Průřezy vodičů v elektrické instalaci nízkého napětí

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z důvodů mechanických účinků nesmí být průřez vodičů vedení (fázových vodičů ve střídavých sítích a krajních vodičů ve stejnosměrných sítích) menší než hodnoty udané tabulkou 1.

Průřez nulového vodiče, pokud je použit, musí odpovídat průřezu vodičů vedení (fázových vodičů):

 • v jednofázových obvodech se dvěma vodiči, ať už je průřez vodičů jakkoliv velký;
 • v obvodech s mnoha vedeními, ve kterých je průřez vodičů vedení (fázových vodičů) menší nebo rovný 16 mm2 mědi nebo 25 mm2 hliníku;
 • ve třífázových obvodech, u kterých je pravděpodobné, že povedou třetí a liché násobky třetí harmonické proudů a celkové harmonické zkreslení je mezi 15% a 33 %.

S takovou úrovní harmonických je třeba počítat např. v obvodech napájejících svítidla včetně výbojek, jako je zářivkové osvětlení.

prurezy vodicu 1
Pokud podíl třetí a liché násobky třetí harmonické proudů je vyšší než 33 %, může být třeba průřez nulového vodiče zvětšit (viz ČSN 33 2000-5-52 ed. 2 čl. 523.6.3 a příloha E). Takové úrovně se objevují např. v obvodech určených pro IT (informační technologie).

 • a) jestliže se použije vícežilový kabel, průřez vodiče vedení (fázového vodiče) se rovná průřezu nulového vodiče, přičemž jeho průřez se volí tak, aby byl schopen vést 1,45 x IB vodiče vedení,
 • b) jsou-li použity jednožilové kabely, může být průřez vodičů vedení menší než průřez nulového vodiče, přičemž se počítá se zatížením
  • vodiče vedení proudem IB
  • nulového vodiče proudem 1,45 x IB vedení.

Ve vícefázových obvodech, ve kterých průřez vodičů vedeni je větší než 16 mm2 mědi, nebo 25 mm2 hliníku, může být průřez nulového vodiče menší než průřez fázových vodičů, pokud jsou splněny všechny následující podmínky:

 • předpokládá se, že zatížení přenášené obvodem při normálním provozu je vyvážené a že podíl třetí a lichých násobků třetí harmonické proudů není ve vodiči vedení větší než 15%;

Obvykle není redukovaný průřez nulového vodiče menší než 50% průřezu fázového vodiče.

 • nulový vodič je chráněn před nadproudy podle normy ČSN 33 2000-4-43 ed. 2, čl. 431.2,
 • průřez nulového vodiče není menší než 16 mm2 mědi nebo 25 mm2 hliníku.

prurezy vodicu 2

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.