Co je to měnič kmitočtu?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Měniče kmitočtu jsou také známé jako invertory, měniče s proměnlivou rychlostí (VSD), měniče s proměnlivou frekvencí (VFD) a střídavé měniče. Měniče kmitočtu slouží k řízení asynchronních motorů, které jsou nejběžnějšími motory používanými v průmyslu.

Tyto motory jsou robustní, vyžadují jen velmi malou údržbu, mají vysokou ochranu před vlivy okolního prostředí a lze je snadno vyrobit.

Když se asynchronní motor připojí přímo k síťovému napájení, rychle se rozběhne a potom se otáčí konstantní rychlostí, která závisí na kmitočtu elektrického napájení a konstrukci motoru.

menice_frekvence

U některých aplikací je konstantní rychlost přijatelná s tím, že požadované úrovně rychlosti lze dosáhnout pomocí vhodné převodovky. U mnoha aplikací však prudké zrychlení, nebrzděné zpomalení a nemožnost měnit rychlost, případně točivý moment, představují vážný problém. Měniče kmitočtu poskytují řešení: mění napětí a kmitočet přivedené na motor. Mohou pracovat ve dvou režimech a to buď v otevřené smyčce (bez zpětné vazby) nebo v uzavřené smyčce (se zpětnou vazbou). Obě tyto metody mají své výhody a nevýhody:

Otevřená smyčka

Režim otevřená smyčka představuje nejjednodušší způsob řízení asynchronních motorů. Jelikož rychlost motoru závisí na kmitočtu napájení, požadované rychlosti motoru lze jednoduše dosáhnout změnou napětí a kmitočtu. Tato metoda je známá jako řízení dle křivky U/f (skalární režim). Hlavními nevýhodami tohoto způsobu řízení je malá přesnost a slabý točivý moment při nízkých rychlostech.

Proto byl podniknut rozsáhlý výzkum pro zlepšení vlastností měničů kmitočtu s otevřenou smyčkou. Technologie vektorového řízení s otevřenou smyčkou (pseudovektorový režim) a přímého řízení točivého momentu (DTC) pracují s náhradním modelem motoru v reálném čase, aby kompenzovaly širokou řadu faktorů, které ovlivňují rychlost a točivý moment na hřídeli. Výsledkem těchto metod je velké zlepšení výkonu a přesnosti, avšak při nízké rychlosti mohou být vlastnosti pro některé aplikace nedostačující.

Regulace rotorového toku (RFC) je nová metoda řízení pro měniče s otevřenou smyčkou, která poskytuje zlepšenou stabilitu a větší dynamicku.

Měniče s otevřenou smyčkou se používají v případech, kdy se od motoru nevyžaduje zatížení při nulové nebo nízké rychlosti a není důležitá přesnost točivého momentu a rychlosti. Mezi typické aplikace patří:

  • čerpadla
  • ventilátory
  • dopravníky
  • mísicí stroje
  • odstředivky

Řízení s uzavřenou smyčkou

Řízení s uzavřenou smyčkou používá zpětnou vazbu a to prostřednictvím čidla rychlosti a polohy, připojeného k hřídeli motoru.

Výsledkem je stabilní a přesné řízení rychlosti a točivého momentu s vysokou dynamikou a to z klidového stavu až po maximální rychlost. Mezi typické aplikace patří:

  • jeřáby a zvedáky
  • výtahy
  • navíjení
  • manipulace s materiálem
  • testování v automobilovém průmyslu
  • protlačování

Inteligentní měniče

Inteligentní měniče jsou standardně nebo volitelně vybaveny programovatelnými řídicími jednotkami pro automatizaci nebo řízení polohy. Přinášejí značné výhody: jelikož je řídicí jednotka umístěna přímo v měniči, eliminují se tím zpoždění při komunikaci, čímž se zvýší výkon v automatizačních i polohových aplikacích. Odpadá tak potřeba externích řídicích jednotek, čímž se ušetří místo na panelu.

Úspora energie

Efektivnějším provozem motorů lze podle odhadů dosáhnout až 20% úspory energie. Použití měničů kmitočtu v určitých aplikacích, jako jsou zejména ventilátory a čerpadla, může mít výrazný vliv na spotřebu energie. Jelikož motory spotřebovávají odhadem dvě třetiny elektrické energie v průmyslu, měniče kmitočtu tvoří klíčovou součást každého programu na snížení emisí vypouštěných elektrárnami do ovzduší.

Zdroj: http://www.controltechniques.cz/

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2025

Číslo je tematicky zaměřené na energetiku, trafostanice, transformátory, identifikační systémy a průmyslové značení.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Špičková termokamera se slevou 15% od GHV Trading Vytvořte z mobilního zařízení špičkovou termokameru pomocí modulu Hikmicro MINI X. Nyní se slevou 15% po kliknutí zde!
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku