Pružné vodivé propojky

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řada elektrických zařízení vyžaduje vodivé propojení v rámci uzemnění nebo pro trvalé vedení proudu. Ať už se jedná o pohyblivé části zařízení nebo jde o části, kde dochází k mechanickým rázům či vibracím, všude je možné využití měděných splétaných pásků, lan nebo lamel.

Jedná se například o připojení motorů a transformátorů, svářecích strojů, baterií apod.

První skupinou vodivých propojek jsou lamelové pružné spojky (Obr. 1) vyrobené z tenkých měděných lamel o tloušťce 0,3 mm (Obr. 2). Na vyžádání lze také dodávat lamely o tloušťce 0,1 mm. Lamelové spojky se používají především pro připojení velkých transformátorů, motorů nebo pásovin s vysokými nároky na proudovou zátěž a mechanickou odolnost. Koncové připojovací plochy jsou stlačeny pod vysokým tlakem a svařeny pomocí velkých proudů. U takto vyrobených koncovek je kontaktní odpor mezi jednotlivými lamelami téměř nulový. Pro speciální aplikace vyžadující povrchovou úpravu koncovek, lze nabídnout pocínované nebo postříbřené připojovací plochy. Tyto spojky jsou více odolné vůči oxidaci. Spojky lze podle požadavku zákazníka vyrobit také i z hliníkových lamel.

spojky 2017 1

spojky 2017 2
Druhou skupinou jsou pružné vodiče vyrobené ze splétaných pásků nebo lanek a je možné je použít u aplikací s větším rozsahem ohybu nebo tam, kde se musí propojit dvě pohybující se části. Pokud je vyžadována vysoká pružnost spoje, je možné nabídnout pletence spletené z drátků o průměru 0,1 mm, jinak jsou běžně spletené z drátků o průměru 0,2 mm. Součástí nabídky je široký rozsah průřezů, vodiče jsou nabízeny ve variantách z holé nebo pocínované mědi. Připojovací plochy jsou vyráběny z měděných trubiček, které jsou navlečeny na konce pletenců a zalisovány pod vysokým tlakem a teplotou. Koncovky takto vyrobené mají téměř nulový přechodový odpor a jsou vhodné pro trvalé vedení vysokých proudů. Připojovací plochy mohou být pocínované nebo postříbřené. Spojky lze dodávat i s izolací na pletenci. Podle požadovaných vlastností je možné vybírat z široké škály izolací mezi které patří například gumová nebo sklolaminátová. V případě použití izolace je nutné brát v úvahu omezení chlazení spojky, což má za následek snížení proudové zatížitelnosti o cca 15 – 20%.

spojky 2017 3

spojky 2017 4
Pružné spojky je možné vybírat z katalogu, kde jsou definovány parametry nebo je možné nechat si spojky vyrobit na míru. Při specifikaci je ovšem třeba znát průřez, rozměry kontaktních ploch a délku spojky. V neposlední řadě je pak třeba uvést průměry otvorů. Případně je možné dodávat spojky i bez otvorů a způsob připojení se pak řeší až na místě připojení.

spojky 2017 5
Na závěr je třeba zmínit, že vodivé propojky jsou vyrobeny z elektrotechnické bezolovnaté 99,9 % mědi. V případě dotazů se neváhejte obrátit na pracovníky naší firmy:

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 541 235 532
+420 541 235 533
+420 541 235 534
Tax: +420 541 235 387
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku