Velké věci od Tesly - bypass distribuční soustavy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tesla nikdy nepřestává přemýšlet o nových způsobech, jak provádět staré věci. Nikdy. Ani na minutu. Každá sekunda každého dne je věnována zkoumání nových nápadů, které mohou ze světa udělat lepší místo.

Poslední březnový týden Tesla představila nový návrh, který by mohl radikálně otřást odvětvím veřejných služeb – solárních zařízení bez použití stávající elektrické sítě.

Tesla podala žádost o patent na návrh, který by mohl lidem a podnikům se solárními zařízeními umožnit podělit se o elektrickou energii přímo. Pokud máte střešní solární systém, je v současnosti jediný způsob, jak se můžete o elektrickou energii, kterou zařízení vyrobí, podělit se svým sousedem, vrátit ji do elektrické sítě a doufat, že ji energetická společnost pošle do domu vašeho souseda.

bypass 1
Tesla má lepší nápad. Ve svém posledním podaném patentu číslo 16/186390 vysvětluje, jak by se lidé se solárními zařízeními na výrobu energie mohli společně podělit o vyrobenou elektrickou energii bez využití stávající elektrické sítě. Elektrická síť by zde byla stále, připravená dodat elektrickou energii v případě potřeby, sloužila by však spíše jako bateriový záložní systém než jako primární zdroj elektrické energie.
Klíčem k návrhu je spojení solárních systémů přímými pevně zapojenými přípojkami, které by podle patentové přihlášky měly „umožnit sdílení elektrické energie, řízení toku elektrické energie přímými přípojkami a/nebo zaznamenávání relativních toků elektrické energie mezi zařízeními“.
V přihlášce je dále uvedeno, že „Většina těchto systémů alternativních zdrojů je připojena k elektrické síti za pomoci již dříve existujících elektrických kabelů a infrastruktury energetické společnosti. Jako takové nejsou vybaveny pro efektivní řízení toku elektrické energie mezi systémy bez vzniku problémů s řízením a/nebo regulací. I když pomineme omezení energetické infrastruktury, současné systémy stále postrádají schopnosti interakce mezi systémy“.

bypass 2
Tok elektrické energie mezi solárními systémy by byl řízen digitálně, patrně velmi podobným způsobem, jakým je dnes rozhraní mezi solárním systémem na střeše a systémem na střídavé napětí, používaným většinou domácností a podniků, zajišťováno měniči.
Problémem budou samozřejmě stávající energetické společnosti, které jsou od doby Tomáše Edisona obdařeny vládou podporovanými monopoly, které jim dávají výhradní právo dodávat elektrickou energii v rámci určeného zeměpisného území. V důsledku toho si zvykly na názor „Zatraceně, je to naše elektrická energie a my rozhodneme, jak se vyrobí a jak se bude distribuovat“.

bypass 3
Návrh Tesly samozřejmě tento model rozbije, tak jako to udělal s tradičním prodejem vozů jejich prodej přímo veřejnosti. Většina států přijala zákony, které zakazují komukoliv, kromě energetických společností s licencí, dělit se o elektrickou energii s jakoukoliv další osobou nebo skupinou. Tyto zákony, které byly před sto lety zcela opodstatněné, již dnes nejsou vhodné. Společnosti veřejných služeb, například organizace smluvních prodejců, budou bojovat s každým pozměněním stávajícího obchodního modelu každou zbraní, kterou mohou sehnat. Počítejte s tím.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.