Analyzátory výkonu pro ověřování transformátorů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Analyzátory výkonu od společnosti Newtons4th Ltd. z anglického Leicesteru řady PPA55xx (obr. 1) jsou sofistikované a všestranné přístroje pro přesná měření výkonu v širokém frekvenčním pásmu.

Rodina výkonových analyzátorů PPA55xx pokrývá 1 až 3fázové aplikace v nízkoproudých i silnoproudých modelech.
Každý fázový vstup přístroje má širokopásmové napěťové a proudové kanály, které jsou plně izolované od sebe navzájem i od země. Napěťové vstupy mají zabudované vysokonapěťové atenuátory, případně lze použít i externí atenuátory. Proudové vstupy mají zabudovány proudové bočníky 20 A (30 A) nebo lze připojit bočníky externí.
Napěťové a proudové vstupy jsou simultánně vzorkovány a data jsou analyzována v reálném čase pomocí vysokorychlostních digitálních signálových procesorů (DSP). Samostatná CPU přebírá výsledky od DSP pro zobrazení a komunikaci. Srdcem systému je speciální FPGA, které propojuje různé části analyzátoru a zajišťuje jeho skvělý výkon.
Napěťové a proudové kanály jsou identické s výjimkou napěťového útlumu a bočníku proudu na vstupu. Každý kanál se skládá z přepínače pro výběr externího nebo interního útlumového členu / bočníku, po kterém následuje vysokoimpedanční člen, řízení šířky pásma a řada zesilovacích stupňů vedoucích k A/D převodníku. Volba vstupního zisku a vzorkování A/D převodníku jsou pod kontrolou DSP. Vstup je vybaven automatickým DC nulování. Analogové obvody jsou optimalizovány pro vysokou linearitu v širokém dynamickém a frekvenčním rozsahu. Oba vstupní kanály (myšleno jedna fáze – proudový i napěťový) jsou plně navzájem izolované s velmi dobrým CMRR a potlačením šumu. Proudový bočník má proprietární design, který poskytuje velmi širokou šířku pásma s minimálním fázovým posunem. Útlumový napěťový člen je též proprietární tak, aby zajistil širokopásmovou frekvenční odezvu přizpůsobenou odezvě proudového bočníku. Napěťový i proudový kanál je kalibrován digitálně, takže není třeba provádět žádné fyzické úpravy.

analyzator transformatoru 2020 1
Tato výkonná a všestranná struktura přístroje umožňuje měření široké škály parametrů souvisejících s výkonem, včetně: W, VA, VAr, účiníku, Pf, fáze, efektivních hodnot U a I, provádět harmonickou analýzu, ale i integrované hodnoty (Watt hodiny atd.).
Dále pak je možné vypočítat impedance, rozběhový proud a ráz napětí. Přistroj je vybaven i osciloskopickou funkcí.
Dokonce i obtížné aplikace, jako jsou motorové pohony PWM a předřadníky osvětlení, lze snadno řešit pomocí aplikace speciálních režimů ve firmwaru přístroje a vyhrazených hardwarových funkcí včetně vstupů točivého momentu / otáček a synchronizace na napájecí síť.

analyzator transformatoru 2020 2
Celý provoz přístroje lze ovládat na dálku přes sériové rozhraní (RS232/USB), LAN nebo GPIB rozhraní.
Analyzátory řady PPA5500 jsou dodávány v několika verzích, z nichž jedna je speciálně určena pro měření a analýzu výkonových transformátorů.
Jedná se o model PPA5500-TE, který poskytuje bezkonkurenční integritu měření, spolehlivost a přesnost. Každý přístroj PPA5500-TE je důkladně testován v akreditované výkonové laboratoři (ISO17025) společnosti Newtons4th, ve které se vedle dobře zdokumentované širokopásmové kalibrace až do 2 MHz provádí specializovaná kalibrace výkonu od 40 Hz do 450 Hz. Vlastnosti PPA5500-TE vyhovují normě IEC60076-8 a je na ně poskytována 3letá záruku a 2letý interval kalibrace.

analyzator transformatoru 2020 3
Analýza ztrát výkonového transformátoru se stává náročnou v situaci, kdy transformátor je bez zátěže (například při provádění analýzy ztráty jádra). Tento testovací stav vyžaduje, aby analyzátor výkonu vykazoval výjimečnou přesnost a opakovatelnost měření fázového úhlu. Model PPA5500-TE poskytuje špičkovou analýzu s nízkým Power faktorem (Pf), který je potvrzen dodaným certifikátem UKAS ISO17025.
Díky stabilitě všech parametrů, funkcím a snadnému používání, pro které je řada PPA5500 známa, je možné u PPA5500-TE kombinovat inherentní fázovou přesnost analyzátorů PPA s procesem kalibrace, který je optimalizován konkrétně pro aplikace s nízkým Pf.
Jak je vidět na obrázku 2, je pak pro základní a fázová měření v jedné ze tří fází Pf 0,01.
Pokud je třeba vidět větší detail ve vyšším rozlišení, lze vybraná měření zobrazit na 6místném displeji. Na obrázku 3 vidíme šestimístnou prezentaci položek vybraných na předchozí obrazovce.
Kromě toho lze všechna měření zvolit jako 5 nebo 6místné rozlišení pro analýzu na PC, a to bez ohledu na zvolené nastavení obrazovky přístroje. Bezplatný počítačový software poskytuje numerická data v reálném čase plus tabulky, grafy a přímý export do souborů nebo dokumentů (obr.4).

analyzator transformatoru 2020 4
Stručně řečeno, analyzátory PPA5500-TE dosahují přesnost jmenovitého výkonu 0,07 %, 0,55 % přesnost výkonu při Pf = 0,01 a přesnost fáze 0,003 °. Další podrobnosti o těchto analyzátorech, možnosti jejich předvedení a dalších přístrojích z produkce firmy Newtons4th Ltd. získáte od jejího zástupce pro ČR a SR, společnosti Blue Panther s.r.o.

Blue Panther s.r.o.
Mezi Vodami 29, 143 00 Praha
Tel.: +420 241 762 724
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.blue-panther.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cervenec 2022

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2022

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku