Regulace otáček tak trochu jinak

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přinášíme Vám několik řešení reálních rekontrukcí a obnov regulovaných pohonů společností TESPO engineering s.r.o.

Hydraulické regulační spojky KSL v elektrárně Prunéřov

V rámci Komplexní obnovy El. Prunéřov II dodala firma Transfluid 24 hydraulických regulačních spojek typu KSL na ventilátorové mlýny kotlů K3, K4 a K5.
Společnost Tespo engineering s.r.o. jako zástupce firmy Transfluid tyto ventilátorové mlýny uváděla do provozu, testovala a následně se stará o servis.
Regulační hydraulická spojka KSL je určena pro rozběh a regulaci otáček v aplikacích se středním a vysokým výkonem elektromotorů. Jde o regulační hydrodynamickou spojku, která umožňuje čerpání oleje do pracovního prostoru (oběžné turbíny).

regulace jinak 9 1

Regulace výstupních otáček:
Do oběžné turbíny se čerpá olej pomocí olejového šroubového čerpadla poháněného elektromotorem s frekvenčním měničem. Řídící proudový signál 4 - 20 mA zadávaný do frekvenčního měniče řídí otáčky čerpadla pracovního oleje hydrospojky. Čím více oleje se čerpá do prostoru oběžné turbíny hydrospojky, tím větší jsou i otáčky na výstupu hydrospojky.
Olej z pracovního prostoru hydrospojky vytéká kalibrovanými tryskami po obvodě oběžné turbíny zpět do tanku s olejem. Mazání ložisek hydrospojky zajišťuje samostatný mazací okruh s mazacím čerpadlem. Zahřátý olej se chladí přes deskový výměník chladícího okruhu.

regulace jinak 9 2

regulace jinak 9 3

Některé výhody KSL oproti hydrospojkám s konstantním plněním:

 • možnost regulace otáček
 • reg. hydrospojky umožňují variabilní nastavení charakteru rozběhu a doběhu
 • regulované hydrospojky KSL je možné přeplnit olejem a dosáhnout tak menšího skluzu při ustáleném chodu
 • při použití výměníku pro chlazení oleje, lze přenést i větší výkon
 • při použití rychlo-vypouštěcích kalibrovaných trysek lze dosáhnout odstavení zařízení od pohonu během několika sekund

regulace jinak 9 4

Některé výhody KSL oproti frekvenčnímu měniči:

 • vyšší účinnost v reg. rozsahu 85 – 100 %
 • mechanická momentová ochrana soustrojí
 • nižší pořizovací cena
 • snazší oprava při poruše, menší závislost na výrobci, pro běžnou údržbu a opravy není třeba vysoce specializovaný servisní technik

regulace jinak 9 5

Polohovací stroj pro PBS Industry, a.s.

První brněnská strojírna poskytuje komplexní služby zejména při výstavbě energetických a teplárenských celků, nádrží, kotlů, částí parních turbín, rotačních ohříváků apod.
Pro výrobu, převážně svařování, rotačních ocelových dílů se používají polohovací stroje. Svářeč otáčí dílem na polohovadle tak, aby jej mohl zavařit po celém obvodu. Staré stejnosměrné pohony (motory s regulátory) polohovadel však již nevyhovují svými vlastnostmi, nebo přestanou fungovat úplně.

regulace jinak 9 6
Firma Tespo engineering navrhla náhradu stejnosměrných pohonů za pohony nové s použitím asynchronních motorů a měničů frekvence. Rekonstrukce polohovadla zahrnovala:

 • návrh technického řešení: (návrh koncepce pohonu, motoru, převodovky, návrhy a výpočty regulačního rozsahu, výsledného momentu, přesnosti udržení otáček, návrhy části elektro, frekvenčního měniče, rozvaděče, ručního ovladače...)  
 • projekční podklady: (podklady části elektro rozvaděče, zástavbové rozměry pohonu...)
 • části pohonu: (rozvaděč elektro na míru, frekvenční měnič, jištění a potřebnou elektro výbavu, elektromotor, převodovku...)  
 • prohlášení o shodě: (podklady potřebné pro vydání revize na zařízení...)
 • zprovoznění: (nastavení parametrů frekvenčního měniče, odzkoušení, zaškolení obsluhy...)

