Stykače se zvýšenou odolností proti otřesům a vibracím

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Konstrukční princip těchto stykačů je ověřen již čtvrtou generací, z nichž ta první byla vyráběna v šedesátých letech.

Ojedinělý systém mechaniky spínání s protiběžným pohybem kotvy magnetu a pohyblivých kontaktů, kdy se setrvačné síly částečně eliminují, umožňuje použití těchto přístrojů v aplikacích, kde hrozí zvýšené nebezpečí otřesů. Během vývoje byly uplatněny změny především v proudových cestách a v elektromagnetickém pohonu přístroje, takže nejnovější generace splňuje požadavky současných norem s velkou rezervou. Poslední generace, která je označena jako řada F, má např. izolační napětí pro hlavní obvody 1000 V, impulzní výdržné napětí 8 kV a jmenovitý proud až 420 A AC-1/400 V, nebo 315 A AC-3/400 V.

Přístroje jsou dodávány ve třech rozměrových velikostech. Nejmenší provedení V85F a V105F je určeno pro výkony 45, resp. 55 kW. Střední velikost stykačů je V140F a V170F pro výkony 75 rep. 90 kW. Největší provedení je V205F, V250F a nově V315FL pro výkony 110, 132 a 160 kW.

stykace EPM 2018 2
Řada stykačů F je dodávána, kromě standardních provedení, také s elektromagnetem pro trakční použití s rozsahem DC ovládacích napětí -30 % až +25 % jmenovité hodnoty.
Konstrukce umožňuje výměnu kontaktů, čímž lze podstatně prodloužit elektrickou životnost přístroje. Jednoduchý přístup ke spínacím kontaktům umožňuje snadnou kontrolu pouhými dvěma pohyby šroubováku lze celý pohyblivý mechanismus oddělit od základny, tvořené především zhášecími komorami.
Stykače lze objednat s libovolnou kombinací čtyř pomocných kontaktů a doplnit odrušovacím členem BOF pro ochranu cívky i ovládacího obvodu proti napěťovým špičkám.
Dalším dodávaným příslušenstvím jsou sady propojovacích svorek:

 • SBB - sada pro paralelní propojení dvou stykačů, např. pro přepínání zdrojů
 • SBR - sada pro reverzaci motorů
 • SYD - sada pro přepínání hvězda-trojúhelník

stykace EPM 2018 3

Výhody koncepce stykačů řady F proti standardním stykačům:

 1. Protichodný mechanismus:
  a. zvýšená odolnost proti otřesům, zejména ve směru kolmo k montážnímu panelu
  b. menší rázy a hlučnost při sepnutí i při odpadu elektromagnetu
  c. snadná prohlídka stavu hlavních kontaktů a zhášecího prostoru
 2. Zhášecí komora se silovými svorkami blízko montážního panelu:
  a. snížené namáhání těla kabely
  b. a to i v případě, že jsou použity ploché propojky pro stykačové kombinace
  c. dobrý přístup ke svorkám pomocných kontaktů a cívky
  d. z pohledu bezpečnosti zvětšená vzdálenost od čela stykače ke svorkám hlavního obvodu
 3. Jednotlivě montované pomocné kontakty zhruba uprostřed hloubky těla:
  a. možnost volby konfigurace a/b (NO/NC) kontaktů 4/0, 3/1, nejobvyklejší 2/2, 1/3 i 0/4
  b. možnost individuálního nastavení polohy resp. okamžiku sepnutí jednotlivých pomocných kontaktů vůči sobě navzájem – lze nastavit:
  – prodlevu mezi rozepnutím NC a sepnutím NO, kterou popisuje předmětová norma IEC 60947-5-1 v příloze L jako mechanicky spojené kontaktní ústrojí
  – překrytí sepnutého stavu NC a NO kontaktů – tím lze například vytvořit impuls o délce několik milisekund při zapnutí a při vypnutí stykače, jsou-li takto nastavené pomocné kontakty zapojeny do série
  – vůči hlavním kontaktům; vhodným nastavením NO lze indikovat, že jsou hlavní kontakty už zapnuty, nebo naopak vhodně nastaveným NC lze potvrdit, že hlavní kontakty už vypnuly – to je popsáno v příloze F předmětové normy IEC 60947-4-1 jako tzv. „zrcadlový kontakt“, sloužící k indikaci vypnutí resp. případného svaření hlavních kontaktů
 4. Cívka elektromagnetu těsně pod čelním krytem stykače:
  a. dobrý přístup ke svorkám cívky
  b. velmi snadná montáž odrušovacího členu BOF přímo na svorky cívky bez jakýchkoli vodičů, vyzařujících rušivá elektromagnetická pole
  c. v případě potřeby snadná výměna cívky bez nutnosti odpojovat jakýkoli další vodič, vedoucí ke hlavním, nebo pomocným kontaktům
  d. jednoduchá kontrola stavu dosedacích ploch elektromagnetu

Elektropřístroj s.r.o.
Mezi Vodami 1955, 143 00 Praha 4
Tel.: +420 261 106 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.epm.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku