Intelligence in motion

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost HIWIN s.r.o. Brno je lídrem na trhu s lineárními systémy a polohovacími jednotkami. Vytváří speciální aplikace podle potřeb předních výrobců průmyslových strojů i menších firem. Mimo jiné dodává „na klíč" originální portálové systémy pro manipulační zařízení.

Hlavním trendem jsou speciální víceúčelové aplikace, které řeší specifika výrobních programů zákazníka. Na základě požadavků zákazníka na pohybovou hmotnost, dynamiku a přesnost pohybu technické oddělení vytvoří kompletní víceosý polohovací systém, ale konečná funkce zařízení je už v rukou samotného zákazníka. To znamená, že může stroj osadit laserem, vřetenem, měřícím zařízením nebo uchopovacím nástrojem. Polohovací systémy HIWIN se uplatňují u balících strojů, při paletizaci a jsou nedílnou součástí měřících nebo skenovacích zařízení. Využití nacházejí prakticky na všech strojích, které vyžadují přesnost, rychlost a dynamiku.

Intelligence 1
Ve mnoha aplikacích je většina pohybů realizována po přímce. Elektrické motory umožňují jen rotační pohyb, který je nutno převádět na pohyb lineární pomocí kuličkového šroubu, který má však určitá mechanická omezení. Jednak v délce pohybu, teplu způsobeném třením a v maximálních otáčkách. Maximální otáčky jsou nejdůležitějším omezujícím faktorem. Při jejich překročení dochází k rozkmitání šroubu.
Na druhé straně lineární motor nemá omezení ani v délce pohybu (postaví se delší magnetická dráha) ani v jeho rychlosti (nic se netočí, tudíž nemá co vibrovat). Mezi přednosti lineárních motorů patří libovolně stavitelná magnetická dráha, vysoká přesnost polohy, velké dosahované rychlosti a zrychlení, jednoduché řízení. Obzvláště velkou výhodou je možnost více primárních částí (jezdců) na jedné magnetické dráze, které se pohybují nezávisle na sobě.

Intelligence 2
Nejčastější využívání lineárních motorů je v obráběcích strojích (vysokorychlostní opracovávání, laserové obrábění, svařování, přesné řezání,...), balících mechanismech, manipulační technice, automatizaci, atd.
K velkému rozvoji výroby a k praktickému uplatnění lineárních motorů a pohonů došlo až v posledních letech. Vlivem technického vývoje a tvrdšího konkurenčního boje mezi výrobci rostou požadavky na vyšší přesnost výroby a na dynamické vlastnosti výrobních strojů. Stále vyvíjející se elektronické prvky, které umožňují plynulé řízení rychlosti a zpřesňují polohování celého lineárního sytému, poskytují výrobcům širší prostor v oblasti technického využití lineárních motorů. Možnosti klasických rotačních motorů s mechanickým převodem z pohybu rotačního na pohyb lineární jsou v řadě průmyslových aplikací využívány na mezi dynamiky danou setrvačnými hmotami a na mezi přesnosti dané mechanickými vůlemi a postupným opotřebením. Klasický pohon vykazuje v místech převodu (rotační motor - kuličkový šroub – lineární vedení) značné tření, pružnost a vůli. U lineárního motoru tyto nevýhody odpadají a výsledná přesnost polohování je závislá na použitém typu odměřovacího systému. Pro kompletní vlastní polohovací systémy Hiwin s.r.o. zahrnuje dva základní typy lineárních odměřovacích systémů. Pro méně přesné aplikace (opakovatelnost polohování 0,01 mm) je dostačující MAGNETICKÉ lineární odměřování značky HIWIN s výstupním signálem analog sin/cos 1 Vpp nebo digital TTL 5 V. Pro náročné aplikace Hiwin s.r.o. velmi úzce spolupracuje s výrobcem odměřovacích systémů, firmou RENISHAW, kde se opakovatelnost polohy pohybuje 0,002 mm.Od minulého roku
je možné použít i ABSOLUTNÍ odměřování v polohovacích jednotkách.

Intelligence 3
HIWIN lineární motory jsou konstrukčně 3-fázové synchronní motory s permanentními magnety. Vyrábí se ve třech základních výrobních řadách LMC, LMS a LMF.
Provedení LMC je určena pro lehčí aplikace se zatížením do Fpmax=342 N (špičková síla), zrychlení 5 G a rychlosti 5 m/s. Motor se skládá z nekovové primární části (jezdec) s třífázovým vinutím a sekundární části (magnetická dráha) tvořené permanentními magnety. Díky nekovové primární části je motor velice lehký a vhodný pro dynamické aplikace.
Řada LMS pro střední zatížení se silou do Fpmax=3000 N (špičková síla), zrychlení 4G a rychlosti 4 m/s. Motor je tvořen kovovou primární částí tvořené elektrotechnickými plechy s cívkami a sekundární části. Třífázové synchronní motory LMS vynikají velkou hustotou sil a jsou plně vyhovující pro většinu aplikací.
Pro velmi náročné aplikace z hlediska zatížení je optimální provedení lineárního motoru řady LMF. Základní konstrukce je stejná jako u typu motoru LMS s doplněním externího chladícího okruhu primární části motoru. Tím se výrazně zvýší účinnost motoru a dosažitelná špičková síla je 20000 N. Motory LMF jsou hlavně koncipovány pro obráběcí stroje s velkými přestavnými hmotami a přídavnými axiálními silami.

Intelligence 4
Základní filosofií firmy HIWIN s.r.o. je dodávat zákazníkovi komplexní řešení lineární polohovací jednotky nebo víceosého systému. Jelikož společnost HIWIN je výrobcem základních komponentů lineární techniky (lineární vedení, kuličkové šrouby, lineární motory), má velmi dobré vstupní podmínky pro kompletaci různých variant lineárních jednotek, které jsou stavěné na vlastním nosném hliníkovém profilu zástavbové šířky 160 mm, 220 mm a 250 mm.
V rámci každé velikosti profilu je kompletována osa s lineárním motorem, nebo kuličkovým šroubem při dodržení stejných zástavbových rozměrů. Základní koncepcí je rozměrová zaměnitelnost v rámci jedné stavební šířky modulu. Provedení jednotek může byt s úplným zakrytováním nebo bez zakrytování. Podle specifikace aplikace je možné lineární osy kompletovat do rovinných (x-y, x-z, y-z) i prostorové (x-y-z) varianty uspořádání.
V současné době hlavními NOVINKAMI u společnosti HIWIN s.r.o. jsou dodávky kompletních křížových stolů v různých provedeních a komplexní portálové systémy.

Intelligence 5
Křížové stoly jsou dle použití krytované skládanými měchy nebo pro CNC aplikace teleskopickými kryty, kde dosahovaná třída krytí je IP65.
Vývojové týmy v hlavním sídle pracují i na rozvoji produktů v oblasti řízení. V současné době je HIWIN schopen osazovat polohovací systémy i frekvenčními měniči nové řady HIWIN D1N s komunikací EtherCat, která umožňuje využít různé PLC řídicí systémy. Tím zajišťují maximální flexibilitu, preciznost a výjimečně přesné řízení výrobního procesu.

Hiwin s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mobil: +420 724 704 948
www.hiwin.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.