Za každým dobrým rozhodnutím stojí spolehlivá vstupní data aneb relátka ve věku Internetu věcí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V dnešní době slyšíme a čteme spousty velkých slov ohledně Industry 4.0 a Internetu věcí. Tak trochu se při tom zapomíná na „vojáky v poli". K nim bezesporu patří relé, která slouží nejenom ke spínání signálů, ale také k monitorovacím a měřicím činnostem.

Do přední linie mezi výrobci relé patří společnost Schneider Electric, která v tomto oboru v mnoha případech uvádí nové trendy. Odpovědnost za tuto aktivitu v České a Slovenské republice leží na bedrech produktové manažerky, Jany Krupkové. Vyrazili jsme proto za ní, po dvou letech, opět do jihočeského písku, abychom ji položili několik otázek týkajících se její „armády" relé.

rele rozhovor 2 1

Jaká relé můžeme najít pod označením Zelio?
Zelio je opravdu taková rozvětvená rodina, chcete-li armáda. Jejím pevným základem jsou elektromechanická relé Zelio Relay s 1 až 4 přepínacími kontakty. Jistě jste se již setkali s ověřenými výrobky z řady úzkých relé RSL, miniaturních relé RXM nebo univerzálních relé s příjemným označením RUM. Loni jsme na trh uvedli zcela novou řadu Zelio Relay RXG, kde nabízíme jak 10 A
relé s jedním přepínacím kontaktem, tak 5 A relé se dvěma přepínacími kontakty. Díky užitečným výhodám – ať už diagnostickým funkcím, LED signalizaci stavu relé nebo patici o šířce pouhých 16 mm – již dnes pracují v tisícovkách aplikací po celém světě, Česko samozřejmě nevyjímaje. Letošek je pak ve znamení nástupu nové generace – polovodičových relé Zelio Relay SSR.
V nabídce máme samozřejmě také měřicí a kontrolní relé Zelio Control a časová relé Zelio Time. Zapomenout nesmím ani na osvědčená počítadla Zelio Count a analogové převodníky Zelio Analog. Vzdálenými příbuznými bychom mohli nazvat i programovatelné relé, resp. malý řídicí systém, Zelio Logic, kterému však už velí kolega.

Existuje pro relé řady Zelio nějaké příslušenství, které zefektivní jejich montáž či výměnu, jako např. zásuvky či montážní adaptéry?
Samozřejmě. Ke „klasice" patří například popisovací štítky, sběrnicové spojky nebo upevňovací spony. Upevňovací spony, které slouží ke snadnému upevnění resp. vyjmutí relé do/z patice, nabízíme v plastovém i kovovém provedení.
Stále častěji si zákazníci objednávají naše ochranné moduly, ať už v podobě diody, diody s LED, RC odrušovacího členu nebo varistoru. Používají je ke snížení napěťové špičky při vypínání, čímž omezují energii rušivých signálů na úroveň, která neruší okolí cívky resp. okolní elektronická zařízení.
Rozhodně bych zde zmínila i QR kódy, které mají nová relé umístěny přímo na svém těle. Po jejich načtení se ocitnete na stránce věnované technickým informacím o daném výrobku. Potřebná data máte vždy po ruce.

Rád bych se ještě zastavil u nové generace chytrých polovodičových relé Zelio Relay SSR. Čím je unikátní a jaké jsou její hlavní výhody oproti předchozím řadám?
Nová generace polovodičových relé Zelio Relay SSR se na český a slovenský trh opravdu „přiřítila". Její zástupci, ať už z řady SSL, SSM nebo SSP, dostali do vínku vysokou odolnost i četnost spínání. Řada úzkých interface relé SSL – kde vlastní relé má šířku pouhých 5 mm – vám ušetří místo v každém rozváděči. Optimální volbu pro montáž na lištu DIN představují 1 a 3pólová modulární relé z řady SSM. Pro montáž na panel je vhodná řada SSP, která navíc nabízí i diagnostické funkce – například LED indikátor stavu relé nebo testovací tlačítko. Doporučit je mohu pro širokou škálu aplikací – od plastikářských a gumárenských lisů, přes textilní a balicí stroje, až po klimatizaci nebo řízení osvětlení.

rele rozhovor 2 3

Vyžadují Zelio Relay SSR nějakou údržbu resp. zvláštní péči, nebo jsou plně bezúdržbové?
Jako moderní spínací prvky předčí polovodičová relé Zelio Relay SSR klasická elektromechanická relé v mnoha směrech. Neobsahují například žádné mechanické součástky. Mohou se tak pochlubit nejenom dlouhou životností a prakticky nulovou údržbou, ale zároveň i tichým chodem. Jejich silnou stránkou je také odolnost vůči vibracím a nadměrným otřesům. Samozřejmě splňují požadavky mezinárodní normy IEC / EN 61810-1 a jsou plně v souladu s evropskou směrnicí RoHS.

V automatizovaných průmyslových procesech nelze riskovat zastavení vlivem poruch. Pro účely monitoringu těchto jevů máte v nabídce měřící a kontrolní relé Zelio Control. Co všechno dokážoutato relé monitorovat a detekovat? A jak probíhá informování uživatele?
Naše měřicí a kontrolní relé Zelio Control monitorují provozní podmínky a detekují jejich neobvyklé stavy. O každém, vybočení z „normálu" informují uživatele. Zajišťují spolehlivou kontrolu elektrických a mechanických zátěží. Jevy typu poruchy tak často pouze nemonitorují, ale pomáhají jim i předcházet.
Detekování všech poruch týkajících se fází (sled, výpadek, asymetrie) spolehlivě zvládnou kontrolní relé pro 3fázové sítě – konkrétně řady RM17T, RM35TF a RM22T. Napájejí se přímo z měřené sítě a hodnoty měří jako tzv. efektivní. Chybu signalizují pomocí LED diody. Slouží například k ochraně osob a zařízení před následky zpětného chodu u zdvihů, manipulátorů a eskalátorů, nebo pro spolehlivé přepínání běžného a nouzového napájení.
K monitorování úrovně vstupního napětí a jeho porovnání s nastavenými mezemi můžete využít některého ze zástupců napěťových kontrolních relé – RM17U, RM35U nebo RM22U. Pro měření podproudu a nadproudu až do 15 A doporučuji osvědčená proudová kontrolní relé RM17J, RM35J a RM22J.
S relátky Zelio Control můžete monitorovat nejenom elektrické veličiny, ale i ty fyzikální. K monitorování resp. udržování úrovně výšky hladiny kapaliny jsou určena hladinová kontrolní relé řady RM35L a RM22L. Měří odpor kapaliny, díky čemuž eliminují problémy typické pro kontaktní sondy. Navolením časové prodlevy dokážete potlačit i přechodové jevy při zvlnění hladiny.
Všude tam, kde je zapotřebí efektivní řízení teploty, se uplatní naše teplotní regulátory Zelio Control REG. Jedná se například o průmyslové stroje (typicky textilní), balicí linky nebo systémy HVACR. Regulátory jsou již v základu vybaveny komunikací Modbus a řadou dalších pokročilých funkcí.

V rámci vaší aktivity se staráte i o jiné produkty, než jsou relé, nemýlím se?
Máte pravdu. Do mé kompetence spadá rovněž stěžejní výrobková aktivita naší společnosti – ovládací a signalizační přístroje Harmony. Kromě starých známých „tlačítek" o průměru 22 mm Harmony XB5 a Harmony XB4 sem patří i Harmony XB6 s průměrem 16 mm, ovládací přístroje ve skříňkách, signální sloupky a majáky, křížové ovládače a vačkové spínače. Důkazem toho, že nové technologie u nás dokážeme uplatnit i v této „nejtradičnější z tradičních" oblastí jsou pak bezdrátové a bezbateriové tlačítkové ovládače Harmony XB5R, bezdrátové dálkové ovládače pro jeřáby Harmony eXLhoist nebo biometrické snímače otisků prstů Harmony XB5S.
Nově jsme do nabídky zařadili také montážní sadu pro zapuštěnou montáž ovládačů o průměru 22 mm. K dispozici je ve dvou provedeních: plastovém pro řadu „XB5" a kovovém pro řadu „XB4". Samotnou montáž provedete jednoduše do otvoru průměru 30,5 mm. Sada obsahuje i těsnění, které vám zaručí stupeň krytí IP 66 resp. IP 69 K. Samozřejmě si můžete objednat také oblíbený nosič štítků. Rychle a snadno tak pomocí 3dílné sady uděláte ze standardních „Harmonek" ovládače v provedení ANTIVANDAL.

rele rozhovor 2 2

Můžete nám na závěr prozradit, zda chystáte další novinku i v oblasti průmyslových relé Zelio?
V příštím roce uvedeme na český a slovenský trh speciální časové relé, které budete moci nastavovat a ovládat prostřednictvím vlastního chytrého telefonu. Víc už ale neprozradím. Budete-li nadále sledovat nabídku Schneider Electric, tak vám tato novinka nemůže uniknout.

Děkuji Vám sl. Krupková za rozhovor a přeji Vám, celé společnosti Schneider Electric a vaší produktové „armádě" mnoho vyhraných bitev a úspěchů do budoucna.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku