Univerzální přepínače odolné vandalům značky SCHURTER

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dnes se setkáváme s elektronickými zařízeními nejen v domácnostech a na pracovištích, ale také ve veřejných prostorách. V této fázi technologické revoluce vznikla nutnost použití extrémně trvanlivých a odolných proti povětrnostním vlivům prvků uživatelského rozhraní.

Nejjednodušším z těchto prvků je obyčejné tlačítko, které najdeme v autobusu, vlaku, parkovací závoře, výtahu, bankomatu nebo na přechodu pro chodce. Tato tlačítka, s přívlastkem odolná vandalům, vzhledem k jejich běžnosti se zdají být něčím obyčejným. Jsou však výsledkem dlouhodobých experimentů, precizního inženýrství a specializovaných výrobních technologií.

Firma SCHURTER je švýcarský výrobce specializující se na komponenty, které chrání elektrické a elektronické obvody. Kromě pojistek, odrušovacích filtrů či napájecích konektorů, naleznete v nabídce značky SCHURTER výběr přepínačů odolných vandalům, přizpůsobených pro různé použití. Jejich výrobce, světový lídr ve svém oboru, vynakládá veškeré úsilí, aby výrobky s logem SCHURTER splňovaly nejpřísnější standardy (mezinárodní a průmyslové), a také se vyznačovaly trvanlivostí a spolehlivostí.

Jaké jsou typy přepínačů odolných vandalům?

Klasickým řešením pro přepínače odolné vandalům jsou tlačítkové přepínače, tzn. speciálně navržená mechanická tlačítka. Většinou se používají v uzavřených prostorech a v místech s vysokou hustotou provozu. Jejich konstrukce je založena na uzavření mikrospínače v hermetickém, odolném vůči „nejemnému“ zacházení tělese. Díky této konstrukci lze komponent úspěšně připojit k obvodu přizpůsobenému pro běžné přepínače (což je důležité např. v případě použití standardizovaných modulů). Tyto výrobky jsou obvykle pozinkované, vyrobené z kyselinovzdorné oceli nebo hliníku, což zabraňuje korozi a usnadňuje jejich udržování v čistotě, jakož i pravidelnou dezinfekci. Některé modely mají vestavěnou LED diodu, čili podsvícení tlačítka, které může také plnit informační funkci (například blikající světlo, které signalizuje pohyb výtahu nebo potvrzuje stisknutí). Všechny tyto vlastnosti lze nalézt také v ostatních typech tlačítek odolných vandalům.
Piezoelektrické přepínače nemají pohyblivé části. Když se dotknete povrchu tlačítka, bude elektrický impulz vyslán do obvodu. Jedná se o odolné prvky, jejichž další předností je, že jsou nejiskřící. Díky jejich vlastnostem mohou být použity ve vlhkých interiérech (např. ve sprchových kabinách), stejně jako v místnostech, kde jsou skladovány hořlavé látky. Používají se i ve venkovních aplikacích, a proto jsou tlačítka značky SCHURTER vyráběna se stupněm krytí IP67. Obvykle se používají jako součást řídicích obvodů, protože jsou přizpůsobeny proudům nepřesahujícím 1A.

prepinace SCHURTER 2021 2

Posledním typem jsou kapacitní přepínače. Pracují na stejném principu jako kapacitní dotykové senzory používané např. u displejů mobilních telefonů. Vyznačují se výjimečnou citlivostí a neopotřebovatelností. V této kategorii se také setkáme s nejmodernějšími řešeními značky SCHURTER, jako je třeba podsvícení prostřednictvím LED diod RGB. Celá škála barev může být použita jako signalizační prvek nebo jen plnit estetickou funkci.

Kterým vlastnostem přepínače bychom měli věnovat pozornost?

Výběr správného přepínače bude záviset na mnoha faktorech. V závislosti na použití může konstruktor potřebovat konkrétní konfiguraci kontaktů, specifickou konstrukci tlačítka nebo určitý počet stabilních poloh (1 nebo 2). Proto jsou v našem katalogu tlačítka s konfiguracemi DPDT, DPST, SPDT a SPST (také ve verzích NO); prvky vyduté a vypouklé; vybavené těsněním atd.

prepinace SCHURTER 2021 3
Je možné, že nejdůležitější vlastností zde prezentovaných prvků je jejich výrobce. Značka SCHURTER, díky svým dlouholetým zkušenostem, péči o kvalitu a trvanlivosti výrobků, si vysloužila jméno jednoho z předních světových výrobců tlačítek odolných vandalům. Doporučujeme vám proto, abyste se seznámili s výrobky tohoto výrobce, jež jsou dostupné přímo z našich skladů.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2022

Číslo je zaměřené na průmyslovou robotiku, PLC, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku