Elektrické přípojky vysokého, velmi vysokého a zvlášť vysokého napětí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektrické přípojky podle způsobu provedení se člení na přípojky provedené venkovním vedením, přípojky provedené kabelovým vedením a přípojky provedené kombinací obou způsobů (část přípojky venkovním vedením a část přípojky kabelovým vedením).

Elektrická přípojka musí být zřízena a provozována v souladu se smlouvou o připojení a s Pravidly provozování přenosové soustavy nebo Pravidly provozování příslušné distribuční soustavy.

pripojka vn

Začátek elektrických přípojek

Elektrická přípojka začíná odbočením od rozvodného zařízení provozovatele distribuční soustavy nebo provozovatele přenosové soustavy směrem k zákazníkovi. Odbočením se rozumí odbočení od spínacích prvků nebo přípojnic v elektrické stanici, vychází-li elektrická přípojka z elektrické stanice. Mimo elektrické stanice začíná elektrická přípojka odbočením od venkovního nebo kabelového vedení.
Kabelová koncovka včetně proudových spojů je součástí přípojky. Při odbočení z kabelového vedení provozovatele distribuční soustavy T-odbočkou (spojkou) je průběžné kabelové vedení součástí zařízení provozovatele distribuční soustavy, kabelová T-odbočka (spojka) jakékoliv konstrukce a odbočující kabel je součástí přípojky.

Ukončení elektrických přípojek

Přípojky vysokého napětí, velmi vysokého napětí a zvlášť vysokého napětí provedené venkovním vedením končí kotevními izolátory na stanici zákazníka. Kotevní izolátory jsou součástí přípojky. Nosná konstrukce, na které jsou kotevní izolátory upevněny, je součástí elektrické stanice.
Přípojky vysokého napětí, velmi vysokého napětí a zvlášť vysokého napětí provedené kabelovým vedením končí kabelovou koncovkou (včetně jejího příslušenství) ve stanici zákazníka.

Přípojky vysokého napětí

Přípojky vysokého napětí provedené venkovním vedením
Při návrhu způsobu připojení na rozvodné zařízení provozovatele distribuční soustavy se vychází z technologie odběrného zařízení a jeho významu. Podle nároků na spolehlivost dodávky elektrické energie se volí některý z dále uvedených způsobů připojení:

  • a) jedna přípojka odbočující z venkovního vedení vn,
  • b) zasmyčkování okružního vedení vn,
  • c) dvě nebo více přípojek, připojených na různá venkovní vedení vn,
  • d) přípojka nebo více přípojek, připojených v rozvodně vn transformovny vvn/vn,
  • e) dvě nebo více přípojek vn, připojených v rozvodnách vn různých transformoven vvn/vn,
  • f) kombinace výše uvedených způsobů.

Při provedení připojení podle c) až f) je nutné zamezit svévolnému sepnutí různých oblastí napájení (např.: oblastí elektricky vzdálených apod.). Potřebné manipulace jsou možné jen na příkaz dispečera technického dispečinku provozovatele příslušné distribuční soustavy.
Do každé přípojky musí být vložen vhodný vypínací prvek pro odpojení transformovny vn/nn či vn/vn. Ten se umisťuje na vhodném, snadno přístupném místě poblíž transformovny vn/nn či vn/vn. Případné osazení dalšího vypínacího prvku dohodne zákazník s provozovatelem distribuční soustavy.
Přípojky se zpravidla jistí jen v elektrických stanicích vn. Odbočuje-li přípojka z venkovního vedení, je zpravidla jištěna v elektrické stanici vn společné s tímto vedením.
V odůvodněných případech lze přípojku jistit též v místě, dohodnutém s provozovatelem příslušné distribuční soustavy.
Provedení přípojek musí odpovídat normě ČSN EN 50341-1.

Přípojky vysokého napětí provedené kabelovým vedením
Při návrhu způsobu připojení na zařízení distribuční soustavy se vychází z technologie odběrného zařízení a jeho významu. Podle nároků na spolehlivost dodávky elektrické energie se volí některý z dále uvedených způsobů připojení:

  • a) provedení jedné kabelové přípojky vn z elektrické stanice vn. Toto řešení jako definitivní se nedoporučuje;
  • b) zasmyčkování kabelového vedení vn rozvodu elektřiny;
  • c) provedení dvou nebo více kabelových přípojek z elektrických stanic vn;
  • d) provedení dvou nebo více kabelových přípojek vn z rozvoden vn různých transformoven vvn/vn;
  • e) kombinace výše uvedených způsobů.

Při provedení připojení odběrného zařízení podle c) až e) je nutné zamezit svévolnému sepnutí různých oblastí napájení (např. oblastí elektricky vzdálených apod.). Potřebné manipulace lze provádět jen na příkaz dispečera technického dispečinku provozovatele příslušné distribuční soustavy.
Ochrana kabelových vedení před nadproudem, zkratem apod. se provádí v napájecích elektrických stanicích vn v souladu s ČSN 33 3051.
Připojuje-li se odběrné zařízení zasmyčkováním dříve položeného kabelu vn, je nutno použít kabel stejného průřezu a vhodné spojky. K provedení spojek je nutno užít jen technologický postup schválený mezi odběratelem a dodavatelem kabelového souboru.
Přípojky vysokého napětí provedené z části venkovním vedením a z části kabelovým vedením.
Pro místo přechodu z venkovního vedení do kabelového vedení je nutné dodržet podmínky koordinace izolace.

Přípojky velmi vysokého napětí a zvlášť vysokého napětí

Při volbě napěťové hladiny (vvn či zvn) pro připojení odběrného zařízení se vychází z velikosti připojovaného výkonu a konfigurace sítě přenosové soustavy zvn a vvn a distribuční soustavy 110 kV v dané lokalitě. Pro přípojky vvn a zvn se přednostně používá venkovního vedení.
Při volbě způsobu připojení na zařízení rozvodu elektřiny se vychází z důležitosti připojovaného odběrného zařízení a jeho technologie. Podle nároků na spolehlivost dodávky elektrické energie se volí některý z dále uvedených způsobů:

  • a) zasmyčkování vedení vvn (zvn),
  • b) vybudování jedné či několika samostatných přípojek z rozvodny vvn (zvn),
  • c) vybudování několika přípojek vvn (zvn) z různých rozvoden vvn (zvn).

Pro zabránění svévolnému sepnutí oblastí napájení je možno provádět manipulace jen na příkaz příslušného dispečera technického dispečinku příslušného provozovatele soustavy. Venkovní vedení vvn a zvn musí odpovídat ČSN EN 50341-1.
Kabelové přípojky 110 kV musí splňovat požadavky na kladení, dimenzování, ochranu před vnějšími vlivy prostředí, ochranu před elektromagnetickými vlivy, spojování, ochranu před úrazem elektrickým proudem a na styk s inženýrskými sítěmi podle ČSN 73 6005.

Podrobnější informace naleznete v následujících normách:

  • PNE 33 3300
  • PNE 33 3301
  • PNE 34 1050
  • PNE 35 7040-3
  • PNE 35 7041-1

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku