Modulárně do budoucnosti

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Konektory musí být možné individuálně přizpůsobit montážním podmínkám podobně jako jiné komponenty automatizace. Otevřený modulární systém konektorů přesně splňuje tento požadavek. Aktuální novinkou je modul pro neustále rostoucí trh optického přenosu dat, který umožňuje integraci konektorů LC-LWL.

Pokud se mají přenášet citlivá data v průmyslovém prostředí, jsou správnou volbou optické vodiče (LWL). Zaručují přenos zabezpečený proti poruchám a neznají žádné problémy elektromagnetické kompatibility, jak je to běžné u přenosu dat založeného na měděných vodičích. Díky modulárnímu konektoru Han je proto možné položit infrastrukturu s optickými vodiči vedle silnoproudého přívodu. Modul LC společnosti Harting navíc snižuje místo potřebné pro přenos pomocí optických vodičů, protože má větší počet kontaktů než dosavadní řešení pro konektory SC. Při stejných rozměrech lze umístit šest kontaktů místo čtyř. Kontakty modulu LC jsou vhodné pro vlákna Multimode 50-62,5/125 μm a pro vlákna Single-Mode. Typickou oblastí použití modulu LC je přenos dat u strojů a zařízení.

modularne 1
Toto portfolio doplňuje šroubovací modul Han-E, který obsahuje pět šroubovacích kontaktů Han-E. Disponuje posuvným izolačním prvkem, který při zasunutí automaticky uzavírá otvory nad šroubovacími kontakty. V uzavřeném stavu jsou kontakty bezpečné proti dotyku a odolné proti napětí. Izolační prvek lze opět otevřít, např. pro provedení údržby a měření napětí.
Jednoduchá připojovací technika umožňuje, aby instalaci prováděl náležitě vyškolený personál. Šroubovací modul Han-E je tedy vhodný především pro singulární projekty, u nichž by bylo pořízení speciálního nářadí příliš nákladné, stejně jako pro venkovní instalace, u kterých nemůže být stále k dispozici odborný personál. V šroubovacím modulu Han-E lze upevnit na úzkém prostoru pět lanek s průřezy 0,5 mm2 až 2,5 mm2. V porovnání s tradičními konektory Han-E dochází k úspoře místa až o 40 %. Lze připojit také tuhé kabely.

modularne 2

Trend hybridních konektorů

Od 50. let minulého století kombinují průmyslové konektory Han pro zajištění efektivního přenosu elektrického výkonu pouzdra, vložky kontaktů a kontakty. Když se v devadesátých letech objevily první průmyslové sítě Ethernet a trh požadoval, aby bylo možné spojit možnosti přenosu pro různá média – elektrický výkon, signály, plyny, kapaliny – do jednoho spojovacího prvku, zrodil se ve společnosti Harting nápad vyrábět modulární konektory. Výsledek – Han-Modular – nabízí aktuálně 44 modulů, z nichž lze konfigurovat konektory specifické pro dané použití. Rámeček a adaptér vyvinutý společností Harting umožňují přizpůsobení se různým typům pouzder.
Důvodem rostoucí poptávky po hybridních konektorech v průmyslu je rostoucí modularizace průmyslové výroby. Automatizované výrobní linky potřebují pro řízení intenzivní výměnu dat a signálů. Konektory řady Han-Modular mohou kromě toho přenášet jak potřebný výkon, tak i optické a elektrické signály, jakož i upravený stlačený vzduch (pneumatický modul Han).
Modulární konektory lze kromě toho dimenzovat tak, aby se uspořilo místo a náklady. Flexibilně se přizpůsobí dané montážní situaci a snižují tak náklady na montáž a údržbu. Současně je podporována tvorba standardních řešení.

modularne 3

Technické možnosti a meze

Do programu Han-Modular patří kontakty a vložky pro výkony do 200 A/1 000 V, jakož i vysokonapěťové moduly pro maximálně 40 A/5 000 V a signální moduly s hustotou svazku maximálně 25 kontaktů pro jednotlivý modul (4 až 10 A/50 až 250 V). Program sahá od rozhraní Ethernetu Kat 6A až po moduly pro přenos optickými vodiči Single a Multi-Mode a k různým technologiím sběrnice, jako například Profibus.
Portfolio Han-Modular umožňuje provést vhodnou adaptaci. Meze jsou dosaženy, pokud specifikace kabelu nenechávají čistě fyzicky dostatečný prostor pro propojení. Takové problémy lze ovšem zpravidla odstranit pečlivým dimenzováním. V některých případech musí být přenos výkonu a signálu zvlášť vzájemně odstíněn. Společnost Harting proto nabízí modul Han-Shielded. Slouží pro přenos vysoce citlivých napěťových signálů, které se nesmí vystavovat žádným vnějším vlivům.

Rostoucí poptávka

Trend směřuje ke stále kompaktnějším řešením, k miniaturizaci a integraci elektroniky. Současně řada konektorů Han-Modular uspokojuje potřebu hybridně využívat stávající struktury spojení pro přenos různých médií. V současnosti činí poměr konektorů Han, které se využívají hybridně, a takových, které jsou konfigurovány pouze pro přenos jednoho média, 1:2. Na stále rostoucím trhu se však schyluje k tomu, že se tento poměr obrátí.

HARTING s.r.o.
Mlýnská 2, 160 00 Praha 6
Tel: +420 220 380 460
Fax: +420 220 380 461
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.harting.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.