Vícežilové ovládací kabely pro průmysl

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Belden, jenž je světovým lídrem ve výrobě kabelů pro profesionální aplikace, představil nabídku produktů řady MachFlex. Jedná se o flexibilní kabely se zvýšenou odolností, které jsou dokonale přizpůsobeny pro práci v obtížných podmínkách.

Tím, co je odlišuje v tomto segmentu produktu, jsou především malé rozměry, které umožňují ušetřit cenný prostor. Díky mechanické odolnosti a pevnosti vůči faktorům prostředí v kombinaci s malým průřezem a hmotností jsou řešením, které splňuje přísné požadavky moderních řešení v automatizaci a strojírenství.

MachFlex 350 a 375

Rodina MachFlex zahrnuje dvě řady produktů s označením 350 a 375. Oba jsou k dispozici v nestíněných provedeních (označení YY), s opletením z pocínovaných měděných drátů (CY) nebo galvanizovaných ocelových drátů (SY). Měděné opletení zajišťuje vysokou účinnost stínění, a to bez nutnosti použití dalších prvků proti rušení. Ocelové stínění lze použít tam, kde intenzita zdrojů elektromagnetického rušení je menší problém, kdežto mechanické vlastnosti kabelu představují kritický problém.

Řada 350 jsou vícežilové napájecí a ovládací kabely, označené číselně, zatímco řada 375 jsou kabely označené barevně. Obě řady jsou k dispozici s volitelným počtem žil od 3 do 15, s průřezem žily od 0,75 do 4 mm2 a v různých barvách pláště. Kabely MachFlex nezaberou mnoho místa na kabelových trasách. V nestíněném provedení je nejmenší vnější průměr kabelu pouze 5,6 mm, zatímco se stíněním – pouze 7,7 mm.

Kabely MachFlex od firmy Belden – připravené na všechny podmínky

Kabely MachFlex firmy Belden jsou odolné vůči olejům, chladicím kapalinám a chemikáliím a jsou vhodné k provozu ve vlhkém i suchém prostředí, při teplotách od -40 °C do +80 °C. Pokud jsou kabely používány jen příležitostně, je rozsah přípustných teplot o něco užší. Požární bezpečnost je potvrzena příslušnými certifikáty. Plášť kabelu je vyroben z polyvinylchloridu (PVC), tedy z ohnivzdorného a samozhasivého materiálu. Materiál pláště kabelu zajišťuje ochranu proti škodlivému UV záření, proto jej lze používat ve venkovních instalacích.

Kabel 10GB-B100
Flexibilní materiály použité ve vodiči, izolaci a plášti usnadňují vedení kabelu i ve složitých instalacích. Díky vysoké odolnosti proti ohybu a ohýbání jsou přizpůsobeny pro práci v pravidelném a nepřetržitém provozu. Poloměr ohybu kabelu je pouze čtyřnásobkem nebo šestinásobkem vnějšího průměru v případě provedení příslušně bez a se stíněním. Je však třeba mít na paměti, že pokud je kabel instalován v aplikacích, které jsou v provozu, musí být použit větší poloměr ohybu. Odpovídající hodnoty naleznete v technické dokumentaci MachFlex.
Pevnost kabelů je potvrzena certifikáty DIN EN 50525-2-51 a VDE-REG.-Nr.8770, tedy schválením Německého sdružení pro elektrotechnické, elektronické a informační technologie (z něm. VDE). Na všechny produkty se navíc vztahuje desetiletá záruka výrobce.

 machflex 2021 2

Kabel 12GBSY-K100
Kromě jedinečných mechanických vlastností na trhu je řada MachFlex také vysoce kvalitní, pokud jde o elektrické vlastnosti. Jmenovité napětí U0/U kabelů se rovná 300/500 V, kde U0 znamená napětí mezi žilou a zemí nebo kovovým pláštěm, zatímco U se vztahuje k napětí mezi dvěma fázovými žilami kabelu. Vybrané produkty řady 375 jsou k dispozici volitelně se jmenovitým napětím 450/750 V. Velké množství kabelů na malém prostoru je další výzvou související s elektromagnetickým rušením, je tedy třeba poznamenat, že každý z produktů z nabídky MachFlex je k dispozici ve stíněném provedení. Zejména v průmyslovém prostředí, kde se vyskytuje blízko sebe mnoho vysoce výkonných elektrických zařízení, toto představuje nezbytné řešení, které zajistí jejich bezporuchový provoz a zabrání zkreslení měřicích signálů.

machflex 2021 3

Kabely MachFlex – Široké spektrum použití

Výše uvedené vlastnosti jsou velmi výhodné v souvislosti s požadavky, které jsou v současné době kladeny na kabely v průmyslovém, automatizačním a strojírenském odvětví. Jedná se o aplikace, které vyžadují provoz v náročných prostředích, často za přítomnosti nepříznivých faktorů prostředí, vibrací a otřesů. Možná přítomnost pohyblivých částí dále zvyšuje požadavky na pevnost kabelu. Bez významu není také trend miniaturizace \– kabely musí být tenké, flexibilní a snadno se montovat. To vše samozřejmě bez negativního vlivu na jejich funkčnost a spolehlivost. Tam, kde každý neplánovaný prostoj znamená obrovské finanční ztráty, není prostor pro kompromis. Uvědomělí inženýři si jsou vědomi dopadu výběru vhodného typu kabeláže na správný, bezpečný a bezporuchový provoz jejich aplikací.

machflex 2021 4

Kabel C3GDCY-K100
Z tohoto pohledu je MachFlex správnou reakcí firmy Belden na potřeby trhu. Tento výrobce neustále zavádí technická vylepšení, aby udržel krok s rostoucími očekáváními zákazníků. Díky jedinečné kombinaci příznivých elektrických a mechanických vlastností najdou kabely řady MachFlex mnoho aplikací v řídicích strojích, regulátorech teploty, výrobních strojích, přesných senzorech, ovládání motorů a v řídicích a přístrojových obvodech. V těchto a mnoha dalších aplikacích umožňují uživatelům spolehlivou a pohodlnou instalaci kabeláže a zajišťují cílové aplikaci malé rozměry bez kompromisů, pokud jde o funkčnost.

machflex 2021 5

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
The original source of text: https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/44242/machflex-flexibilni-a-odolne-kabely-od-spolecnosti-belden/

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Monitorovací systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku