V poslední letech byl zaznamenán velký nárůst využití výkonové elektroniky a fotovoltaických elektráren. Tyto aspekty současně s dalšími stávajícími se značně podílejí na vzniku induktivní zátěže, jejichž neustálý nárůst má za následek vysokou degradaci kvality elektrické energie a přináší tak mnoho kritických problémů v rámci kompenzace jalové energie.
Například průmyslové továrny s fotovoltaickou elektrárnou musí být velmi dobře monitorovány v rámci kompenzace, protože jalová energie nesmí být fotovoltaickou elektrárnou produkována (musí být pouze zdrojem činné energie), jinak by docházelo ke zhoršení účiníku Cos φ v síti.
Čistě teoreticky je síť schopna správně pracovat i s nízkým účiníkem, v reálné praxi ani neexistuje žádná přesná hodnota pro Cos φ, který by v síti měl být. To vše je pouze v režii uživatele, který chce případně získat jak technické tak i ekonomické výhody. Dodávka energie do výrobního závodu s nízkým účiníkem Cos φ zapříčiňuje vyšší náklady pro distributora elektrické energie, vedení musí být dimenzováno na výrazně větší proudovou zátěž (se srovnatelným odběrem činné energie), díky tomu pak vznikají další ztráty způsobené zahříváním vodičů. Tyto problémy pak poskytovatel elektrické energie řeší pokutami.
Řešení firmy LOVATO Electric
Regulátor řady DCRG8 je navržen za účelem splnění všech specifikací v moderních průmyslových systémech a nových požadavků zákazníků. DCRG8 poskytuje flexibilní parametry pro zvýšení svého uplatnění v jakékoliv aplikaci, napomáhají tomu i rozšiřující moduly řady EXP. Díky své modularitě je schopen splnit veškeré požadavky uživatele, poskytnout maximální ochranu kompenzace jalové energie a možnost snadné úpravy v jakémkoliv prostředí.
Moduly řady EXP… lze nacvaknout na zadní stranu přístroje. Maximální počet modulů je 4. Díky tomu jsme schopni především rozšířit přístroj o další kompenzační stupně (DCRG8 má v základu 8 kompenzačních stupňů). Za použití čtyř EXP1006 jsme schopni získat dohromady až 16 reléových výstupů.
Přístroj je díky schopnosti třífázového připojení k síti a přesnostem měření možné využít i jako plnohodnotný analyzátor sítě s harmonickou analýzou až do 31. řádu.
Účelem vývoje tohoto přístroje bylo i integrování do automatizovaných celků díky možnosti doplnění digitálních, analogových a reléových vstupů, výstupů (0/4…20 mA, 0 … 10 V, -5 … +5 V, PT100), komunikačních portů USB, RS232, RS485, Ethernet, Profi-Bus, GPRS/GSM. Na čelní straně je optický převodník, který lze propojit s USB nebo WiFi. Díky grafickému LCD displeji je uživatelské rozhraní velmi intuitivní a zahrnuje 10 jazykových variant včetně českého jazyka.
Demonstrací všestrannosti přístroje je také možnost využití ve VN aplikacích s oddělovacími transformátory.
Tři nezávislé proudové vstupy umí měřit všechny tři fáze a lze rozpoznat poškození kondenzátorů na každé fázi.
Pokud se mění jalová energie v síti příliš rychle, tak lze použít modulu EXP1001 a spínat jednotlivé stupně pomocí tyristorových modulů, tím získáme rychlou (dynamickou) kompenzaci.
Proudové a napěťové měření je schopné pracovat i v sítích s velmi vysokým harmonickým zkreslením, na základě toho je DCRG8 schopen zvýšit ochranu kondenzátorových baterií díky modulu EXP1016, který vyhodnocuje harmonické proudy a teplotu přímo na kondenzátorech.
Jak je z výše uvedeného patrné, tak regulátor firmy DCRG8 je schopen zvládnout jakékoliv distribuční sítě s kritickými parametry. Ve chvíli kdy jsou zapotřebí nové úpravy ve stávající aplikaci, tak jde zařízení velmi jednoduše upravit a přenastavit. Všechna měření lze zobrazit přes otevřený modbus protokol, nebo za pomoci software LOVATO Electric Synergy pro vzdálený dohled a řízení nad přístroji LOVATO vybavených komunikačním rozhraním.
LOVATO Electric, s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha 9
Tel. +420 226 203 202
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lovatoelectric.cz