Spojovací technika Lapp v technickém zařízení budov

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podle studie poskytovatele internetových služeb firmy Akamai z roku 2012 se Německo pohybuje ve vztahu k šířce pásma internetových přípojek v dolní části průměru. Renomovaní experti jsou přesvědčeni, že je nezbytné vybudovat vysokorychlostní sítě propojující vědecká pracoviště.

Spolkový svaz pro informatiku, telekomunikace a nová média (BITKOM) počítá s investiční náročností až 40 miliard eur.
Podle svazu pro telekomunikace VATM by mohlo využívat v první fázi optickou přípojku pro rychlé připojení k internetu 800.000 domácností. Ve skutečnosti využilo nabídku na připojení Fibre-to-the-Home pouze necelých 343.000 domácností. Za velice kontroverzní je v oboru považováno rozhodnutí Telekomu zvětšit u stávajících měděných kabelů pro VDSL pomocí vectoringu šířku pásma na minimálně 50 MBit/s, a tak zvýšit propustnost domovních přípojek. Kdo chce však sledovat televizi ve 3D, využívá telemedicínu, videokonference v HD a IT služby v cloudu, překročí velice snadno kapacitu 100 MBit/s. Velkou kritiku ze strany politiků i společnosti vyvolaly rovněž úvahy Telekomu snížit při překročení určitého objemu dat přenosovou rychlost přípojky DSL. Telekom zdůvodnil tyto úvahy vysokými investičními náklady kvůli rostoucímu objemu přenášených dat uživateli. „Toto velmi jasně dokládá potřebu vybudovat v Německu infrastrukturu, využívající optických kabelů", říká Siegbert Lapp.

lapp site 1
Pro FTTH Council jsou optické kabely řešením budoucnosti: umožňují nejenom výrazně širší přenosová pásma, ale ve vztahu k materiálu a údržbě jsou až o 30 % levnější než měděné kabely. Skupina Lapp je na tento stav dobře připravená. Disponuje již dnes širokou paletou optických kabelů a komponentů HITRONIC®, a to jak pro průmysl, tak i pro strukturovanou kabeláž budov podle normy EN 50173. „Řada výrobků, které jsme původně vyvinuli pro průmysl, je dnes využívána pro kabeláž budov, a to stále více i u privátních obytných domů", říká Siegbert E. Lapp.

Několik příkladů:

  • Univerzální kabel HITRONIC® HUN: jedná se o klasický instalační kabel se svazkem žil. Díky samozhášivému a bezhalogenovému vnějšímu plášti je možné použít tento kabel jak pro venkovní, tak zejména pro vnitřní instalace. Výhoda: v oblasti předávacího bodu domu není nutné měnit typ kabelu. Díky malému vnějšímu průměru méně než 10 mm při 24 vláknech je velmi vhodný pro uložení v kabelových šachtách.
  • Kabel HITRONIC® HRH Breakout: u kabelu s touto speciální konstrukcí je příslušný počet jednožilových kabelů s vlastním odlehčením tahu a samozhášivým, bezhalogenovým pláštěm sloučen do společného vnějšího pláště. Toto provedení kabelu je pak možné optimálně použít v kabelových šachtách pro přímé spojení dvou bodů (například mezi aktivní komponentou a koncovým prvkem, například pracovištěm). V tomto případě je ze společného svazku vyveden jeden samostatný kabel, ten je přímo osazen konektorem a zapojen. Výhoda: není nutné používat náročnou techniku připojování a spojování optických kabelů.
  • Kabel HITRONIC® FIRE se používá zejména tam, kde musí být zaručeno efektivní hlídání bezpečnosti i v případě vypuknutí požáru, aby byly chráněny lidské životy. V tomto případě je nezbytný systém přenosu dat, který trvale přenáší video a datové signály. Kabel HITRONIC® FIRE se skleněnými vlákny splňuje požadavky normy IEC 60331-25 a je schopen i při přímém působení plamenů přenášet data po dobu 90 minut. Proto je tento kabel optimálním řešením pro použití v oblastech s relevantními požadavky na bezpečnost, jako jsou například dopravní tunely, výškové kancelářské budovy, kovozpracující továrny a další prostředí s možným výskytem ohně.

ETHERLINE® jako trend

V průmyslu je klasické paralelní zapojení stále více nahrazováno sběrnicovými systémy. Komponenty ETHERLINE® pro aktivní sítě jsou však stále častěji používány i v kancelářích a obytných domech. Rostoucí objem přenášených dat při sledování stavu strojů a zařízení a jejich vzdáleném ovládání vyžaduje nová řešení, jako jsou sběrnicové systémy. Dříve - u paralelního zapojení - musely být samostatně zapojeny jednotlivé snímače a akční členy. Spotřeba kabelů – a tedy i mědi – tak byla výrazně vyšší a větší bylo i nebezpečí poruch. U sběrnicových systémů je naopak náročnost kabeláže nižší, což znamená úsporu nákladů. Kromě toho se snižuje počet možných příčin poruchy a rozšiřují se možnosti pro diagnostiku a vzdálenou správu snímačů/akčních členů a konečně je možné i centrální řízení snímačů a akčních členů prostřednictvím centrální jednotky.
V kancelářích a obytných domech je tato sběrnicová technika používána například pro ovládání rolet nebo světel, případně pro regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Umožňuje ale také vzdálenou správu zařízení „dům". Prostřednictvím chytrých telefonů je možné řídit a obsluhovat různé systémy. I tím je možné ušetřit energii a současně zvýšit komfort bydlení. Při jasném počasí v zimě jsou například rolety vytaženy nahoru a slunce tak může ohřívat vnitřek budovy. To šetří náklady na vytápění. Krátce před příjezdem domů je možné zapnout topení a přímo nastavit i požadovanou teplotu. V létě je možné okna automaticky zatemnit a zabránit tak přílišnému zahřívání interiéru, který by bylo nutné následně s vynaložením nemalé energie opět ochlazovat.
Aby byly využity pozitivní zkušenosti z průmyslu, byl vyvinut speciální sběrnicový systém pro budovy: EIB – evropská instalační sběrnice (označovaná rovněž jako KNX). Ta je stále častěji instalována zejména v novostavbách obytných a kancelářských budov. Skupina Lapp má pro tyto účely v programu kabely UNITRONIC® BUS EIB a jejich bezhalogenovou variantu UNITRONIC® BUS EIB H, případně kombinovanou verzi s doplňkovými napájecími vodiči. Kabel může být ukládán pod omítku, do omítky nebo na ni, v trubkových chráničkách a kabelových kanálech, v suchých, vlhkých a dokonce i mokrých prostorách. V rámci systémové techniky budov je vhodný pro decentralizované řízení (osvětlení, vytápění, klimatizace, ventilace, správa energií, žaluzie, záznam času, zamykací zařízení).

lapp site 2

Kabel nebo WLAN?

Ve vztahu k sítím probíhá velice intenzivní diskuze na téma kabel nebo WLAN. Obecně je internet přenášen přes ethernetový kabel rychleji než přes WLAN a připojení je spolehlivější. Ethernetové kabely mají kromě toho větší šířku pásma a jsou bezpečnější vůči odposlouchávání. Nikdo zvenčí se nemůže dostat na router a stahovat z něj data. Ale ani WLAN se neobejde bez kabelu, protože i WLAN router je připojen kabelem.

Větší bezpečnost díky bezhalogenovým výrobkům

Dalším trendem je rostoucí poptávka po bezhalogenových kabelech pro kanceláře a obytné domy. Ty eliminují část rizik vznikajících při požáru. Na rozdíl od běžných kabelů z PVC vzniká při hoření bezhalogenových kabelů méně kouře a tento kouř neobsahuje žádné reaktivní prvky, jako je brom, jód, fluor a chlór. Díky tomu nejsou uvolňovány plyny vyvolávající korozi. Tvorba spalin obsahujících halogeny je vyloučena. Podíl jedovatých plynů je tak snížen na minimum. Kromě toho jsou bezhalogenové kabely s vylepšeným chováním při požáru samozhášivé a nepodporují šíření požáru. Požár se přes kabely nešíří z místa vzniku dál, nedochází tedy k obávanému efektu zápalné šňůry. Pro technické zařízení budov jsou tedy nejvíce žádány bezhalogenové kabely ÖLFLEX® CLASSIC 120 H a ÖLFLEX® CLASSIC 130 H a sběrnicové kabely UNITRONIC® BUS EIB H.
Smart Building je velkým trendem. „Dříve bylo nutné obsluhovat vše ručně. Dne stačí ťuknutí prstem na dotykovém displeji. A v budoucnu to možná bude jen mrknutí okem...", říká Siegbert E. Lapp.

LAPP KABEL s.r.o.
Bartošova č.p. 315, 765 02 Otrokovice
Tel.: +420 573 501 011
Fax: +420 573 394 650
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lappgroup.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku