Společnost PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o. se jako jeden z mála podniků v Čechách může pyšnit vlastní specializovanou laboratoří pro zkoumání vlastností kabelů při hoření. Zkoušky veškerého sortimentu kabelů jsou v této laboratoři prováděny na zkušebních strojích a zařízeních, které jsou srovnatelné s renomovanými státními zkušebnami u nás či v zahraničí.
Zkušebna pokrývá celý rozsah zkoušek potřebných pro ověření nejnáročnějších požadavků současné legislativy či nejnáročnějších aplikací kabelů (Metro, nemocnice, letiště, elektrárny, tunely).
Technická úroveň této laboratoře je na velmi vysoké úrovni a naše služby využívají mnozí externí zákazníci, mimo jiné také Elektrotechnický zkušební ústav v Praze, s.p., který vlastní akreditaci na vybraná zkušební zařízení naší laboratoře nehořlavých kabelů.
Se zvyšujícími se požadavky na vlastnosti stavebních materiálů v případě požáru, se vyvíjí také vlastnosti elektrických kabelů a metody pro ověřování elektrických kabelů v případě požáru. V současnosti existuje celá řada evropských zkušebních norem zabývajících se touto oblastí. V tomto článku přinášíme čtenáři jejich stručný přehled.
Všechny níže uvedené zkoušky mimo „Funkční schopnosti kabelového systému“ provádí PRAKAB přímo v areálu společnosti.
Zkouška svislého šíření plamene
Účelem zkoušky je zjistit, zda jednotlivý vodič nebo kabel sám o sobě rozšiřuje požár tím, že se plamen šíří po jeho povrchu.
Zkoušku popisují následující normy:
- ČSN EN 60332-1-2 Zkouška svislého šíření plamene pro vodiče nebo kabely s jednou izolací - Postup pro 1 kW směsný plamen.
- ČSN EN 60332-2-2 Zkouška svislého šíření plamene pro vodiče nebo kabely malého průřezu s jednou izolací - Postup pro svítivý plamen.
Zkouška šíření plamene ve svazcích
Účelem zkoušky je podobně jako v předchozím případě zjistit míru šíření plamene po povrchu kabelů, v tomto případě nainstalovaných ve svazku.
Zkoušku popisuje soubor norem:
- ČSN EN 60332-3 Zkoušky elektrických a optických kabelů v podmínkách požáru - Zkouška vertikálního šíření plamene na vertikálně namontovaných svazcích vodičů nebo kabelů.
Korozivita plynů vznikajících při hoření
Plyny, které vznikají při hoření kabelů, mohou mít různě nebezpečné vlastnosti. Jeden z důležitých parametrů je jejich korozovita, tedy schopnost plynů vytvářet podmínky, které jsou agresivní a způsobují korozi. To je důležité zejména proto, že korozivní atmosféra může poškodit i zařízení, která přímo požárem zasažena nebyla.
Zkoušku popisuje norma:
- ČSN EN 50267-2 Společné metody zkoušek pro kabely v podmínkách požáru - Zkoušky plynů vznikajících při hoření materiálů z kabelů.
Hustota dýmu
Důležitým parametrem dýmu, který při hoření vzniká je také jeho hustota, nebo-li schopnost bránit šíření světla. Hustý dým může způsobit špatnou orientaci osob v místě požáru a znesnadnit tak jejich evakuaci.
Zkoušku popisuje norma:
- ČSN EN 61034-2 Měření hustoty kouře při hoření kabelů za definovaných podmínek.
Měření uvolněného tepla a dýmu při zkoušce šíření plamene
Důležité také je, kolik tepla se z kabelů při hoření uvolňuje a jak tedy kabely přispívají k celkovému rozvoji požáru. Tato vlastnost se zjišťuje v komplexní zkoušce, na základě které se kabely klasifikují do tzv. eurotříd reakce na oheň. Tyto třídy a požadavky na ně jsou uvedeny v nařízení evropské komise 2006/751/EC.
Zkoušku popisuje norma:
- ČSN EN 50399:2012 Zkušební metody kabelů v podmínkách požáru - Měření uvolněného tepla a kouře na kabelech v průběhu zkoušky šíření plamene.
Celistvost obvodu, funkční schopnost izolace
První metodou, která zkoumá schopnost kabelů zachovat si svoji funkčnost, tedy přenášet elektrickou energii nebo informace i v průběhu a po skončení požáru, je metoda popsaná v souboru norem:
- ČSN EN 60331 Zkoušky elektrických kabelů za podmínek požáru - Celistvost obvodu
Tato vlastnost je velice důležitá proto, aby v případě požáru mohla fungovat zařízení, která jsou pro ochranu osob i budov nezbytná. Kabely jsou během zkoušky připojeny na jmenovité napětí a jsou vystaveny přímému plameni. Měří se čas, jak dlouho kabel dokáže fungovat. Běžně jsou kabely konstruovány tak, aby vydržely 180 minut.
Funkční schopnost pro bezpečnostní obvody
Náročnější variantou předchozí zkušební metody je metoda popsaná v normě:
- ČSN EN 50200 Zkušební metoda odolnosti proti požáru pro nechráněné kabely malých průměrů určených pro použití v nouzových obvodech
Při této zkoušce je kromě vysoké teploty a elektrického napětí kabel podroben také mechanickému namáhání - každých 5 minut do zkušební desky, na které je kabel připevněn, udeří kovová tyč. Simulují se tak mechanické otřesy.
Funkční schopnost kabelového systému
Nejnáročnější metodou pro ověřování funkčních vlastností kabelů v případě požáru je velkorozměrová zkušební metoda pro funkční schopnost kabelového systému.
Nezkouší se jen kabely, ale celý kabelový systém, včetně kabelů, nosných konstrukcí a spojovacích prvků. Ty se naistalují do velké zkušební komory, ve které se pomocí velkých hořáků udržují podmínky podobné těm, které panují při skutečném požáru.
Pro tuto zkoušku zatím neexistuje evropská zkušební metoda.
PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o.
Ke Kablu 278
102 09 Praha - Hostivař
Tel.: +420 272 070-111
Fax: +420 272 070-181
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.prakab.cz