Článek je zaměřen ke snížení rizika, kterého je dosaženo příslušnými bezpečnostními částmi uvažovaného ovládacího systému. Uvedená metoda se zabývá pouze odhadem snížení rizika a je určena jako návod konstruktérovi a zpracovateli norem při určení požadované úrovně vlastností (PLr) pro každou nezbytnou bezpečnostní funkci, která má být vykonávána bezpečnostními částmi ovládacího systému (SRP/CS).
Bezpečný provoz strojních zařízení
Musí být zajištěny nezbytné bezpečnostní funkce a/nebo ochranná opatření (např. blokování) pro bezpečný provoz strojních zařízení. Musí být učiněna opatření pro zabránění neúmyslného nebo neočekávaného pohybu stroje po jakémkoliv zastavení stroje (např. v důsledku zablokovaného stavu, poruchy napájení, výměny baterie, stavu ztráty signálu při bezdrátovém ovládání).
Odhad funkční bezpečnosti
Systémy obsahující elektrické a/nebo elektronické součásti se již řadu let používají ve většině aplikačních oblastí pro plnění bezpečnostních funkcí. Systémy založené na využití počítačů (obecně nazývané jako programovatelné elektronické systémy) se již používají ve všech aplikačních oblastech pro plnění jiných než bezpečnostních funkcí a ve stále větší míře také pro plnění funkcí bezpečnostních.
Požadavky na značení strojních zařízení
Strojní zařízení a části strojního zařízení, jejichž instalace nebo opravy mohou být zdrojem rizika, musí být označeny takovými prostředky, jako jsou výkonnostní štítky, typové štítky, nálepky, etikety, rytiny a barvy. Takové označení musí být považováno za nedílnou část dodávky strojního zařízení.
Požadavky na umístění ovládačů strojních zařízení
Uvedené požadavky se musí brát v úvahu v počátečním stádiu návrhu strojního zařízení a musí se používat důsledně v průběhu instalace stroje. Musí se vzít v úvahu zamýšlená oblast aplikací stroje a omezení vyplývající z geometrické orientace stroje, z umístění, odborné způsobilosti, pozice a směru pozorování obsluhy (viz 4.2.2 IEC 61310-1). Viz také ISO 1503.