Vačkové spínače z Obzoru = bezpečný odpínač!

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vačkové spínače jsou schopny zapínat, vypínat a bezpečně odpojovat silové a ovládací obvody. Jsou určeny pro montáž do strojů, zařízení nebo krytů. Svou funkcí jsou vačkové spínače shodné s odpínači, uživatelé si je tak často pletou a zaměňují je.

V jejich vlastnostech je však obrovský rozdíl. Oba produkty se používají pro spínání a vypínání, ale pouze odpínač dokáže zaručit bezpečné odpojení. Proč tomu tak je a na další zajímavosti ohledně vačkových spínačů jsme se zeptali paní Bc. Magdy Sívkové, marketingové specialistky českého výrobce vačkových spínačů, společnosti OBZOR, výrobní družstvo Zlín.

spinace rozhovor 1

Mnoho uživatelů má zažito považovat vačkový spínač a výkonový odpínač za jeden a ten samý výrobek. Splňují Vaše vačkové spínače bezpečnostní nároky i na bezpečné odpínaní a proč?
Nejprve je třeba si definovat, co to je vlastně spínač a odpínač. Dle normy ČSN EN 60947-1 ed. 4 Spínací a řídicí přístroje nízkého napětí - Část 1: Všeobecná ustanovení je spínač mechanický spínací přístroj schopný zapínat, přenášet a vypínat proudy za normálních podmínek obvodu, které mohou zahrnovat i stanovené provozní přetížení, a je také schopný přenášet po stanovenou dobu proudy při stanovených abnormálních podmínkách obvodu, jako je zkrat.
Odpínač je spínač, který ve vypnuté poloze splňuje izolační požadavky na odpojovací vzdálenosti stanovené pro odpojovač. Naše vačkové spínače tyto izolační požadavky na bezpečné odpojení splňují, proto je lze použít i jako odpínač. Toto všechny vačkové spínače jiných výrobců nesplňují. Značku pro odpínač máme uvedenou jak na tělese spínače, tak na čelním štítku.

Vaše vačkové spínače, a teď můžu říct i odpínače jsou bezúdržbové a mají vysokou životnost. V jaké škále provedení proudového rozsahu jsou k dostání? Jste schopni vyrobit na zakázku i individuální proudový rozsah mimo typovou řadu a jak je taková výroba časově náročná?
Ano, máte pravdu, naše vačkové spínače III. generace VSR a VSN charakterizuje téměř stoprocentní bezúdržbovost, vysoká spolehlivost a ještě delší životnost než u předcházející verze VS. Rovněž se posílila bezpečnost při manipulaci se spínačem, proto jsou standardně všechny typy konstruovány tak, aby splnily krytí IP 20.
Vačkové spínače jsou v typových řadách v proudovém rozsahu 10 až 250 A. Ve spolupráci s firmou KRAUS & NAIMER jsme schopni dodat vačkové spínače i nad 250 A. Všechny vačkové spínače lze použít pro jmenovité napětí 400 V AC a 500 V AC Naší velkou výhodou zůstává možnost zakázkové výroby vačkového spínače, a to v kombinaci s velmi rychlou výrobou a dodáním k zákazníkovi. Dokážeme tak uspokojit i zákazníky řešící náročné a speciální aplikace vyžadující např. neobvyklý spínací program. V evidenci dosud vyrobených typů je nyní přes 20 000 položek! Po ujasnění zadání s technickou podporou je možné spínače vyrobit a expedovat již za 3 dny.

spinace rozhovor 2

Dle normy ČSN EN 60947-3 ed. 3 se vačkové spínače dělí do kategorií užití, které definují předpokládané použití. Pro jaké kategorie užití jsou vaše vačkové spínače určeny?
Každá kategorie užití je charakterizována hodnotami proudů a napětí, vyjádřenými jako násobky jmenovitého pracovního proudu a jmenovitého pracovního napětí, stejně jako účiníky nebo časovými konstantami obvodu. Naše vačkové spínače jsou vyráběny pro kategorie užití AC 21, AC 23 a AC 3.

Čím je charakteristická vaše nová řada, již III. generace vačkových spínačů VSN a čím VSR?
Jak již bylo řečeno, charakterizuje je téměř stoprocentní bezúdržbovost, vysoká spolehlivost a ještě delší životnost. Řada VSN má šikmé svorky a konstrukčně vychází a navazuje na spolehlivé a desítky let prověřené technické řešení předcházející řady VS. Standardně jsou spínače konstruovány s krytím IP 20 a se zatěsněnou hřídelí. Vačkové spínače řady VSR mají rovné svorky a jsou k dostání v proudovém rozsahu 10 A, 16 A a 20 A.

Všiml jsem si, že k vačkovým spínačům nabízíte mnohé příslušenství, můžete nám ho blíže specifikovat?
V sortimentu příslušenství dominuje velmi široký výběr čelních desek i páček různých barev a tvarů v moderním designu. K dostání jsou např. i uzamykatelné ovládací prvky, blokové zámky, dělené ovládání a široká škála ochranných krytů.

Jsou vaše vačkové spínače určeny pro upevnění z čela nebo je lze montovat pomocí šroubů či použití DIN lišty?
Lze je upevnit z čela za přední nebo zezadu za zadní stahovací desku. Samostatně lze také objednat univerzální „zadní upevňovací desku", která umožňuje upevnění spínače jak pomocí šroubů, tak za použití DIN lišty. Spínače objednané v provedení se „zadním upevněním" již obsahují tuto univerzální „zadní upevňovací desku" (včetně možnosti upevnění na DIN lištu).

spinace rozhovor 3

Jak se určí specifika spínače?
Naše vačkové spínače se určují podlé kódu, což je posloupnost znaků, které vačkový spínač blíže specifikují, tj. typová řada, typ schématu zapojení, označení základní polohy natočení hřídele s vačkami, způsob montáže apod. Pro usnadnění specifikace máme na našich internetových stránkách www.obzor.cz umístěn konfigurátor, pomocí kterého si jednoduše navolíte vše, co potřebujete, poté můžete vše odeslat pro nezávaznou poptávku.
K dispozici je také naše technická podpora, která dokáže pomoci s řešením i zdánlivě neřešitelného.

Kde všude se dají vaše vačkové spínače zakoupit?
Naše vačkové spínače splňují požadavky na bezpečné vypnutí. Vačkové spínače lze zakoupit přímo u nás na e-shopu www.obzor.cz a v našich vzorkových prodejnách ve Zlíně, Uherském Hradišti a Olomouci, kde si můžete zboží i prohlédnout a vybrat. Objednávky přijímáme i mailem či telefonicky. Nejběžnější typy spínačů jsou také skladem ve velkoobchodech s elektroinstalačním materiálem, ale i zde si můžete objednat spínač podle schématu, který potřebujete. Případně toto schéma můžete konzultovat s naší technickou podporou, která je vám k dispozici každý pracovní den.

spinace rozhovor 4

Ještě bych ráda zmínila, že všichni zájemci o další informace jsou zváni do naší výstavní expozice na veletrhu AMPER 2015, který se koná ve dnech 24. – 27.3. v Brně. Naleznete nás v hale P, na stánku 5.22. Bude zde k dispozici i naše technická podpora, se kterou můžete přímo řešit technické požadavky.

Děkuji Vám, paní Sívková, za rozhovor a přeji mnoho úspěchů jak Vám, tak celé společnosti.

OBZOR, výrobní družstvo Zlín
Na Slanici 378, 764 13 Zlín
www.obzor.cz

Odbyt:
Tel.: +420 577 195 151
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Technická podpora:
Tel.:+420 577 195 175
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku