Relé nejen pro fény, ale i pro elektromobily

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Panasonic Electric Works (PEW) je známá širokou nabídkou prvků pro automatizační techniku a její výrobky lze najít prakticky v každém oboru.

Relé nebo konektory od PEW se používají ve spotřebičích, jako jsou fény, lednice, pračky. Se signálovými nebo dokonce s těmi nejvýkonnějšími modely se pak setkáte v automobilovém průmyslu a to jak v autech standardních tak i hybridních automobilech či elektromobilech.

Záběr společnosti PEW je velmi široký a její výrobky prosluly kvalitou a spolehlivostí, takže se na ně lze v provozu vždy stoprocentně spolehnout. Velké modely relé patří na trhu k nejvýkonnějším vůbec, miniaturní relé zase překvapí vskutku malými rozměry a výkonovou škálou spínaných proudů. Proto si každý jistě najde pro svou aplikaci vhodné relé.

rele pro vse 4

Mechanické a elektronické spínání

V portfoliu PEW najdeme relé klasická, se spínacími kontakty pro široký rozsah spínaných napětí a proudů. K mání ale jsou i provedení elektronická, kde spínaný obvod ovládá elektronika pomocí optočlenu a zaručuje tak galvanické oddělení ovládacího obvodu od spínaného, který je ovládán výkonnými tranzistory MOSFET. Tato relé patří na trhu mezi nejmenší a nejspolehlivější. To proto, že v nich nejsou použity žádné mechanické prvky. Variabilita ovládacích napětí a proudů je velmi široká, k dispozici je spousta výkonných modelů, lišících se velikostí a provedením propojovacích vývodů.

Elektromechanická relé jsou dodávány v několika řadách:

 • Signálová relé se spínacími proudy do 2 A charakterizuje možnost nasazení pro spínání řídicích signálů. V této řadě najdeme vícero typů, lišících se provedením patice. Všechny jsou určeny pro instalaci do desek s plošnými spoji (DPS).
 • Výkonová relé nad 2 A nacházejí typicky své uplatnění v napájecích zdrojích, jsou tu i relé s proudovou zatížitelností do 120 A. Tato řada má širokou variabilitu modelů.
 • Mikrovlnná zařízení (vysokofrekvenční relé a koaxiální spínače). Zde jsou různé typy a provedení, odpovídající účelu pro montáž do DPS pájením i pro osazování povrchovou montáží s pájecí vlnou – SMD, se svorkovými i speciálními konektory.
 • Automobilová relé se dělí do několika podskupin:
  - jednoduchá nebo dvojitá relé, montáž Pin-in-Paste nebo SMT osazováním,
  - mini ISO a mikro ISO relé pro vestavbu,
  - pro vysoké proudové zatížení nebo typy s aretací,
  - řada EV pro vysoké proudy a pro odpínání vysokých stejnosměrných zátěží.
 • Bezpečnostní relé. Relé Panasonic s nuceně vedenými kontakty podle EN50205 se používají pro bezpečnostní automatizační zařízení, výtahy a železniční techniku. Speciální konstrukce spojuje kontakty tak, aby mohly být detekovány poruchy typu svaření kontaktů. To umožní zastavit automatizovaný proces a slouží k ochraně lidí před zraněním nebo před poškozením stroje.

rele pro vse 2

Bezkontaktní spínací relé PhotoMOS

Dodávají se v široké variabilní řadě především pro umístění na desku tištěných spojů pájením i povrchovou montáží SMD. Jsou charakterizovány dokonalým oddělením spínaného a ovládaného okruhu optočlenem, velmi dlouhou životností (lze použít pojmu nekonečná, protože většinou přežijí morální věk zařízení, ve kterém jsou nasazeny), stejným odporem v sepnutém stavu a to po celou dobu životnosti. Nevadí jim vibrace i náročné provozní podmínky, proto jsou k dispozici i v provedení pro automobilový průmysl.

rele pro vse 3

Speciální relé v pevné fázi (SSR)

Některé typy v provedení puk je možné osadit i na chladič. Většina z nich disponuje signalizací sepnutí pomocí LED. Ovládány jsou stejnosměrným napětím a to tak bezpečně spínají  zátěže v rozsahu 10 až 40 A při napětí 100 až 600 V.
Relé PEW splňují řadu evropských deklarací. Typicky jde o nařízení ELV (Directive 2000/53/EC), RoHS (Directive 2002/95/EC), WEEE (Directive 2002/96/EC), REACh (Regulation EC 1907/2006) a PFOS (Directive 2006/122/EC).
Pro každou vaši aplikaci lze nalézt u PEW vhodný druh odpovídajícího relé. Společnost dodává dostatek materiálů ve formě podrobných katalogů, které s výběrem pomohou. Je tu ale i velmi šikovná alternativa – softwarový vyhledávací nástroj:

rele pro vse 1

Pomocník pro výběr relé PhotoMOS

Najít vhodné relé pro danou aplikaci představuje někdy složitou část návrhu projektu. Panasonic proto především pro návrháře a servisní techniky dodává zdarma program PhotoMOS Selector Guide pro iOS nebo Android. Jde o pomocníka pro výběr vhodného relé.
Můžete tak vyhledávat relé typu PhotoMOS a nastavovat parametry vyhledávání podle provedení kontaktů, maximálního spínaného napětí, proudu a přechodového odporu v sepnutém stavu, výstupní kapacity v rozepnutém stavu, dle izolačních schopností (elektrické pevnosti), balení nebo provedení pro montáž do DPS pájením THT nebo povrchovou montáží SMD. Obrovskou výhodou aplikace je vzájemné ovlivňování nastavovaných parametrů. Pokud tedy vyberete relé pro montáž SMD se spínaným stejnosměrným napětím nad 400 V a maximálním průchozím odporem v sepnutém stavu pod 5 Ohmů, pak vám vyjde, že k dispozici je jeden model se spínaným proudem do 350 mA. Jeho parametry a nákres si pak můžete nechat zobrazit. Vybraná relé si můžete ukládat mezi favority, abyste už úspěšně vyhledaná nemuseli hledat znovu.
Co si zaslouží pochvalu, je sekce „What is?“, neboli „Co znamená?“. Některé odpovědi vás navedou přímo na související webovou stránku. Najdete tu pojmy jako aplikace pro automobilový průmysl i princip činnosti PhotoMOS a mnohé další.
Tuhle aplikaci byste si určitě neměli nechat ujít!

Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka
Veveří 3163/111, 616 00 Brno
Telefon: +420 541 217 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku