Řešení Eaton pro transformátorové stanice – bezpečnost, spolehlivost, kompaktnost

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V dnešní době stále sílí požadavky na používání vysokonapěťových rozváděčů bez plynu SF6, Eaton proto přišel s VN rozváděči s vakuovou technologií bez plynu SF6.

Rozváděče VN s vakuovou technologií bez plynu SF6

V dnešní době stále sílí požadavky na používání vysokonapěťových rozváděčů bez plynu SF6. Důvodů je hned několik. Tento plyn výrazně přispívá ke vzniku skleníkového efektu. 1 kg tohoto plynu má 23 000x větší vliv na globální oteplování, než plyn CO2 (oxid uhličitý). Při spínacích operacích navíc dochází k degradaci plynu a jeho rozpadu na pro člověka velice nebezpečné látky, jako jsou například fluorid siřičitý či fluorovodík. S použitím plynu SF6 jsou také spojeny časté servisní úkony, jako např. doplňování plynu. Při tom musí být rozváděč obvykle odstaven, což má vliv na spolehlivost dodávky el. energie. V neposlední řadě znamenají rozváděče s SF6 pro uživatele vysoké provozní náklady – jak na servisní personál, tak na samotný plyn SF6, či konečnou likvidaci rozváděče certifikovanou osobou. Společnost Eaton má dlouhodobé zkušenosti s výrobou rozváděčů bez SF6. Důkazem toho je řada rozváděčů do 24 kV Xiria. Tato řada rozváděčů pro izolaci používá čistý vzduch a pro spínání využívá vakuové vypínače. Díky svým kompaktním rozměrům umožňuje výrazně snížit náklady a ušetřit instalační prostor.

vn eaton 2017 1

Zákazník může využít typizovaných sestav s daným počtem polí (Xiria) nebo modulární provedení, pomocí kterého lze vyrobit rozváděč o libovolném počtu polí (Xiria E). K dispozici je rovněž pole měření s přístrojovými transformátory napětí či proudu. Každé pole lze libovolně vybavit odpínačem, či vypínačem až do 630 A. Pro chránění se používají výhradně elektronické ochrany, umístěné v nízkonapěťovém oddílu. Díky tomu jsou rozváděče vhodné pro aplikace Smart Grid. Všechna pole jsou vybavena kontrolními okénky, která umožňují bezpečně sledovat polohu spínacích prvků. Mechanické a elektrické blokování vypínače a odpojovače zabraňuje nesprávné manipulaci.

vn eaton 2017 2
Vakuové vypínače v rozváděči Xiria využívají jednoduchý a spolehlivý střadačový pohon, který nevyžaduje žádná maziva. Vypínač i odpojovač s uzemňovačem jsou po celou dobu životnosti umístěny v hermeticky uzavřeném oddílu a nevyžadují tedy žádnou údržbu. Ve stejném oddílu jsou umístěny i přípojnice, které jsou jednopólově izolované, stejně jako ostatní vysokonapěťové části rozváděče. Riziko vnitřního oblouku je tedy velice nízké. Rozváděč je zároveň testován na odolnost vůči vnitřnímu oblouku dle ČSN EN 62271-200.

Rozváděče nízkého napětí xEnergy Main

Rozváděče nízkého napětí v transformátorových stanicích musí zajišťovat spolehlivé napájení elektrickou energií. Vyřazení takového rozváděče z provozu může způsobit dlouhé a velmi nákladné výrobní prostoje. Kvůli vysoké hodnotě zkratových proudů v těchto rozváděčích je rovněž nutno zajistit zvýšenou bezpečnost pro personál obsluhy. V případě vzniku obloukového zkratu v rozváděči totiž vzniklá značná energie může znamenat v nejhorším případě i smrtelný úraz.
Rozváděče řady xEnergy Main do 5000 A splňují obě tyto podmínky. Tato řada byla kompletně otestovaná na zkušebně dle nové normy ČSN EN 61439. To samo o sobě znamená záruku vysoké úrovně bezpečnosti a spolehlivosti, navíc to pomáhá výrobcům rozváděčů výrazně snížit náklady za provedení zkoušek na oteplení a zkratovou odolnost. Rozváděče byly navíc testovány dle normy / technického předpisu IEC/TR 61641 na odolnost vůči vnitřním obloukovým zkratům.

vn eaton 2017 3
K dispozici je několik druhů přívodních či vývodních polí. U všech polí je možnost zajistit formu oddělení až 4b. Hlavní přípojnice mohou být buď vzadu, nebo nahoře.
Pro přivedení výkonu od transformátoru lze použít pole XP (Power). Tato pole jsou testována s jističi Eaton IZM63 (5000 A), IZMX (4000 A) a NZM (1600 A). Do těchto polí je možné instalovat více jističů vedle sebe či nad sebe a ušetřit tak místo v rozvodně.
Nejjednodušším způsobem pro vyvedení výkonu je pole pro pevnou montáž XF (fixed). Tento typ pole obsahuje pevně nainstalované moduly pro montáž přístrojů. Pro výměnu přístroje je nutno odstavit rozváděč.
Provozuschopnost rozváděče i při výměně přístroje umožňují pole pro výsuvnou montáž XR (removable). Ta je zajištěna pomocí násuvných přívodních kontaktů, které zajíždějí do pomocných svislých přípojnic. Pro výměnu modulu je nutné pouze odpojit kabel u vývodových svorek. Modul s přístrojem je pak možno rychle a bezpečně vytáhnout z rozváděče.

vn eaton 2017 4
Ještě vyšší provozuschopnost a bezpečnost poskytují pole v „šuplíkovém provedení“ s označením XW (withdrawable). Stejně jako u pole XR, jsou i zde použity pomocné svislé přípojnice, do kterých zajíždí násuvné kontakty jednotlivých šuplíků. Rozdíl oproti poli XR je v tom, že násuvné kontakty jsou zde použity i pro vývod. Výměnu jednotlivých šuplíků je tedy možno provést bezpečně, bez jakéhokoliv nářadí a v extrémně rychlém čase.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 465 519 632
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku