Metody zastavování motorů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nejběžnějším způsobem zastavení motoru je odpojení napájecího napětí a zastavení motoru a zátěže. V některých aplikacích je však nutné motor zastavit rychleji nebo jej udržet v poloze pomocí nějakého brzdného zařízení.

Elektrické brzdění využívá vinutí motoru k vytvoření zpomalovacího momentu. Kinetická energie rotoru a zátěže se odvádí jako teplo v tyčích rotoru motoru.

Reverzace rychlosti pro zastavení

Zapojení rychle zastaví vícefázový motor tím, že se motor na okamžik připojí k reverznímu otáčení, zatímco motor stále běží v přímém směru. To působí jako zpomalovací síla pro rychlé zastavení a rychlé obrácení otáčení motoru. Při zapojování vzniká více tepla než při většině běžných aplikací. Spouštěče používané pro takové aplikace musí být odlehčeny. To znamená, že se musí zvolit nejbližší větší velikost reverzačního spouštěče, pokud se používá pro zapojování k zastavení nebo reverzaci rychlostí větší než pětkrát za minutu.
Pro automatické zapojení motoru lze použít spínač nulové rychlosti (známý také jako zapojovací spínač) zapojený do řídicího obvodu standardního reverzačního spouštěče. Spínač je spojen s pohyblivým hřídelem na stroji, jehož motor má být zapojen. Spínač nulových otáček zabraňuje reverzaci motoru po jeho zastavení. Když se spínač nulových otáček otáčí, odstředivá síla nebo magnetická spojka způsobí, že se jeho kontakty rozepnou nebo sepnou, v závislosti na zamýšleném použití. Každý spínač nulových otáček má jmenovitý rozsah provozních otáček, ve kterém se kontakty sepnou; například 50 až 200 otáček za minutu.
Náhlý reverzní moment, který se uplatňuje při reverzaci velkého motoru (bez zpomalení otáček motoru), by mohl poškodit poháněné strojní zařízení a extrémně vysoký proud by mohl ovlivnit rozvodnou soustavu. Ochrana proti přepólování se získá, když zařízení zabrání působení protiběžného momentu, dokud se otáčky motoru nesníží na přijatelnou hodnotu.

brzdeni motoru 2022 1

Dynamické brzdění

Dynamického brzdění se dosáhne opětovným zapojením běžícího motoru, který se ihned po vypnutí chová jako generátor, čímž se motor rychle zastaví. Působením generátoru se mechanická energie otáčení přemění na elektrickou energii, kterou lze odvést jako teplo v rezistoru. Dynamické brzdění stejnosměrného motoru může být potřebné, protože stejnosměrné motory se často používají ke zvedání a přemísťování těžkých břemen, která lze obtížně zastavit.

Brždění stejnosměrným proudem

Jedná se o způsob brzdění, při kterém je do stacionárního vinutí střídavého motoru po odpojení přiloženého střídavého napětí přiváděn stejnosměrný proud. Injektované stejnosměrné napětí vytváří ve statorovém vinutí motoru magnetické pole, jehož polarita se nemění. Toto konstantní magnetické pole ve statoru zase vytváří magnetické pole v rotoru. Protože se magnetické pole statoru nemění v polaritě, pokusí se rotor zastavit, když jsou magnetická pole vyrovnána.

brzdeni motoru 2022 2

Elektromechanické třecí brzdy

Na rozdíl od zásuvného nebo dynamického brzdění mohou elektromechanické třecí brzdy udržovat hřídel motoru v klidu i po jeho zastavení. Brzdový buben je připevněn k hřídeli motoru a brzdové čelisti slouží k udržení bubnu na místě. Brzda je nastavena pružinou a uvolněna elektromagnetem. Když je motor v chodu, je elektromagnet pod napětím, aby překonal tah pružiny, a udržuje tak brzdové čelisti v klidu od bubnu. Po vypnutí motoru se elektromagnet odpojí a brzdové čelisti se přitisknou k bubnu díky tahu pružiny. Ovládací cívka brzdy je zapojena do série s kotvou motoru a uvolňuje a nastavuje se v závislosti na proudu motoru. Tento typ brzdění je bezpečný v tom smyslu, že se brzda aktivuje v případě výpadku elektrického proudu.
Brzdy střídavých motorů se běžně používají jako parkovací brzdy k udržení nákladu na místě nebo jako brzdy brzdící ke zpomalení nákladu. Mezi aplikace patří zařízení pro manipulaci s materiálem, zpracování potravin a manipulaci se zavazadly. Tyto motory jsou přímo spojeny se střídavou elektromagnetickou brzdou. Po vypnutí zdroje energie se motor okamžitě zastaví a udrží náklad. Většina z nich je vybavena externím ručním uvolňovačem, který umožňuje přesunout poháněné břemeno bez zapnutí motoru.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku