Regulované pohony v digitálním světě

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odpovědí společnosti ABB na vývoj v oblasti digitalizace je digitální platforma ABB AbilityTM, přinášející zákazníkům více než 180 řešení a služeb, mimo jiné pro řízení výkonu v průmyslových odvětvích s maximálním využitím vynaložených investic.

Dále řídicí systémy pro zpracovatelský průmysl, dálkové monitorovací služby pro roboty, motory a stroje, automatizaci budov, nabíjecí stanice pro elektrická vozidla apod. Řešení ABB Ability je založeno na inovativních technologiích a zkušenostech ABB a více než čtyřiceti letech vedoucího postavení ABB v oblasti digitalizace v průmyslu.

Elektromotory a vzdálená diagnostika

I v oblasti motorů se pomalu stává normou, že k monitorování a diagnostice se využívají nejmodernější digitální technologie, využívající nesporné výhody přenosu provozních dat ze stroje/motoru na dálku. V případě elektromotorů se nejčastěji sledují údaje o vibracích, teplotě, stavu rotorů/statorů, ložiscích, napětí a proudu, které jsou prostřednictvím zabezpečené sítě odesílány do vzdáleného monitorovacího centra. Tam jsou vyhodnoceny a na jejich základě mohou odborníci centra navrhnout adekvátní řešení (preventivní údržbu, servisní zásahy dle aktuálního stavu motoru nebo výměnu apod.). Vzhledem k tomu, že monitorování a diagnostika je zajišťována v nepřetržitém režimu, mohou odborníci centra analyzovat trendy a modely chování motorů a následně identifikovat možné modely poruch. Cenná je rovněž dostupnost aktuálních a historických údajů o provozu a chování sledovaných zařízení.

digitalizace pohonu 2
Jednou z inovací, na nichž je platforma ABB AbilityTM založena, je ABB AbilityTM Smart Sensor (viz obrázek 1). Je příkladem moderního chytrého zařízení a je určen ke vzdálenému monitorování stavu nízkonapěťových motorů. Tato novinka, kterou společnost ABB blíže představila odborné veřejnosti na letošním veletrhu Amper 2017 (a získala ocenění Zlatý Amper), měří a přes zabudovaný Bluetooth odesílá na chytrý mobilní telefon důležité informace o celkovém stavu motoru (sledují se např. vibrace, teplota a další parametry). Využití senzoru pomáhá snížit prostoje elektromotorů, prodlužuje jejich životnost a může přispět k současnému snížení spotřeby energie.
Tento senzor může být instalován i na stávající motory (jak ABB, tak ostatních výrobců). Je určen pro osovou výšku 140 – 450 mm a často je přirovnáván k Fitness náramku, který je používán ve sportu. Nevyžaduje žádné drátové spojení s motorem, pouze se připevní mezi žebra běžných asynchronních motorů a všechna potřebná čidla má zabudovaná uvnitř, a to včetně bateriového napájení. K motoru je možno se připojit prostřednictvím mobilu nebo tabletu pomocí Bluetooth. Údržba tak snadno diagnostikuje při pravidelných obchůzkách stav motoru a trendy. Další možností je poslat tato data na ABB Cloud, kde mohou být pomocí speciálních programů analyzována a transformována ve srozumitelné výstupy (varovná hlášení a zprávy - obrázek 2).

digitalizace pohonu 3

Frekvenční měniče trochu jinak

Měniče frekvence vzhledem ke své konstrukci nemají v oblasti digitalizace velké problémy a již nyní jsou volitelně na trhu vybaveny prvky pro standardizovanou komunikaci s nadřazenými řídicími systémy. Jednotka ABB Pohony nabízí zajímavé služby a novinky v oblasti měničů frekvence ABB, které tyto možnosti dále rozšiřují.
Drivebase je nástroj ABB, který umožňuje zákazníkům snadno si registrovat svůj zakoupený měnič frekvence. Pomocí mobilního telefonu a QR kódu lze rychle získat jak kontakty na servis, odkazy na manuály a návody, tak i možnost analýzy chybových hlášení. Nástroj rovněž zjistí, v jaké fázi životního cyklu je jeho měnič frekvence.
Vzdálené monitorování měničů frekvence (Remote Condition Monitoring Service) je servisní služba, která umožňuje on-line vzdáleně sledovat přesný stav měniče frekvence a jeho provoz. Aktuální data a reporty jsou na webu myabb.com. ABB experti vyhodnocují monitorovaná data a na jejich základě jsou schopni předpovědět poruchy a doporučit, jak jim zabránit. Diagnostikované poruchy nebo varování či překročení nastavených limitů je zasíláno e-mailovou zprávou.
Ve snaze umožnit „ovládání věcí z vlastní kapsy“ ABB vyvinulo jedinečnou možnost nastavování měniče frekvence z mobilního telefonu, opět prostřednictvím Bluetooth (obrázek 3). Pomocí aplikace Drivetune se lze s frekvenčním měničem snadno spojit a zadat potřebná data pro uvedení měniče do provozu, číst a řešit chyby či poruchy chodu, provádět základní parametrizaci a další činnosti, a to vše při zajištění kybernetické bezpečnosti. Výhodou je velký dosah. Díky mobilu je možno být až 70 metrů daleko od místa instalace měniče (v případě překážek se tato vzdálenost úměrně zkracuje), tedy přímo u technologie a nastavit konkrétní požadované parametry. Data lze navíc posílat na cloud, kam mohou mít přístup ABB servisní technici a po vzájemné konzultaci mohou identifikovat potřebná nastavení nebo opatření. V rámci loňského úspěšného představení na veletrhu Amper aplikace získala ocenění Zlatý Amper 2016.

digitalizace pohonu 4

Výrobky, řešení a služby jednotky ABB Pohony odrážejí nejen její postavení světové jedničky na trhu s regulovanými pohony, ale dokládají také její trvalé zaměření na inovace v dané oblasti. Vedle dodávek komplexních řešení, zajišťuje pro zákazníky také lokální technickou podporu a servis pro frekvenční měniče a elektromotory. V širokém portfoliu jednotky najdete frekvenční měniče a elektromotory od těch nejnižších výkonů až po ty nejvyšší.

ABB s.r.o.
BB Centrum
Vyskočilova 1561/4a, 140 00 Praha 4
Tel.: 800 312 222
www.abb.cz/pohony

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2019

Číslo je zaměřené na rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí a zkušební techniku

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.