Ventilační kabelová průchodka DAK 284

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nová ventilační kabelová průchodka DAK 284 kombinuje dvě různé funkce v jednom výrobku. Zajišťuje upevnění kabelů a vodičů v rozvaděči a zároveň umožnuje vyrovnání tlaku v uzavřeném prostoru, jak je již známo u produktů STEGO DA 084 a DA 284.

Výhoda: Zákazníci, kteří v současné době využívají oba produkty, tedy kabelové průchodky a kompenzátory tlaku, již nebudou muset v samostatném pracovním kroku instalovat zařízení pro kompenzaci tlaku.

pruchodka

Funkce kompenzace tlaku

Vlivem vývinu tepla a následným zvýšením teploty v rozvaděči s vysokým stupněm ochrany (typ ochrany ≥ IP65) vzniká přetlak, který je třeba kompenzovat. Když teplota uvnitř uzavřeného prostoru klesá, vzniká podtlak a vlhkost může zvenčí vniknout do uzavřeného prostoru skříně, což způsobí korozi uvnitř rozvaděče. Prodyšný, ale vodu a olej odpuzující filtr, umožňuje rychlou výměnu vzduchu, vznikne-li tlakový rozdíl mezi vnitřkem a vnějškem skříně. V důsledku toho je tlak ve skříni vždy kompenzován. Navíc filtr zabraňuje vniknutí vody a nečistot do vnitřního prostoru rozvaděče, zachovává stejnou hodnotu IP ochrany a zajišťuje, aby těsnění dveří nebylo přetěžováno.

Příklad: Když je systém spuštěn v dopoledních hodinách, teplota ve skříni stoupá v důsledku vývinu tepla v elektrických a elektronických součástech, stejně jako vlivem růstu okolní teploty a tím i teplejšího vzduchu vně skříně. Podle termodynamických principů je důsledkem růstu teploty expanze vzduchu. Protože vzduch uzavřený ve skříni rozvaděče nemůže expandovat, tlak ve skříni rozvaděče roste. Vzniklý přetlak hledá způsob, jak uniknout a obvykle prochází nejslabšími body skříně. Těmi jsou těsnění dveří a měřící či ovládací zařízení. Ve večerních hodinách, kdy je systém vypnutý, se skříň a okolní vzduch ochlazuje na jejich přibližnou počáteční teplotu. Nyní celý proces pokračuje opačnou cestou a ve skříni proto není dost vzduchu. Nedostatek vzduchu je třeba kompenzovat, a to opět přes těsnění dveří, ovládací zařízení a senzory. Tento způsob kompenzace, který se často opakuje, má za následek nadměrné opotřebení těsnění dveří. Těsnění dveří proto stárne mnohem rychleji. Dveře začnou být netěsné a zanedlouho přestanou chránit proti vnikání vody a prachu. Přes nefunkční těsnění pronikne do skříně vlhkost, která může vést ke korozi a poruše elektroniky.

Funkce kabelové průchodky

Kabelovou průchodku je třeba vložit do skříně rozvaděče s vysokým stupněm ochrany (od IP65 a výše), aby těsnost skříně nebyla ovlivněna prostupem kabelů a vodičů. Obvykle je používáno několik kabelových průchodek v jedné aplikaci.
Kabelová průchodka zároveň kompenzuje mechanické napětí kabelů, které vedou do skříně.

Prodyšnost

Průtok vzduchu jednoho DAK 284 je poměrně nízký, ale protože se ve většině aplikací používá několik průchodek, zvyšuje se celkový průtok vzduchu na rozumnou hodnotu, která je srovnatelná s průtokem vzduchu našimi kompenzátory tlaku DA 084 a DA 284.

Oblast použití

DAK 284 se používá u venkovních skříní a skříní rozvaděčů jako jsou například solární systémy, telekomunikační systémy, venkovní osvětlení, parkovací automaty, ovládací a senzorové systémy, ale také i pro průmyslové počítače a ve výrobních procesech. Obecně vždy, pokud je požadováno krytí ≥ IP65.

stego logo

STEGO Czech s. r .o.
V Lužích 818/23
142 00 Praha 4 - Libuš
Tel.: +420 261 910 544, +420 734 505 289
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.stego.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
ifm electronic - Světová jednička v oblasti průmyslové senzoriky a automatizace Pomáháme průmyslu vstoupit do digitální sféry INDUSTRY 4.0
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.