Identifikace nebezpečí je klíčovým krokem pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení.
Každé zjištěné nebezpečí se posuzuje na základě odhadu závažnosti možného poškození zdraví a pravděpodobnosti, že k tomuto poškození dojde. Kombinací těchto faktorů lze přesně určit míru rizika, což je nezbytné pro efektivní prevenci a minimalizaci nežádoucích událostí.
Při hodnocení rizik je třeba vycházet ze stanovených předpisů či standardů, obsahujících specifické požadavky, kritéria a prahové hodnoty vztahující se k nebezpečím spojeným s používáním strojů a jiných pracovních zařízení. Jestliže nejsou v předpisech stanoveny uvedené požadavky, musejí být rizika vyhodnocena jako kombinace R = P x D, přičemž
- P je očekávaná závažnost poškození zdraví,
- D je pravděpodobnost, že k takovému poškození dojde.
Faktor závažnosti následků
Existuje několik možností, jak definovat předpokládané nežádoucí následky. My bereme v úvahu poškození zdraví, kde jako základ hodnocení závažnosti slouží předpokládaná délka pracovní neschopnosti (počet dnů, kdy je pobírána nemocenská).
Faktor pravděpodobnosti
Pravděpodobnost nežádoucího následku (poškození zdraví následkem úrazu) je závislá na několika faktorech, z nichž jsou nejvýznamnější tři níže uvedené:
- pravděpodobnost úrazu v závislosti na typu stroje a/nebo druhu práce,
- délka pobytu v nebezpečné zóně,
- možnost omezit či úplně se vyhnout nebezpečí (úrazu).
První faktor se vztahuje ke strojům a může být odvozen rovněž z úrazových statistik (nehody strojů), druhý faktor je spojen výhradně s organizačními aspekty, jež souvisejí s provozem daného podniku, a třetí faktor zahrnuje osobní znalosti a dovednosti daného pracovníka, zejména pak jak reaguje na nebezpečné situace (např. úroveň instrukcí, výcviku, varovného zařízení).
Normy ČSN EN ISO 12100 a ČSN EN ISO 13849-1 uvádějí další faktor, a to “možnost odvrátit nebezpečí”. Tento faktor bereme v úvahu při zvažování pravděpodobnosti úrazu.
Hodnocení rizik
Všeobecně můžeme říci, že hodnocení rizik slouží k vyjádření vztahu závažnosti možného poškození zdraví a pravděpodobnosti, že toto poškození nastane.
Odhad rizik napomáhá také k určení rozumných výdajů potřebných pro zavedení preventivních opatření, přičemž je při realizaci opatření nutné vždy vyhovět alespoň minimálním požadavkům vycházejících z platných právních předpisů.
Hodnocení rizik, a především odhad jejich závažnosti je nutno provést vždy, když je potřeba splnit jak obecné (standardní) požadavky kladené na ochranu zdraví pracovníků, tak i v případě realizace účinnějších opatření. Všeobecně platí níže uvedené základní pravidlo: Čím větší je riziko (v tomto případě míra rizika), tím rychleji je nutno opatření realizovat.
Model pro odhad rizika
Pro všechna identifikovaná nebezpečí je nutné vyhodnotit příslušná rizika, které je nutné podle své závažnosti rozdělit do jednotlivých skupin. Jako návod může posloužit níže uvedená matice. Jedná se o jednu z možností, avšak existují i jiné postupy pro odhad míry rizika.
Nutnost snížit riziko vychází z kritérií každého podniku, podle kterých je určeno, jaká míra rizika je v podniku akceptovatelná a jaká nikoli. V každém případě je však nutno splnit alespoň minimální zákonné požadavky kladené na prevenci rizik.