Bezpečnostní strojní zařízení

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Strojní zařízení, jsou stroje vyskytující se prakticky ve všech odvětvích průmyslu jako například stroje potravinářské, zemědělské, dopravníky, obráběcí stroje atd. Všechny tyto stroje mají elektrické, elektrohydraulické nebo elektropneumatické ovládací a řídicí systémy.

Bezpečnost práce na strojích a bezpečnost samotného stroje je podmíněna jak samotnou konstrukcí strojů, tak prostředím, ve kterém stroje pracují, zpracovaným materiálem a v neposlední řadě také úrovní obsluhy.

Bezpečnost samotného stroje se řeší už při konstruování stroje a následné snížení rizik, pomocí bezpečnostních prvků. Pro snížení nebezpečí se postupuje v těchto krocích:

  1. Krok - zamezení nebezpečí, eliminování rizik již ve fázi plánování stroje
  2. Krok - ochrana před nebezpečím, snížení rizik zavedením nezbytných ochranných opatření a bezpečnostních prvků
  3. Krok - uvedení zbývajících zdrojů, eliminace nebezpečí informováním o zbytkovém riziku

strojni zarizeni 2019

Pokud nemůže být nebezpečí vyloučeno nebo dostatečně omezeno stavební konstrukcí stroje, měla by být ve 2. kroku volena ochranná zařízení, jako jsou bezpečnostní části ovládacích systémů. Tyto prvky musí být vybírány tak, aby byla minimalizována pravděpodobnost funkčních poruch. Není-li to možné, nesmí závada způsobit ztrátu bezpečnostní funkce. Cílem bezpečnostních prvků je snížit riziko ohrožení na co nejnižší úroveň podle platných bezpečnostních norem, které používají různé způsoby klasifikace a definice bezpečnostních tříd a uplatňují se v závislosti na technologii, kategorizaci rizik a struktuře systému. Bezpečnostní části ovládacích systémů jsou zahrnuty do celého řetězce bezpečnostní funkce a dělí se do tří skupin:

  1. Vstup - prvky, které detekují nebezpečí (tlačítko nouzového zastavení, koncové spínače, světelné závory atd.)
  2. Logika – prvky, které zpracovávají signál a na základě bezpečnostní funkce ho vyhodnotí (bezpečnostní relé atd.)
  3. Výstup – prvky, které spínají a odpínají silovou část (relé, stykače, ventily atd.)

OEM Automatic, spol. s r.o.
Pražská 239, 250 66 Zdiby
Tel.: +420 241 484 944
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oem-automatic.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!