Otázka prostorů z hlediska ochrany před úrazem elektrickým proudem - 1. díl

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V poslední době jsme čelili otázkám týkajícím se nové normy důležité pro všechny elektrotechniky, a zejména pro ty, kteří se zabývají otázkami elektrických instalací. Touto normou je ČSN 33 2000-4-41 ed. 3:2018.

Ta se zabývá ochranou před úrazem elektrickým proudem v elektrických instalacích nízkého napětí. Technické změny oproti druhému vydání této normy z roku 2007, které se týkají zejména zvýšení bezpečnosti elektrických instalací uplatněním citlivých proudových chráničů ve světelných obvodech, přijala technická veřejnost vcelku s pochopením. S určitým rozčarováním bylo ale komentováno to, že nová norma již neuvádí členění prostorů z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem na prostory normální, nebezpečné a zvlášť nebezpečné a k tomuto rozdělení přiřazené.

Zopakujme si, jaký je tradiční přístup k nebezpečí úrazu elektrickým proudem z hlediska členění prostorů, v nichž se s elektrickým zařízením zachází. Je logické, že čím je takový prostor nebezpečnější, tím větší je také nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Toto hledisko se uplatňuje v technických normách (připomínám jenom legendární ČSN 34 1010:1965 Všeobecné předpisy pro ochranu před nebezpečným dotykovým napětím) řadu desetiletí a uplatňuje se prakticky do současné doby a prozatím je vysvětleno i v dosud platné ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007, která platí souběžně s novou ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 z ledna 2018 až do 7. 7. 2020. Tato ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007 sice již uvádí v čl. 410.3.4, že pro zvláštní instalace nebo jejich zvláštní umístění se uplatňují speciální ochranná opatření odpovídající části 7 souboru ČSN 33 2000 (který je ekvivalentní souboru IEC 60364), ale v poznámce k tomuto článku ještě upozorňuje na případy instalací, které ještě nejsou specifikovány v některém oddílu uvedené části 7. Pro tyto instalace je třeba postupovat podle čl. 410.3.N10 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007. Podle uvedeného článku se z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem při provozování elektrického zařízení prostory člení na:

  • prostory normální,
  • prostory nebezpečné a
  • prostory zvlášť nebezpečné.

Podle informativní přílohy NA normy ČSN 33 2000-4-41 se

  • v prostorech normálních a nebezpečných uplatňuje tzv. normální provedení ochrany (tj. provedení, které odpovídá základním ustanovením normy ČSN 33 2000-4-41),
  • pouze pro prostory zvlášť nebezpečné se uplatňuje ještě ochrana doplněná o tzv. doplňkovou ochranu před úrazem elektrickým proudem, tj. především,
    − ochrana citlivým proudovým chráničem a/nebo
    − doplňujícím ochranným pospojováním.
  • Zvláštní pozornost ještě zasluhují části zařízení, které se při obsluze musí uchopit rukou. U těchto částí
    − se požaduje zhotovení z izolantu, pokud se nejedná o části, jejichž účelem není ovládání elektrických obvodů.

Uvedené zásady jsou shrnuty do jednoduché tabulky 1.

otazka prostoru 2
Klasické příklady, jak doplnit normální provedení ochrany o doplňkovou ochranu jsou uvedeny v tab. 2.

otazka prostoru 3

Porovnání tradičního přístupu s přístupem uplatňovaným mezinárodně (IEC) a evropsky (EN a HD)

Dlužno podotknout, že přístup, který uplatňuje mezinárodní normalizace (IEC) a evropská normalizace (CENELEC v normách EN a harmonizačních dokumentech HD) od výše uvedeného přístupu, který vychází z tradic československé normalizace, není v principu odlišný. Jak ta mezinárodní a evropská normalizace, tak ten náš národní přístup vychází z toho, že určitá působení vnějších vlivů zvyšují nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Ovšem ta mezinárodní a evropská normalizace nenechává tolik volného prostoru pro uvažování elektrotechniků, jaká ochranná opatření pro jednotlivé případy uplatnit, a předepisuje ochranná opatření pro jednotlivé zvláštní druhy instalací v různých objektech a prostorech. To je schematicky znázorněno v tab. 3.

otazka prostoru 4

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku