Novinky v sortimentu Elektro Bečov

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Novinkami jsou řadové svorky pro velké průřezy az 240 mm2, zemnicí šrouby a stoupačková svorkovnice v typovém označení HVS.

Řadové svorky pro velké průřezy

Klasická řada šroubových svorek RSA do nominálního průřezu 70 mm2 byla před třemi lety doplněna produktovou řadou silových řadových svorek BNP pro nominální průřezy 70 až 240 mm2.
Na podzim 2011 byla k těmto dvou původním produktovým řadám doplněna nová produktová řada svorek OTL, které jsou nabízeny od nominální velikosti 50 mm2 do velikosti 300 mm2 a to v šesti typových provedeních (50, 95, 120, 150, 240 a 300). Rozšiřuje se tak portfolio řadových svorek pro velké průřezy, které se v řadě OTL vyznačují zejména svojí úspornou velikostí a specifičností v provedení.
Kromě typového provedení OTL 300 jsou tyto svorky nabízeny i jako rozbočovací se čtyřmi připojovacími místy. Základní barevné provedení svorek je barva světle šedá, další barevné provedení je modré a zelenožluté.

vd_becov_1

Svorky řady OTL jsou určeny pro hliníkové i měděné vodiče. Jejich praktické použití je v místech, ve kterých dochází ke spojení vodičů právě z hliníku i mědi (svorky jsou vyrobeny ze speciálního hliníku, jsou pocínované a kontaktní část je potřena mazivem). Měděné vodiče lze připojit do svorek i ve vícenásobném počtu. Vodiče se do svorek připevňují pomocí šroubového spojení, dotažení se provádí šestihranným klíčem.
Vlastní svorky je možné instalovat na lištu TS 35, nebo je lze, kromě nominálních typů velikosti 50, připevnit pomocí šroubů na montážní desku. Pro fixaci svorek na liště DIN jsou doporučeny koncové svěrky RSA L-35 či RSA L-35/2.

vd_becov_2

Kromě základních řad svorek OTL jsou nabízeny i kompaktní blokové svorky třípólové pro nominální průřezy 50 mm2, pětipólové pro nominální průřezy 16 mm2, a rozbočovací třípólové pro nominální průřezy 35 mm2.

Zemnicí šrouby

Mezi historicky nejstarší produkty z řady zemnicích prvků vyráběných českou firmou Elektro Bečov patří bezesporu dvě svorky: zemnicí svorka ZSA 16 sloužící k upevnění ochranného vodiče na svorku, jenž se připevňuje na neživé vodivé materiály kruhového tvaru a svorka ZS 4, která se připevňuje na vodovodní baterie a obdobné předměty v prostorách, kde je nutné provést doplňkové místní pospojování. Na konci devadesátých let byl program zemnicích materiálů rozšířen o ekvipotenciální svorkovnici EPS 1. Posléze byl program ekvipotenciálních svorkovnic rozšířen o typové provedení EPS 2 a EPS 3. Modifikací ekvipotenciální svorkovnice EPS 2 byla posléze nabídnuta na trh odbočovací svorkovnice SPE 2 a její menší varianta SPE 3.

vd_becov_3

Po několikaleté pauze v rozšiřování programu zemnicích materiálů, kdy byla vývojová činnost firmy zaměřena hlavně na rozšíření programu řadových svornic, byly v druhé polovině roku 2011 představeny novinky v programu zemnicích materiálů – zemnicí šrouby ZS 10.
Zemnicí šrouby ZS 10 jsou nabízeny ve dvou provedeních, které se liší ve způsobu připevnění vlastního šroubu – šroub ZS 10 S je určen pro pevné upevnění do otvorů průměru 6,4 mm, šroub ZS 10 P je určen k současnému vodivému pospojování neživých konstrukcí, jako jsou drátěné kabelové žlaby apod. Ochranný vodič se připojuje u obou typů do otvoru v šestihranném profilu šroubu. Připojitelnost ochranných vodičů je v rozsahu 2,5 až 16mm2. Ekonomické řešení pro pospojení dvou drátů nabízí třetí varianta, kterou je zemnicí úchytka ZUP 16. Tato neobsahuje vlastní šestihranný šroub a nabízí pouze možnost vodivého spojení jednotlivých dílů drátěných kabelových žlabů. Zemnicí šrouby ZS 10 S a ZS 10 P lze použít jako vnitřní či vnější ochrannou svorku. Výrobky jsou odzkoušeny dle ČSN EN 60 998-2-1 a ČSN 33 0360.

Stoupačková svorkovnice HVS

Ekvipotenciální a rozbočovací svorkovnice v řadách EPS, PS, SN a SPE byly v průběhu roku 2011 doplněny o novou produktovou řadu stoupačkových svorkovnic v typovém označení HVS.

Charakteristika stoupačkové svorkovnice HVS:

  • dvě typová provedení (HVS 95, HVS 120)
  • pro měděné i hliníkové průchozí vodiče
  • až 16 možností odbočení pro průřezy vodičů 0,75 – 10 mm2
  • připojitelnost průchozích vodičů 50 – 120 mm2
  • možnost doplnění krytem

Hlavním podnětem při vývoji stoupačkových svorkovnic byl požadavek zákazníků na možnost odbočení z jedné průchozí svorky alespoň osmi vodiči, každým ze samostatné svorky. Při vývoji byla použita již osvědčená průchozí izolovaná svorka HPS, která umožňuje uchycení vodiče průchozího bez nutnosti jeho přerušení.

vd_becov_4

Vlastní svorkovnice se skládá ze dvou částí: svorky s vrchním odnímatelným dílem, do které se připojuje vodič průběžného vedení, a můstku s rozbočnými svorkami. Číslo v typovém označení stoupačkové svorkovnice udává jmenovitý (maximální) průřez průběžného vodiče. Průchozí vodič lze po odizolování nepřerušený vložit shora do svorky, rozbočovací můstek se přikládá též shora na vodič a je aretován krajními západkami proti vypadnutí. Vrchní díl svorky se následně nasadí zpět na svorku a šroub se pomocí inbusového klíče dotáhne patřičným utahovacím momentem. V případě potřeby se rozbočovací můstek vloží ještě jeden z druhé strany svorky a počet rozbočovacích svorek se znásobí na celkový počet šestnáct.

vd_becov_5

Můstek svorkovnice je osazen třmeny, které jsou konstrukčně shodné s třmeny na můstcích ekvipotenciálních svorkovnic. Třmeny jsou na můstku aretovány západkami a je tak zabráněno jejich vypadnutí z můstku.
Standardní dodávka jedné stoupačkové svorkovnice se skládá z průchozí svorky a jednoho můstku.

vd_becov_6

V případě potřeby dvou můstků se tento dá objednat jako příslušenství, stejně tak i kryt.
Průchozí svorky jako základ stoupačkové svorkovnice lze pomocí západek seskládat do bloku a umístit je kompaktně. Západky jsou odsazené a svorky nejsou horizontálně v jedné řadě. Odsazení zaručuje pohodlné osazení můstky a připojené vodiče ve svorkách na můstcích si vzájemně nepřekáží. Svorkovnici lze přišroubovat na stěnu či plochou desku pomocí šroubů (nejsou v dodávce), nelze jí uchytit na lištu DIN.

vd_becov_7

Stoupačkové svorkovnice HVS nachází uplatnění dle svého názvu zejména v panelových domech při rozvodech stoupacího vedení, v rozvaděčích, či všude tam, kde se ocení nadstandardní počet odbočných míst a vlastnost nepřerušení průběžného vodiče.

ELEKTRO, v.d. v Bečově nad Teplou
Tovární 128
364 64 Bečov nad Teplou

Tel.: 353 361 111
Fax: 353 361 121
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.elektrobecov.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.