Zákazník navíc obdržel bonusy ve formě vyššího regulačního rozsahu než bylo v zadání. Návrh pohonu umožňuje nastavovat výstupní frekvenci do motoru od 5 Hz do 100 Hz. Tyto frekvence využívají svářeči při práci s díly od průměru 1 m do průměru cca 4 m a při rychloposuvu, kdy je třeba pouze rychlé napolohování na pozici.
Druhý bonus obdržel zákazník v motoru, který je připravený pro instalaci IRC snímače otáček. S inkrementálním snímačem otáček je v budoucnu možné použít polohovací zařízení i pro svařovací automaty.

regulace jinak 9 7

Pohony vysokootáčkových motorů brusek pro broušení ložiskových kroužků

Společnost VRL Praha a.s. je tradičním výrobcem ložisek. Současný sortiment tvoří jednořadá a dvouřadá kuličková ložiska. V portfóliu výrobní technologie této firmy je celá řada moderních, ale i starších špičkových výrobních strojů. Brusky s CNC řízením pro zápichové a oscilační broušení vnějších a vnitřních tvarových rotačních ploch ložisek jsou vybaveny vysokootáčkovými vřeteny IBL.

regulace jinak 9 8
Firma VRL hledala nové frekvenční měniče pro pohon těchto vysokootáčkových vřeten. Neúspěšně vyzkoušela celou řadu frekvenčních měničů od různých výrobců.
Společnost Tespo engineering navrhla řešení s frekvenčními měniči Vonsch v úpravě VF pro řízení do 3000 Hz. Výstupní frekvence nasazených měničů se pohybuje převážně kolem 2100 Hz. Pohony od svého prvního nasazení v roce 2010 běží v nepřetržitém provozu a do této doby nedošlo k žádnému problému na žádném z nasazených měničů.
Cena měničů v úpravě VF je vyšší než cena standardních měničů pro všeobecné použití, avšak ve srovnání s vysokofrekvenčními měniči zahraničních výrobců je cena výrazně nižší.

regulace jinak 9 9

Náhrada pneupohonu klapky

Firma Xella CZ (dříve H+H Česká republika, s.r.o.) z Mostecka vyrábí bílé stavební tvárnice a prvky z pórobetonu. Její nové výrobní linky jsou ty nejmodernější
v Evropě. Tyto linky hojně využívají stlačeného vzduchu pro pohon nejrůznějších uzavíracích klapek, posuvů a rotačních pohonů.

regulace jinak 9 10
Na uzavírání klapky násypky s drceným pórobetonem byl nasazen jeden z největších vyráběných pneumatických pohonů. Životnost tohoto pohonu byla však vždy pouze několik měsíců, poté došlo k roztržení nebo prasknutí pneupohonu klapky.V rámci služby Optimalizace provozu, kterou nabízí společnost Tespo engineering, byla navržena výměna pneumatického pohonu za elektrický:

 • patková převodovka s kroutícím momentem 2312 Nm a servis faktorem 1,2
 • výstupní spojka byla upravena pro čtyřhran klapky s přenosovým momentem 2500 Nm
 • elektromotor o výkonu 370 W
 • frekvenční měnič jako omezovač momentu s možností nastavení rychlosti přestavení a dalšími funkcemi
 • indukční snímače koncových poloh s relé a stavitelné objímky koncových poloh

Navržené řešení vyšlo zákazníka levněji než pohon pneumatický. Elektrický pohon klapky bez problémů otevírá a zavírá od 3/2010 a od té doby nemusela být (kvůli klapce zásobníku pórobetonu) odstavena linka ani jednou. I přesto, že byl původní pneumatický pohon vyměňován a servisován zdarma v rámci záručních oprav, odstavení i části výroby je v tomto provozu velmi nákladné, proto se investice do nového pohonu zákazníkovi vrátila již začátkem následujícího roku.

regulace jinak 9 11

TESPO engineering s.r.o.
Roubalova 462/7a, 602 00 Brno
Tel.: +420 543 331 296
Fax.: +420 543 330 287
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tespo-eng.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Monitorovací systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku