Pracovní postupy u práce bez napětí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Před zahájením prací musí být provedeno vyhodnocení rizik a musí být přijata nezbytná ochranná opatření. Pouze osoba pověřená kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti smí dát souhlas k zahájení pracovní činnosti. To platí i v případě jakéhokoliv přerušení pracovní činnosti, s výjimkou krátké přestávky, při které nebylo pracoviště opuštěno.

Pro poskytnutí podpory osobě pověřené kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti ji má vedoucí práce informovat o povaze práce, místě jejího konání a o důsledcích zamýšlené činnosti na elektrické zařízení. Doporučuje se podávat tyto informace písemně, zejména pro složitou práci.
Podle základních zásad musí buď osoba pověřená kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti, nebo vedoucí práce zajistit, aby osoby vykonávající práci byly podrobně seznámeny s průběhem práce před jejím zahájením a s jejím ukončením.
Pracovní postupy se dělí na práce bez napětí, práce pod napětím a na práce v blízkosti živých částí. Všechny tyto postupy jsou založeny na používání ochranných opatření proti zranění elektrickým proudem a/nebo proti účinkům zkratu a elektrického oblouku.

prace bez napeti 1

Legenda:
DL: Vzdálenost definující vnější hranici ochranného prostoru
DV: Vzdálenost definující vnější hranici zóny přiblížení

Práce bez napětí

Tato část stanovuje základní požadavky („pět bezpečnostních pravidel") na zajištění takového stavu, aby elektrické zařízení, na kterém se má pracovat, bylo po celou dobu práce bez napětí a bezpečné. To vyžaduje přesné vymezení pracoviště. Po určení příslušného elektrického zařízení musí být splněno pět základních požadavků v daném pořadí, pokud není zvláštní důvod konat jinak:

  • úplné odpojení;
  • zabezpečení proti opětovnému zapnutí;
  • ověření beznapěťového stavu zařízení;
  • provedení uzemnění a zkratování;
  • ochranná opatření proti živým částem, které se nacházejí v blízkosti.

Souhlas k zahájení těchto prací musí dát osoba pověřená kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti vedoucímu práce (vedoucím práce). Každá osoba provádějící pracovní činnost musí být osoba znalá nebo osoba poučená nebo musí být pod dohledem osoby znalé.

Úplné odpojení
Část zařízení, na kterém se má pracovat, musí být odpojena ze všech stran možného napájení. Odpojení musí být provedeno vzdušnou vzdáleností nebo stejně účinnou izolací, která zajistí, že místo odpojení po elektrické stránce neselže.

Zabezpečení proti opětovnému zapnutí
Všechny spínací přístroje, které byly použity k odpojení elektrického zařízení pro práci na něm, musí být zajištěny proti opětovnému sepnutí, nejlépe uzamknutím vybavujícího mechanismu. Není-li k dispozici uzamykatelné zařízení, musí být provedeno odpovídající opatření v souladu s místními podmínkami, aby bylo zabráněno opětovnému sepnutí. Jestliže je pro ovládání spínacích přístrojů použit pomocný zdroj energie, musí být odpojen. Musí být umístěna upozornění, např., výstražné značky, aby se zakázal přístup. Jestliže jsou používány spínací přístroje s dálkovým ovládáním, musí být zajištěno, že nedojde k opětovnému sepnutí místním ovládáním. Veškerá signalizace a uzamykatelné systémy použité pro tento účel musí být spolehlivé.
Části elektrického zařízení, které zůstávají nabity po celkovém odpojení sítě, např. kondenzátory a kabely, musí být vybity vhodnými prostředky.

Ověření beznapěťového stavu zařízení
Beznapěťový stav musí být ověřen na všech fázích nebo pólech elektrického zařízení na pracovišti nebo co nejblíže pracoviště. Části zařízení, které byly odpojeny, musí být ověřeny podle místních provozních předpisů. To zahrnuje např. použití systémů pro detekci napětí vestavěných do zařízení a/nebo použití samostatných systémů pro detekci napětí. Zkoušečky napětí a samostatné systémy pro detekci napětí musí být ověřeny bezprostředně před použitím, a pokud je to možné, i po použití.
Jestliže jsou elektrická zařízení spojena kabely a vypnuté kabely nemohou být na pracovišti jednoznačně určeny, musí být v souladu s místními podmínkami přijata jiná bezpečnostní opatření. Ta mohou zahrnovat vhodná zařízení k řezání nebo prorážení kabelu.
Ověření beznapěťového stavu musí být provedeno před zahájením práce. V případě použití detektoru napětí nebo systémů pro detekci napětí (VDS) musí být v souladu s EN 61243-1, EN 61243-2, EN 61243-3 nebo EN 61243-5.
Jestliže je v kterémkoliv čase práce přerušena nebo musí pracovní tým opustit pracoviště a v důsledku toho nemůže průběžně kontrolovat elektrické zařízení, musí být beznapěťový stav opětovně ověřen před započetím práce, jestliže však je pracoviště trvale uzemněno a zkratováno, není ověření beznapěťového stavu nutné.
Jestliže se pro zajištění beznapěťového stavu používají dálkově ovládané uzemňovače vhodné pro zkratování, musí být sepnutá poloha uzemňovače spolehlivě signalizována systémem dálkového ovládání.
V případě, že je možné uzemňovač přepnout na místní ovládání a funkci uzemňovače lze ověřit vizuálně, musí být uzemnění všech vodičů ověřeno.
Uzemňovače pro zařízení vysokého napětí musí být v souladu s EN 62271-1 a EN 62271-102.

Uzemnění a zkratování
Na všech pracovištích s elektrickým zařízením vysokého napětí a některých pracovištích nízkého napětí musí být všechny části, na kterých se má pracovat, uzemněny a zkratovány. Uzemňovací a zkratovací soupravy nebo přístroje musí být nejdříve spojeny s uzemňovací soustavou a pak se všemi póly (vodiči) vypnutého zařízení, které má být uzemněno, demontáž se provádí v opačném pořadí.
Uzemnění a zkratování musí být provedeno na pracovišti. Pokud to není možné, uzemňovací a zkratovací zařízení nebo přístroje musí být umístěny na dohled z pracoviště.
Jsou-li během práce vodiče rozpojovány nebo spojovány a existuje nebezpečí, že se na zařízení může objevit rozdíl potenciálů, musí být před tím, než jsou vodiče rozpojeny nebo spojeny, provedena na pracovišti vhodná opatření, jako je pospojování a/nebo uzemnění.
Uzemňovací a zkratovací soupravy musí být v souladu s EN 61219 nebo EN 61230.
Veškeré uzemňovací a zkratovací soupravy nebo přístroje, kabely a svorky použité k propojení musí být dimenzovány tak, aby odolaly zkratovému proudu v místě, kde jsou instalovány.
Uzemnění a zkratování musí být po dobu provádění práce bezpečné. Je-li nutné během měření nebo zkoušení odstranit uzemňovací nebo zkratovací zařízení, musí být přijata taková opatření, aby bylo zabráněno možnosti zranění.
Jestliže jsou k uzemnění a zkratování elektrického zařízení použity dálkově ovládané uzemňovače, musí systém dálkového ovládání spolehlivě signalizovat polohu uzemňovače.
V případě, že je možné uzemňovač přepnout na místní ovládání a funkci uzemňovače lze ověřit vizuálně, musí být uzemnění a zkratování všech vodičů spolehlivě ověřeno.
Uzemnění a zkratování nemusí být provedeno u zařízení malého a nízkého napětí, s výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí, že na zařízení může být zavlečeno napětí, například:

  • u křižovaného venkovního vedení nebo v souběhu s jinými elektrickými vedeními;
  • při napájení záložními zdroji elektrické energie.

Při práci na venkovních vedeních nízkého napětí umístěných nad úrovní hlavy, s výjimkou izolovaných venkovních vedení, mají být všechny vodiče uzemněny co nejblíže pracoviště, a to včetně nulového vodiče, stejné jako spínané a řídicí vodiče např. pro venkovní osvětlení. V každém případě musí být vodiče uvedené výše zkratovány.
Na holých venkovních vedeních a holých vodičích musí být uzemnění a zkratování provedeno na pracovišti a ze všech stran možného napájení a/nebo na všech vodičích vstupujících do tohoto místa, minimálně jedna uzemňovací nebo zkratovací souprava musí být umístěna na dohled z pracoviště. Jsou však možné následující výjimky:

  • pro specifické pracovní činnosti, kde se vodiče během práce nepřeruší, je vhodné připojení samostatné uzemňovací a zkratovací soupravy na pracovišti;
  • kde není uzemňovací a zkratovací souprava nebo uzemňovač na dohled z pracoviště, musí být na hranicích pracoviště připojena přenosná uzemňovací souprava nebo dodatečná signalizační zařízení nebo musí být provedena jiná rovnocenná opatření.

Jestliže se pracuje pouze na jednom vodiči venkovního vedení, nemusí být provedeno zkratování na pracovišti za předpokladu, že jsou splněny všechny následující podmínky:

  • veškerá dělicí místa jsou uzemněna a zkratována;
  • vodič, na kterém se pracuje, a všechny vodivé části uvnitř pracoviště jsou spojeny a uzemněny vhodnými soupravami nebo uzemňovací;
  • uzemněný vodič, pracoviště a pracující osoba jsou od zbývajících vodičů tohoto elektrického obvodu ve vzdálenosti větší než D (viz obrázek 1 a 2).

U izolovaného venkovního vedení, kabelů nebo dalších izolovaných vodičů musí být provedeno uzemnění a zkratování na nezaizolovaných částech rozpojovacího místa zařízení nebo co nejblíže těmto místům, ze všech stran pracoviště.

prace bez napeti 2

Legenda: DL: Vzdálenost definující vnější hranici ochranného prostoru
DV: Vzdálenost definující vnější hranici zóny přiblížení

Ochrana v blízkosti živých částí
Jestliže jsou v blízkosti pracoviště části elektrického zařízení trvale pod napětím, jsou nezbytná zvláštní dodatečná opatření, která musí být provedena před zahájením práce podle „Práce v blízkosti živých částí".

Povolení k zahájení práce
Nezbytnou podmínkou je souhlas daný osobou pověřenou kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti.
Povolení k zahájení práce smí dát dalším osobám zúčastněným na práci pouze vedoucí práce.
Aby nedošlo k nedorozumění, má být, tam, kde je to účelné, pro práci na zařízení vysokého napětí, připraven písemný popis odpojení a uzemnění.

Opětovné uvedení zařízení do provozu
Po ukončení práce musí být všechny zúčastněné osoby odvolány a musí jim být oznámeno, že práce jsou ukončeny a žádná další práce již není povolena. Veškeré nářadí, výstroj a přístroje používané během práce musí být odstraněny. Teprve potom smí být zahájen postup pro opětovné uvedení zařízení do provozu.
Veškeré uzemňovací, zkratovací soupravy a/nebo přístroje musí být z pracoviště odstraněny. Všechna bezpečnostní opatření, zámky a/nebo jiné přístroje použité k zabránění opětovnému sepnutí a veškerá označení použitá pro vymezení pracoviště musí být odstraněny.
Jakmile byla po ukončení činnosti odstraněna bezpečnostní opatření a byl zahájen postup pro uvádění zařízení do provozního stavu, musí se tato část elektrického zařízení považovat za zařízení pod napětím.
Jestliže je vedoucí práce přesvědčen, že elektrické zařízení je připraveno k opětovnému zapnutí, oznámí to osobě pověřené kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti a prohlásí, že práce je ukončena a elektrické zařízení je schopné uvedení do provozu.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku