Světlovodné kabely

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pro odvětví průmyslu, která si zakládají na rychlosti a kvalitě přenášených dat, byly vyvinuty kabely, u nichž přepravcem není elektrický signál. Tradiční žíly byly nahrazeny vlákny a přenos informací byl svěřen optickému signálu.

V závislosti na druhu použitého vlákna si uživatel volí mezi:

 • polymerovým světlovodem (POF), jehož jádro je vyrobeno z organického plastu;
 • skleněným světlovodem (GOF) s jádrem, jehož materiálem je často křemenné sklo;
 • sklopolymerovým světlovodem (PCF), se skleněným vláknem a plastovým pláštěm.

Přenos dat je možný jednosměrně nebo obousměrně. Kabely, v nichž přenos probíhá jedním směrem, označujeme jako SIMPLEXní, zatímco ty, u kterých lze signál vysílat i přijímat v obou směrech, jako DUPLEXní. V závislosti na počtu emitovaných světelných paprsků (módů) dělíme kabely na jednovidové a vícevidové. Jednovidové světlovody jsou určeny pro přenos jedné světelné vlny na velké vzdálenosti, dosahující 150 km. V případě vícevidových světlovodů znemožňuje jev disperze přenos dat na velké vzdálenosti. Kabeláž tohoto typu našla uplatnění u spotřebitelů vyžadujících velkou propustnost, např. v lokálních sítích na nevelké vzdálenosti. Při výběru světlovodných kabelů se setkáváme s nejasným, často složitým označením, jehož správné přečtení může být problémem pro osoby, které nepřicházejí do styku s kabeláží. Jedním z nich je rozměr světlovodu 980/1000, označující průměr jádra (980 mikronů) a průměr pláště (1000 mikronů).

svetlovodne kabely 2019 2
V nabídce TME se nacházejí polymerové světlovody HITRONIC® POF firmy Lapp, umožňující přenos dat jedním nebo dvěma směry. Do té první skupiny patří kabely verze SIMPLEX, se světlovodnými vlákny:

 • SIMPLEX-PE – černý kabel s polymerovým kabelem, umožňující přenos dat jedním směrem, jehož vlákno s rozměrem P980/1000 je vyrobeno z PMMA a fluoropolymerového pláště.
 • SIMPLEX-PE-PUR - oranžový, bezhalogenový kabel s polymerovým světlovodem. Kabel umožňuje přenos dat jedním směrem. Vlákno o průměru P980/1000 je vyrobeno z PMMA a má fluoropolymerový plášť. Vnější plášť PUR jej činí odolným vůči olejům a vysokým teplotám.
 • SIMPLEX-FD-PE-PUR - oranžový, bezhalogenový kabel určený do kabelových řetězů a pohyblivá spojení. Polymerový světlovod o průměru P980/1000 použitý uvnitř umožňuje jednosměrný přenos dat. Kabel je určen k práci za pohybu, s ohledem na velmi velkou ohebnost.

svetlovodne kabely 2019 3

V nabídce jsou též kabely verze DUPLEX, se zdvojenými světlovodnými vlákny:

 • DUPLEX-PE - černý, bezhalogenový kabel z polymerového vlákna, umožňující vysílání a příjem dat v obou směrech (DUPLEX). Vlákno o průměru P980/1000 obsahuje jádro z PMMA a fluoropolymerový plášť. Plášť žíly je z polyetylénu (PE).
 • DUPLEX-PE-PUR - oranžový, bezhalogenový kabel s polymerovým vláknem, ve verzi umožňující vysílání a příjem dat v obou směrech (DUPLEX) Polyuretanový plášť (PUR) zajišťuje odolnost vůči vysoké teplotě a olejům. Dvě vlákna o průměru P980/1000 jsou pokrytá polyetylénovým pufrem (PE).
 • DUPLEX-HY-PE-PUR - oranžový, bezhalogenový kabel se zvýšenou pevností v tahu. Polyuretanový plášť zajišťuje dodatečnou odolnost vůči teplotě a olejům. Využití dvou plastových vláken, chráněných pláštěm, umožňuje vysílání a příjem signálu v obou směrech.
 • DUPLEX-FD-PE-PUR - oranžový, bezhalogenový kabel s určením pro pohyblivá spojení, umožňující obousměrný přenos dat. Polymerová vlákna pokrytá polyetylénovým pufrem (PE), chránícím navíc světlovody. Vnější plášť z polyuretanu zajišťuje odolnost vůči vysokým teplotám a olejům.
 • DUPLEX-PNB-PA-PUR – zelený kabel pro aplikace PROFINET typu B, pro pevné uložení. Díky použití dvou vláken z PMMA o průměru P980/1000 umožňuje vysílání a příjem signálu v obou směrech. Vnější plášť z polyuretanu (PUR) chrání kabel před oleji a dává mu vlastnosti kabelů odolných vůči vysoké teplotě.
 • DUPLEX-PNB-PA-PVC – kabel pro aplikaci PROFINET typu B, zelené barvy, s vnějším pláštěm z PVC. Určený pro stálou aplikaci v průmyslovém prostředí. Dvě světlovodná vlákna o průměru P980/1000 umožňují přenos informací v obou směrech.
 • DUPLEX-PNC-PA-PUR – zelený kabel s určením pro aplikaci PROFINET typu C, pro pohyblivé spoje využívané v kabelových řetězech. Rozlišovacím rysem kabelu v řadě HITRONIC® POF je vysoká ohebnost při zachování možnosti pracovat při velkém mechanickém zatížení. Vlastnosti ve značné míře zajišťuje polyuretanový vnější plášť, který navíc chrání kabel před oleji.

TME Czech Republic, s.r.o.
Slévárenská 406/17, 709 00 Ostrava
Tel.: +420 59 66 33 105
Fax: +420 59 66 33 104
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tme.eu

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku