ÖLFLEX® pro světoznámé divadlo Bolšoj teatr

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Divadlo Bolšoj teatr v Moskvě je chloubou Ruska. Nyní září v novém lesku. Zchátralá budova, která byla založena roku 1776 Kateřinou Velikou, byla šest let zásadně rekonstruována a vybavena nejmodernější jevištní technikou. Koncem října 2011 proběhlo slavnostní znovuotevření.

„V divadle Bolšoj teatr jsme instalovali kompletně novou techniku. Dříve byla na hlavním jevišti pouze jedna podlaha, nyní máme dvě: jednu pro opery a druhou pro baletní představení“, vysvětluje Katerina Novikova, tisková mluvčí divadla Bolšoj teatr.

Skrytě pracují v novém divadle i pomocníci ze Stuttgartu: V novém strojním vybavení jeviště je instalována řada energetických řetězů a mnoho kilometrů kabelů od společnosti Lapp Kabel. Jak k tomu došlo? 

lapp_divadlo_1

Bolšoj teatr měl být vybaven nejmodernější jevištní technikou, která se ale musela současně vejít do starých, památkově chráněných prostor. Jednalo se tedy o velkou výzvu. Proto byla dodávkou jevištní techniky pověřena společnost Bosch Rexroth AG, která je celosvětově jedním z předních specialistů na technologie pohonů a řízení. „Instalovali jsme strojní vybavení na míru, kromě toho jsme museli některé pohony i nově vyvinout“, říká Wolf-Guido Patten, vedoucí projektu Bolšoj teatr u společnosti Bosch Rexroth.

Uvnitř budovy proběhla důkladná stavební rekonstrukce. Oblast jeviště byla zcela vybourána a byly vytvořeny nové prostory pro jevištní techniku. Jen jáma pod jevištěm je hluboká více než 20 metrů. Pro bezpečný provoz instalovala firma Bosch Rexroth více než 600 pohonů. Požadavkem přitom byly výkonné pohony, protože všechny změny musí probíhat bleskově. Tak například naviják musí zdvíhat břemena s hmotností až jedné tuny rychlostí až 1,8 metru za sekundu. Každé ze čtyř hlavních pódií váží 80 tun. Hydraulika strojovny pódií zajišťuje zdvih 16 metrů nahoru a dolů rychlostí 0,7 metrů za sekundu. Stejně důležitý je i výkon: Hydraulické pohony musí pracovat absolutně bez rázů a potichu. Přirozeně nesmí divák za chodu pohonů nic slyšet, protože hluk by zničil iluzi.

Kromě toho je možné jak hydraulická, tak i elektrická zařízení synchronně ovládat řízením jeviště.

V jevištní věži jsou uloženy dekorace pro různá představení. Stlačením jediného tlačítka se tak octnou na scéně například kulisy 2. aktu opery Tosca. Tento proces musí probíhat absolutně bezpečně, protože zatímco nahoře se pohybují sem a tam dekorace, pod nimi na jevišti se zdržují umělci. Společnost Bosch Rexroth vyvinula pro tyto účely speciální řízení jeviště, které vysoké požadavky na bezpečnost splňuje. Dokonce je možné regulovat i rychlosti pohonů, protože umělci se nepohybují vždy stejně rychle.

Zajištěním spolehlivého propojení pověřila společnost Bosch Rexroth společnost Lapp Systems, podnik skupiny Lapp. Společnost Lapp Systems je specialistou na průmyslové high-tech systémy. V divadle Bolšoj teatr bylo instalováno sedm energetických řetězů pro pódia jeviště, čtyři řetězy pro pódium orchestru, po jednom řetězu pro orchestřiště a transportní pódium a 2x2 řetězy pro ovládací pult. Každé pódium je připojeno k „výkonu“ a „datům“ pomocí jednoho energetického řetězu. Všechna pódia se mohou pohybovat nezávisle na sobě. Pro silové rozvody byly použity především kabely ÖLFLEX® FD 820 H. Díky izolaci žil i vnějšímu plášti bez obsahu halogenů jsou tyto kabely samozhášivé podle IEC 60332-1-2. Tím je zabráněno nákladným opravám v důsledku tvorby kyselin v případě požáru. Tyto kabely jsou proto používány převážně ve veřejných budovách, kde je obzvláště nutné chránit osoby a věcné hodnoty. Použity byly i rovněž samozhášivé kabely ÖLFLEX® FD 90 a extrémně flexibilní silové kabely ÖLFLEX® SERVO pro napájení motorů.

lapp_divadlo_2

V datových rozvodech zajišťují spolehlivý přenos informací vysoce flexibilní kabely UNITRONIC® FD CP (TP) a nízkofrekvenční datové kabely. Před rušivými vlivy jsou chráněny měděným stínicím opletem.

Ani tyto datové kabely neobsahují halogeny a jsou samozhášivé, kromě toho disponují i atestem UL/CSA. Bezpečné a spolehlivé síťové rozvody zaručuje vysoce flexibilní LAN-kabel ETHERLINE® FD P FC UL/CSA.

Všechny instalované kabely jsou obzvláště odolné. Tak například kabel ÖLFLEX® FD 820 H je navržen pro životnost až pět miliónů cyklů střídavých ohybů v energetickém řetězu. Použité řetězy pro pódia jsou dlouhé 18,64 metru a jsou koncipovány jako tzv. cikcak řetězy. To znamená, že se při zajetí skládají do speciálního úložného koše, který je podle ruských předpisů kompletně opláštěn děrovaným plechem a nalakován na černo.

Stejně jako jeviště je výškově nastavitelné i pódium orchestru. Řetězy jsou ale v tomto případě výrazně kratší, takže nebylo nutné použít speciální úložný koš. Guido Help, systémový inženýr u společnosti Lapp Systems a vedoucí oddělení systémů pro vedení energií: „Jsme velice hrdí na to, že se na perfektních dojmech z představení ve světoznámém divadle Bolšoj teatr podílejí nyní i naše značkové produkty a systémy.“

lapp_group_logo

LAPP KABEL s.r.o.
Bartošova č.p. 315
765 02 Otrokovice
Česká republika 

Telefon: +420 573 501 011
Fax: +420 573 394 650
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lappgroup.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku