Průmyslové konektory pro náročná prostředí

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V současné době si bez průmyslových konektorů lze většinu výrobních hal, linek a dílen jen stěží představit. Prostředí tohoto typu se vyznačují zvýšenou přítomností prachu, dřevěných pilin, kovových špon, olejů a řady agresivních kapalin a látek.

Konektorová spojení zde bývají vystavena i náročným mechanickým vlivům, zejména tlakovým a tahovým rázům. Z uvedených důvodů je potřeba v těchto prostorách používat pro zajištění spolehlivého elektrického spojení průmyslové konektory, které jsou robustní a chrání kontakty před agresivními vlivy okolního prostředí.

Hlavní výhodou použití těchto konektorů je úspora pracovního času. Jejich využití znatelně zkracuje čas potřebný k připojování strojů nebo montáži výrobních celků.
Základní sestava průmyslového konektoru Wieland revos je tvořena čtyřmi částmi:

  • vidlicovým kontaktním dílem
  • zásuvkovým kontaktním dílem
  • horním konektorovým krytem
  • dolním konektorovým krytem

Každá kompletní konektorová sestava je tvořena všemi výše uvedenými díly, přičemž některé sestavy navíc i příslušenstvím, jako jsou kódovací kolíky, kabelové vývodky s krytím IP65 pro konektorové kryty, EMC vývodky, vývodky s ochranou proti vytržení kabelu, případně samostatná ochranná víčka pro horní nebo dolní kryty.

prumyslove konektory 2018 1

prumyslove konektory 2018 2

Zásuvkové a vidlicové kontaktní díly vytvářejí vlastní elektrické spojení a určují jeho vlastnosti, tj. počet pólů, jmenovité napětí a proudovou zatížitelnost. Nabízejí tři základní možnosti připojení vodičů:

  • šroubové připojení
  • připojení pomocí klecové pružiny
  • zalisování kontaktů

Konektorové kryty plní funkci ochrany kontaktních dílů proti vnějším mechanickým vlivům a zabraňují průniku nečistot do konektorového spojení. Je-li konektor zapojen, plastové zajišťovací páky brání v rozpojení konektoru v důsledku mechanického tahu. Tyto páky jsou vyrobeny z bezhalogenového materiálu.
Dolní kryty jsou konstruovány pro montáž na panel. Vyrábějí se buď jako otevřené (s otevřeným dnem), nebo jako uzavřené (s jednou nebo dvěma kabelovými vývodkami). Některé typy jsou osazeny ochranným víčkem, které chrání kontaktní díl v případě, že je konektor rozpojen. Horní kryty jsou používány jako součást zakončení kabelů.
V případě potřeby je možné vytvářet i konektorové sestavy pro volná kabelová spojení, kdy ani jeden z krytů není upevněn na panelu. V takových případech je jeden kabel zakončen standardním horním krytem, zatímco protější kabel je zakončen zvláštním typem krytu, který je osazen těsněním a zajišťovacími pákami. Oba tyto kryty mohou být vybaveny vývodkou s ochranou proti vytržení kabelu.
Kódovací kolíky jsou využívány v případech, kde je použit větší počet konektorových sestav se stejným počtem pólů, a kde hrozí jejich záměna při zapojování. Pomocí kódovacích kolíků lze vytvořit až 6 kombinací pro každý typ konektorové sestavy.
Samostatná ochranná víčka se používají tehdy, když je potřeba ochránit rozpojený konektor před vniknutím nečistot z vnějšku. Tato víčka mohou být osazena vlastními zajišťovacími pákami, nebo mohou být upevněna prostřednictvím zajišťovacích pák příslušného konektorového krytu.

prumyslove konektory 2018 3
Kromě výše uvedených dílů a příslušenství jsou součástí produktové řady Wieland revos také upevňovací rámy s možností nacvaknutí na DIN-lištu, panelové záslepky, panelové redukce, nářadí na odizolování vodičů, nářadí na lisování kontaktů, dále také svorkovnicové adaptéry a propojovací můstky pro ně.
V závislosti na typech kontaktních dílů a jejich krytů je možné vytvářet sestavy, které se navzájem liší počtem pólů a proudovou zatížitelností. Řada revos BASIC (obr. 1) nabízí možnost vytvoření 6, 10, 16, 24, 32 a 48pólových konektorových sestav s proudovou odolností 16A, 35A (6 pólů) nebo 82A (4 póly).
Produktová řada revos MINI (obr. 2) umožňuje vytvářet 3, 4, 7 a 8pólové sestavy. Vyznačuje se tím, že do kteréhokoli krytu, ať plastového nebo kovového, je možné osadit kterýkoli kontaktní díl, ať 3, 4, 7 nebo 8pólový.
Součástí produktové řady jsou i díly do prostředí s nebezpečím výbuchu (revos EX) (obr. 3), díly pro datové kabely (revos IT) a sestavy s D-Sub konektory i konektorové kryty, určené pro aplikace se zvýšenými nároky na elektromagnetickou kompatibilitu. Produkty revos FLEX umožňují vytvářet modulární spojení konektorů USB, PROFIBUS, RJ45 a pneumatických modulů.

SCHMACHTL CZ spol. s r.o.
Vídeňská 185, 252 50 Vestec
Tel.: +420 244 001 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schmachtl.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2019

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
IO-Link pro jednodušší instalace IO-Link je odpovědí na otázku, jak stavět stroje efektivnější, flexibilnější a výdělečnější.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.