue Panther s.r.o.
Mezi Vodami 29, 143 00 Praha
Tel.: +420 241 762 724
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.blue-panther.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku