Z historie ochrany proti elektrickému přepětí - od pravěku do roku 1983

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Již 130 let uplynulo od založení organizací, které se výlučně věnovaly ochraně elektrických sítí a elektrických instalací před účinky blesku. Zároveň uplynulo 35 let od roku 1983.

Rok 1983 je pro problematiku ochrany před vlivy blesku a přepětí zajímavý mimo jiné tím, že byly na trh uvedeny DEHNVENTIL a POWERTRAB – nové moderní ochranné prvky, které v jednom bloku sdružovaly ochranu výfukovým jiskřištěm s ochranou varistorem. Tento rok znamená počátek nové kapitoly v technice ochran, je mezníkem pro rozvoj nových technologií a systémů, vznik nových specializovaných pracovišť a základ masivního rozvoje průmyslu v tomto oboru.

Ochranu před vlivy přepětí začali provozovatelé vyžadovat pro elektroenergetické i telekomunikační sítě přibližně od roku 1880. Tehdy hledali možnosti omezení nebo prevence poruch a výpadků svých zařízení. V té době (kolem roku 1880) bylo představeno jedno z prvních růžkových jiskřišť. To bylo brzy následováno výrobky firem Siemens & Halske a Westinghouse.

historie ochrany prepeti 1

Začátkem dvacátého století je se spoluúčastí Wernera Siemense založen spolek ABB - Ausschuss für Blitzableiter-Bau, ale také se setkáme s prvními řešeními aktivního zhášení elektrického oblouku na jiskřišti, a to přítomným magnetickým polem. Společnost SIEMENS se pro zajištění provozuschopnosti svých výrobků dále věnuje vývoji ochranných konstrukcí proti vlivům blesku a přepětí, především pro nadzemní sítě vysokého napětí.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století jsou již na trhu různá řešení - od jednoduchých růžkových jiskřišť s předřazenou pojistkou až po vícenásobná jiskřiště s funkcí zhášení oblouku. V roce 1925 přichází společnost KATHREIN se zapouzdřeným jiskřištěm, inspirací pro další vývoj omezovačů přepětí, tentokrát zapouzdřených, a vzápětí se podobná řešení objevují v nabídce předních producentů – tentokrát jsou ale určena pro rozvody nízkého napětí.

historie ochrany prepeti 2

V oboru prvků omezujících přepětí dochází na přelomu devatenáctého a dvacátého století k obdobnému vývoji – první „napětím řízené odpory“ na mechanické bázi a principu hliníkových prvků v olejové lázni byly do třicátých let dvacátého století nahrazovány prvky s přechodem na bázi oxidů olova. Prvky na bázi oxidů olova ale velmi rychle počátkem čtyřicátých let postoupily pozici prvkům na bázi karbidu křemíku, které „vládly“ až do padesátých let - především v ochraně instalací a sítí vysokého napětí. V padesátých letech pokračoval vývoj k prvkům s použitím vlastního nebo přidaného magnetického pole k přerušení oblouku nebo k jeho vytlačení do zhášecího prostoru ochrany. Tento princip byl v osmdesátých letech dále propracován a byl použit také u ochranných prvků pro sítě nízkého napětí.

historie ochrany prepeti 3
Vývoj v padesátých letech se dále specializoval na snížení chybového a unikajícího proudu, a také na zvýšení provozní spolehlivosti omezovačů přepětí. To na jedné straně umožnilo instalovat omezovače do sítí vysokého a velmi vysokého napětí, na druhé straně začal vývoj omezovačů s napětím řízenými prvky také pro sítě nízkého napětí.

historie ochrany prepeti 4
Přelom byl dán vývojem a výrobou prvků s nelineární charakteristikou na bázi oxidu zinku. Technická a provozní omezení svodičů na bázi karbidu křemíku byla překonána rychlostí, proudovou kapacitou, rychlostí obnovy a dalšími parametry zinkoxidových varistorů. Do vývoje a na trh přicházejí další velmi rychlé a odolné prvky – Zenerovy a Schottkyho diody, transily, trisily… DEHN představuje svůj svodič přepětí – J250, firma Matsushita si nechává patentovat zinkoxidové varistory pro sítě malého a nízkého napětí.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.