Drtivá většina projektantů a realizačních firem v oboru elektroinstalací se už v praxi setkala s komplikacemi při navrhování PBŘ nebo při snaze jeho požadavky uvést do reality.
Často se stává, že požadavky na požární trasy nejsou v souladu s technickými vlastnostmi současných kabelů, které lze na trhu pořídit. Požárně bezpečnostní kabely jsou díky svým plášťovým a izolačním materiálům jedny z technologicky nejvyspělejších kabelů vůbec. Díky svým vlastnostem zachraňují životy a zásadním způsobem pomáhají zasahujícím bezpečnostním složkám, mají však i své stinné stránky.
Požárně bezpečnostní kabely lze vyrobit ve dvou hlavních variantách, a to kabely s funkční integritou při požáru a kabely bez funkční integrity. Funkční integrita je zajištěna žilami opatřenými izolací ze silikonových polymerů, které vlivem tepla při požáru zkeramizují a vytvoří tak bezpečný obal měděného vodiče, který zabrání zkratu mezi jednotlivými žilami kabelu. Takové kabely napájí požárně bezpečnostní zařízení jako např. požární ventilátory a klapky pro odvod tepla a kouře, nouzové osvětlení, EPS ale i požární a evakuační výtahy atd. Ačkoliv se nad kabely při návštěvě nákupního centra s rodinou, divadla a muzea s partnerem či letiště a nádraží při služební cestě a dovolené vůbec nezamýšlíme, mají při záchraně lidských životů a majetku při požáru nezastupitelnou úlohu.
Funkční schopnost, tedy schopnost kabelu přenášet napětí, proud, signál, či data i při požáru však není jediným nelehkým úkolem, který kabely musí při požáru plnit. Současná legislativa vyžaduje v určitých typech požárních úseků, jako jsou např. únikové cesty, shromažďovací prostory ad. klasifikaci třídy reakce kabelů na oheň B2ca s1d1. Tento vysoký požadavek znamená, že kabely nepřispívají ke zhoršování prostředí v budově při požáru šířením požáru po povrchu kabelu, produkcí hustých toxických halogenních plynů, odkapáváním hořících částic atp. Tyto vlastnosti jsou vyžadovány i u provedení kabelů bez funkční integrity tak, aby osobám v budově zvyšovaly šanci na bezpečný únik z budovy v případě požáru a pomohly i při zásahu bezpečnostních složek.
Chemické složení těchto moderních plášťových materiálů si však vybírá svou daň v podobě nasákavosti a UV nestability kabelových plášťů. Tyto negativní vlastnosti tak zásadním způsobem omezují použití kabelů na suché vnitřní prostory. Dlouho tak byla instalace požárně bezpečnostních kabelů např. mezi budovami, ve vlhkých podzemních podlažích nebo na střešních konstrukcích velkou komplikací, která vyžadovala drahá opatření zamezující vlivu vlhkosti či UV záření.
Již velmi dobře zavedená značka bezhalogenových kabelů PRAFla® z produkce pražské kabelovny PRAKAB získala nyní jedno malé „+“, které však nabízí velká řešení při potížích s instalací kabelových tras v nevyhovujících podmínkách. Kabely s obchodním označením PRAFla® jsou díky nové plášťové směsi chráněny před vlhkostí i UV zářením. Po několika letech náročného vývoje přichází PRAKAB na trh s novými kabely PRAFla® a přináší tak revoluci v oblasti instalace požárně bezpečnostních kabelů, čímž opět prokazuje svou vedoucí pozici na trhu s bezhalogenovými kabely. Vysokou přidanou hodnotu těchto výrobků dokazují i referenční projekty, kde byly kabely použity, tím nejzvučnějším je zatím rekonstrukce Národního muzea v Praze.
PRAFla® obstojí v tabulce 1 uvedených prostředích definovaných normou ČSN 33 2000-5-51 ed. 3.
Více informací o PRAFla® na:
PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA s.r.o.
Ke Kablu 278, 102 00 Praha
Tel.: +420 272 070 210
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.prakab.cz