Koncové a nožní spínače Giovenzana

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O společnosti EK-INDUSTRY, s.r.o., jako výhradním distributoru elektro komponent firmy Giovenzana, jste se mohli dočíst v březnovém čísle, kde proběhlo představení činnosti této společnosti. Pro ty, kteří jste neměli možnost tento článek si přečíst, v krátkosti připomeneme čím se tato společnost zabývá.

Jak už bylo napsáno společnost EK-INDUSTRY, s.r.o. se především věnuje distribuci komponent italské firmy Giovenzana, která není žádným nováčkem v oboru. Svoje zkušenosti čerpá již přes 60 let ze své existence na poli průmyslu. Svými produkty se zaměřuje na 3 odvětví:

OVLÁDACÍ PRVKY - vačkové přepínače, hlavní a výkonové spínače, nožní ovládání, koncové spínače, boxy, tlačítka, signálky, přepínače, stop tlačítka

JEŘÁBY - závěsné ovladače křížové koncové spínače, vřetenové koncové spínače, kroužkové napájení, trolejové vedení

VÝTAHY – šachtové ovladače, inspekční boxy

V dnešním článku si představíme 2 produkty a to koncové a nožní spínače.

Koncové spínače

Koncové spínače Giovenzana jsou přístroje snadno nahraditelné za obdobné typy koncových spínačů vyráběné jinými značkami. Jak rozměrově a vzhledově tak samozřejmě funkčně. Používají se v nejrůznějších průmyslových aplikacích, kde je potřeba řídit a kontrolovat posun pohyblivých částí a mechanizmů. Naše koncové spínače můžete nalézt u výtahů, sklápěčů nákladních aut, dopravníků, koncové polohy strojů, ČOV, manipulátorů.

koncove_spinace

Podívejme se na krátký přehled koncových spínačů Giovenzana řady FA (hliníkové), FT (plastové) a FT1R (plastové s resetem).

FA řada

Tělo je vyrobeno z kvalitního odolného hliníku, proto disponuje vyšším krytím IP66. Vyrábí se ve variantách s jedním vstupem ze spodu a se 3 výstupy (2 po bocích a jedem ve spod těla spínače). Všechny vstupy mají závit M16x1,5.

FT řada

Levnější varianta koncových spínačů, tělo plastové s krytím IP65. Vyrábí se ve dvou variantách. Klasická verze s 1 vstupem ze spodu spínače nebo 2x vstup po bocích spínače. Všechny vstupy mají též závit M16x1,5. Ideální volba pokud vám jde o nízkou cenu.

FT1R řada (s resetem)

Tělo je vyrobeno z plastu, krytí IP65. Ze spodu těla spínače je 1x vstup na kabel M16x1,5. U této řady koncových spínačů se při sepnutí hlavice spínací mechanizmus uvolní a zůstává netečný vůči dalšímu použití. Hlavice nezatuhnou v naposledy sepnuté poloze, ale při dotyku se pohybují bezvládně. Pro opětovné použití se musí vytáhnout zmáčknuté tlačítko na boku spínače.

Všechny výše uvedené řady se vyrábí v následujících kombinacích 2 kontaktů:

 • Z11 - 1NC, 1NO mžikové sepnutí
 • X11 – 1NC, 1NO pomalé sepnutí
 • Y11 – 1NC, 1NO pomalé sepnutí s předstihem
 • Z02 – 2NC mžikové sepnutí
 • W02 – 2NC pomalé sepnutí
 • W20 – 2NO pomalé sepnutí (toto provedení není k dispozici u řady FT1R)

Koncové spínače jsou vybaveny funkcí nucené rozpínání klidového kontaktu, které se požaduje při použití v bezpečnostních zařízeních.

Ovládací hlavice jsou snadno odnímatelné a nastavitelné v požadované poloze. Vyrábí se v klasických nejpoužívanějších provedení například jako: ocelový čep, čep s plastovou kladkou, páka s plastovou kladkou, najíždění směr horizontálně nebo vertikálně, nastavitelná tyč apod. Další typy hlavic a další informace o koncových spínačích naleznete v katalogu automatizace zde.

Koncové spínače odpovídají standardům: IEC947-5-1, EN60947-5-1, UL508, CSA 22.2n° 14 a certifikaci cUL.

Nožní spínače

výrobce Giovenzana mají velkou výhodu díky nízké cenové dostupnosti. Jsou vyrobeny s kvalitního plastu. Navíc spodní část spínače je zpevněna ocelovým plátem. Tím se zaručuje větší odolnost a výdrž.

nozni_spinace

Další plusem je snadné zapojení a rozšiřitelnost o spínací nebo rozpínací jednotky. Pokud vám nestačí standardní počet NO nebo NC kontaktů, dle přání zákazníka lze libovolně nakombinovat až v počtu 4 kusů kontaktů na jeden nožní spínač.

Společně s nízkou hmotností a krytím IP54 dělá tyto nožní spínače ideálním řešením pro průmyslové použití.

JEDNO DUCHÉ NOŽNÍ SPÍNAČE

 • IP7007 (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu, 1NO)
 • IP7008 (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu, 2NO)
 • IP7011 (blokovaný pedál bez bezpečnostního spouštěcího mechanizmu, 1NO)
 • IP7006I (bez bezpečnostního spouštěcího mechanizmu v klidové poloze, 1NC+1NO)
 • IP7007EM (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu a bezpečnostním STOP tlačítkem dle EN418)
 • IP7023 (pneumatický s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem)
 • IP7024 (pneumatický s blokovaným pedálem)

DVOJITÉ NOŽNÍ SPÍNAČE

 • IP7018 (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu, 1NO)
 • IP7019 (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu, 2NO)
 • IP7018EM (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu, 1NO)
 • IP7019EM (s bezpečnostním spouštěcím mechanizmem pro uvolnění pedálu, 2NO)

Snažíme se vycházet zákazníkům vstříc a proto máme většinu představených produktů skladem k dodání do 24 hodin.

ek_industry_logo

EK-INDUSTRY, s.r.o.
Nádražní 455
CZ-679 04 Adamov

Tel.: +420 516 410 508
Fax.: +420 516 410 508
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.ek-industry.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku