Nová generace řízení servopohonů přichází: výkonný Modicon LMC078 pracuje v reálném čase

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Moderní stroje stále častěji využívají servopohony a mechatronické prvky. Je to logické – jsou energeticky i prostorově úsporné a zároveň zaručují vyšší přesnost, výkon i bezpečnost.

Modicon LCM078 – „chytrá hlava rodiny“

Speciální řídicí jednotka typu LMC (Logic Motion Controller) – Modicon LMC078 – je koncipována jako „hlava rodiny“ servoměničů. Dodává se proto ve stejném knižním (book) formátu (v x š x h) 220 x 45 x 230 mm jako servoměniče Lexium 32S.
Již v základu je Modicon LMC078 vybaven dvanácti vstupy a osmi výstupy, slotem pro kartu SD a konektorem pro připojení snímače polohy (master enkodéru). Nechybí ani rozhraní Ethernet s protokoly EtherNet/IP či ModbusTCP, rozhraní Sercos III, konfigurovatelná sériová linka (RS-232 nebo RS-485), komunikační linka CANopen (pro připojení vzdálených vstupů/výstupů nebo řízení dalších zařízení) a port USB. Díky modulárnímu řešení lze přidat další komunikační modul – např. Profibus-DP (master nebo slave) a nebo EtherNet/IP. Zabudovaný webový a FTP server zjednodušují dálkovou diagnostiku stroje prostřednictvím běžného internetového prohlížeče.

Modicon LMC078 1

Sercos III ručí za rychlost i bezpečnost

Rychlost a bezpečnost – to jsou dvě hlavní přednosti, které systému propůjčuje volba komunikace Sercos III. Ta se jednoznačně prosadila na základě zkušeností projektových týmů mnoha světových výrobců strojů. Sercos III je založen na normalizovaných profilech pro řízení servopohonů. Pracuje s rychlostí komunikace 100 Mb/s a dobou cyklu 31,25 μs. Pro přenos bezpečnostních dat se používá bezpečnostní profil Safety on Sercos, založený na certifikovaném protokolu CIP Safety (pro zařízení s úrovní funkční bezpečnosti SIL 3). Lineární či kruhová topologie propojení komunikační sítě nevyžaduje použití externích komunikačních rozbočovačů nebo přepínačů.

Speciální funkční bloky pro servopohony

K programování prvků The NEXT generation od Schneider Electric – včetně „LMC078“ – slouží jednotné vývojové prostředí SoMachine V4.1. Poskytuje i předem připravené normalizované funkční bloky (PLCopen) pro servopohony:

  • Řízení momentu, řízení rychlosti, absolutní/ relativní polohování.
  • Synchronizace polohy master/slave s elektronickým převodem nebo vačkový profil (CAM) mezi reálnými a virtuálními servopohony s možností signalizace okamžitého stavu pomocí logických výstupů.
  • Zadání geometrického tvaru (dráhy) a dalších parametrů (např. rychlosti) v kartézských souřadnicích zápisem programu v G kódech podle DIN 66025.
  • Knihovna funkčních bloků pro CNC řízení (podle IEC 61131), lineární a kruhová interpolace.
  • Knihovna transformačních funkčních bloků z kartézské soustavy do jednotlivých os pro CNC řízené stroje či roboty SCARA.

Modicon LMC078 2

Jednoduché, ale velmi výkonné řešení

Modicon LMC078 je ideální volbou pro stroje s pracovními operacemi, které musí být synchronizovány v reálném čase – typicky značení, etiketování nebo letmý střih. Osvědčil se rovněž při řízení balicích strojů (vertikálních i horizontálních) a manipulátorů (např. doprava, třídění, paletizace). Spolehlivě pracuje na strojích využívajících vlastnosti CNC řízení.

Schneider logo 2016

Schneider Electric
Zákaznické centrum,
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.