Snížení provozních nákladů je prioritou mnoha průmyslových odvětví a nástroje, které v tom pomáhají jsou jak termokamery, tak akustické kamery.
Termokamery i akustické kamery umožňující rychlé odhalení závad, úniků plynů / stlačeného vzduchu. Tím pomáhají zabránit zbytečným ztrátám a škodám a současně prodloužit životnost, spolehlivost a bezpečnost strojů a zařízení.
Akustické kamery FLIR – zaručené odhalení úniků a vad zařízení
Abychom mohli pochopit, proč jsou na trhu takové rozdíly v měřicí technice, je třeba se podívat do historie, kdo s čím začal a kdo jen kopíroval. Výrobce FLIR, pod sebe začlenil původního výrobce NL Acouctic (dnes je to jedna společnost), což byl průkopník ve vývoji a výrobě akustických kamer. V té době to byl unikátní přístroj, na jehož vlně úspěchu se později snažili a snaží naskočit další výrobci. Dnes se tedy můžeme setkat na trhu s celou řadou akustických kamer (někdy i samy sobě nápadně podobné pod různými jmény), z nichž však drtivá většina (zejména z Číny) jen kopíruje původní koncepci NL Acoustic, dnes FLIR.
Rozdíl v technických specifikacích mezi jednotlivými typy akustických kamer není velký, ale skutečnost je drtivě odlišná, zejména v porovnání přístrojů přímo v terénu. A to i přes to, že ačkoli FLIR nabízí unikátní parametry, tak cena přístrojů je srovnatelná. Co je hlavní výhodou je vysoká citlivost, která je definována nejen vzdáleností, ale rovněž i např. tlakem v kontrolovaném potrubí, kdy akustické kamery FLIR mají vyšší citlivost na stejnou vzdálenost, ale i při nižším tlaku v porovnání s konkurencí!
Rovněž je to i možnost ovládání celé kamery a držení jednou rukou, takže uživatel není omezen v pohybu či bezpečnosti, kdy potřebuje se druhou rukou držet zábradlí, žebříku atd., což tzv. dvouruční přístroje zcela neumožňují.

FLIR Si1-LD - cenově dostupná akustická kamera
Akustická kamera FLIR Si1-LD je základním přístrojem určeným pro vyhledávání úniků stlačeného vzduchu, případně nevýbušných plynů a navazuje na předchozí typ FLIR Si124-LD Plus. Hlavní předností kamery FLIR Si1-LD je 96 vestavěných vysoce citlivých MEMS mikrofonů s frekvenčním rozsahem 2 – 100 kHz zajišťují vysokou citlivost (0,004 l/min z 0,5 m při 2,5 bar) a spolehlivou detekci i na větší vzdálenost až do 130 m. Vestavěná 12 Mpix kamera s 8x zoomem a LED přísvitem + ergonomický design pro držení a ovládání jednou rukou zajišťuje nejen komfort, ale zejména kvalitní měření a bezpečnost při práci. Akustická kamera FLIR Si1-LD umožňuje stejně jako další akustické kamery FLIR kvantifikovat velikost daného úniku v objemových jednotkách l/min a přepočítat na odhadované roční ztráty. Vzhledem k velmi nízké ceně je návratnost investice u tohoto přístroje velmi rychlá!

FLIR Si2-LD – detekce úniků vzduchu / plynů a vad ložisek
Akustická kamera FLIR Si2-LD je profesionálním přístrojem pro vyhledávání úniků stlačeného vzduchu nebo celé řady plynů a také mechanické vady ložisek. Hlavní předností akustické kamery FLIR Si2-LD je 124 vestavěných vysoce citlivých MEMS mikrofonů s rozsahem 2 – 130 kHz zajišťují citlivost (0,0032 l/min z 0,5 m při 2,5 bar) a spolehlivou detekci i na větší vzdálenost až do 200 m. Vestavěná 12 Mpix kamera s 8x zoomem a LED přísvitem + ergonomický design pro držení a ovládání jednou rukou zajišťuje stejně jako u FLIR Si1-LD nejen komfort, ale zejména kvalitní měření a bezpečnost při práci. Akustická kamera FLIR Si2-LD umožňuje stejně jako další akustické kamery FLIR kvantifikovat velikost daného úniku v objemových jednotkách l/min a přepočítat na odhadované roční ztráty.
Dalším režimem této kamery je detekce mechanických vad ložisek (zvýšené tření, vibrace), čímž se tento přístroj stává univerzálním diagnostickým nástrojem pro drtivou většinu průmyslových podniků, kde se používá nejen stlačený vzduch, ale také dopravníky. Kamera Si2-LD umožňuje odhalit vadné ložisko, a to bezkontaktně i na velkou vzdálenost, což je oproti kontaktním metodám velká výhoda v úspoře času a zajištění bezpečnosti práce.

FLIR Si2-PD – detekce částečných výbojů
Akustická kamera FLIR Si2-PD má stejné vlastnosti jako FLIR S2-LD, tedy 124 vestavěných vysoce citlivých MEMS mikrofonů s rozsahem 2 – 130 kHz zajišťující spolehlivou detekci i na větší vzdálenost až do 200 m. FLIR Si2-PD je ale určena pro detekci částečných výbojů a umožňuje přímo na displeji klasifikovat typ částečného výboje včetně jeho vážnosti. To je umožněno vestavěnou nabídkou prvků, na kterém se částečný výboj vyskytuje (typ izolátoru, vodič, průchodka atd.).
Výstupem není tedy jen typ výboje, ale také jeho vážnost vztažena na kontrolovaný prvek. Tato kamera je určena zejména pro elektroenergetické distribuční, přenosové a výrobní společnosti a umožňuje tak minimalizovat poškození rozvodných zařízení a rušení způsobené částečnými výboji.
Akustická kamera FLIR Si2-Pro kombinuje oba předchozí modely, tedy Si2-LD a Si2-PD a nabízí všechny 3 režimy, tedy detekci a kvantifikaci úniků vzduchu / vakua a plynů, detekci mechanických závad a detekci částečných výbojů.

FLIR Si2x-LD / FLIR Si2x-Pro – ATEX certifikovaná akustická kamera
V provozech, jako jsou plynárenský, potravinářský atd., kde je požadavek na použití v zónách s nebezpečím, výbuchu nabízíme speciální akustickou kameru FLIR Si2x s ATEX certifikací do prostředí s nebezpečím výbuchu. Tak se nabízí ve dvou typech, a to jak FLIR Si2x-LD, která má stejné vlastnosti jako FLIR Si2-LD, tak také jako FLIR Si2x-Pro, která je zas analogií FLIR Si2-Pro a zahrnuje všechny 3 režimy měření, tedy detekci a kvantifikaci úniků vzduchu / vakua a plynů, detekci mechanických závad detekci částečných výbojů, ale lze ji použít v zónách s nebezpečím výbuchu.
Unikátní jsou nejen akustické kamery, ale hlavně zpracování naměřených výsledků. Ty lze snadno zpracovat do přehledné zprávy s vyobrazením nalezených úniků a potenciálními ročními ztrátami, a to v programu FLIR Thermal Studio. Tvorba zprávy je víceméně automatická a maximálně ulehčuje uživateli práci. Tento program je současně kompatibilní s termokamerami FLIR, takže v nem lze zcela plnohodnotně vyhodnotit nejen záznamy z akustických kamer, ale také z termokamer FLIR, které se nabízejí jak přenosné, tak stacionární a pro všechny typy účelu i prostředí.

Termokamery FLIR OGI (Optical Gas Imaging) - detekce úniků plynu = zvýšení bezpečnosti a snížení ekologické zátěže
Pro vizualizaci i kvantifikaci úniků plynů jsou určeny speciální termokamery OGI, konkrétně FLIR řady G, které navazují na úspěšnou předchozí řadu FLIR GF. Termokamery FLIR G jsou vybaveny speciálním snímačem umožňující jak bezkontaktní měření teplot, tak hlavně detekci a vizualizaci úniku celé řady plynů, včetně různých chemických / uhlovodíkových sloučenin a zobrazuje tyto plyny jako mrak. Díky těmto vlastnostem je možné nalézt a zobrazit přesné místo i velmi malého úniku, což napomáhá k rychlé opravě či výměně vadné části plynovodu / zařízení a snížení rizika výbuchu či kontaminace prostředí.
Termokamery FLIR Gx320, Gx620 a G620 umožňují detekci, vizualizací a kvantifikaci úniků plynů v jednotkách g/h nebo l/min, a to přímo v termokameře. Díky svým vlastnostem jsou termokamery FLIR G / GF využívány celou řadou podniků z oblasti petrochemie, přepravy, skladování nebo distribuce zemního plynu, a to jak pro zajištění bezpečnosti provozu, tak pro snížení emisí skleníkových plynů. Nové termokamery FLIR Gx320 a Gx620 jsou navíc certifikovány jako nástroj pro splnění požadavků pro detekci a kvantifikaci úniků plynu aktuální směrnicí EU.
Úspěch vlastního designu (černá barva, rozmístění prvků) i patentovaných funkcí FLIR (prolnutí MSX, nastavení rozsahu dotykem atd.) v poslední době zneužívají čínské napodobeniny od výrobce spojeného s tamní komunistickou vládou. Jak také varuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), používání kamerových technologií z Číny přináší celou řadu rizik, zejména v ohrožení kybernetické bezpečnosti. Zákazník by tedy měl zvážit, zda za své peníze podpoří kopírování originálního výrobce a podstoupí možná rizika spojené s bezpečností dat čínské napodobeniny a to, že při nákupu takového přístroje přispěje k financování čínské komunistické mašinérie, která je spojená s kybernetickými útoky na naši zemi, ale také tím přispěje k potlačování demokratických principů a lidských práv, a to nejen v Číně, ale vzhledem k propojenosti autoritářských režimů jako Rusko, Írán, Severní Korea atd. současně napomůže těmto nebezpečným politickým systémům destabilizovat svět, ve kterém sám žije.

Při nákupu termokamery FLIR však obdrží zákazník kvalitní originální přístroj z produkce EU / USA s jistotou dlouhé životnosti, kvalitním a zaručeným servisem poskytovaným renomovaným výrobcem FLIR a jeho autorizovaným distributorem. Naše společnost SpektraVision s.r.o. je autorizovaný distributor a PREMIUM Partner FLIR poskytující široký sortiment přístrojů FLIR včetně kompletního servisu zahrnující poradenství v návrhu zařízení, dodání, profesionálního zaškolení i následné podpory uživatelů. Neváhejte nás kontaktovat, poradíme Vám s výběrem a vybraný přístroj předvedeme přímo u Vás na Vašem zařízení.
SpektraVision s.r.o.
Tel.: +420 608 600 647
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.spektravision.cz

