Jistě znáte situaci, kdy je v rozvodnici skutečně těsno. Třeba při rekonstrukci, kdy není možné rozvodnici vyměnit za větší, a přesto do ní potřebujete přidat jištění/chránění nových přístrojů.
Víte, že je to právě letos 100 let, co byl vynalezen první jistič?
Každý ví, co znamená „nahodit jistič“ a mnozí minimálně tuší, že bez jističů bychom asi stále měnili pojistky. Ale kdo z nás ví, kdo jistič vynalezl?!
Otázky a odpovědi k přístrojům AFDD
Přestože se použití obloukových ochran (AFDD) v nových elektrických instalacích nízkého napětí neustále rozšiřuje, stále kolem jeho použití mnohdy panuje mnoho otázek, polopravd a mýtů. Tento článek si klade za cíl zodpovědět ty nejčastější z nich.
Nové úzké instalační jističe NOARK
Nejběžnější instalační jističe v komerčních a domácích podmínkách, které se vejdou do jedné řady rozvodnice po 12 kusech. Tyto stroje mají normální omezení zkratového proudu.
Použití proudových chráničů ve světelných obvodech v sítích TN a TT
Článek 411.3.4 normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 stanovuje požadavek na zajištění doplňkové ochrany AC koncových světelných obvodů pomocí proudového chrániče (RCD), jehož reziduální pracovní proud nepřekračuje 30 mA v prostorech pro samostatnou domácnost.
Odpínání fotovoltaických panelů v případě poruchy či požáru
Na standardním zařízení nebo technologii pod napětím by v případě požáru mělo být vypnutí hlavního vypínače či jističe a odpojení od sítě dostatečnou garancí bezpečnosti pro zasahující opraváře, či hasiče.
Velký pokrok při chránění a jištění světelných a zásuvkových okruhů
Nový systém MiniaMini znamená pro šikovné elektrikáře velký pokrok při chránění a jištění světelných a zásuvkových okruhů.
Přístroje xEffect pro kolejová vozidla
Zajištění maximální bezpečnosti a spolehlivosti je nejvyšší prioritou nejen pro provozovatele vlaků a jiných kolejových vozidel, ale také pro jejich výrobce.
Ochrana proti elektrickému oblouku Doepke AFDD
Vsaďte na bezpečnost s řadou produktů AFDD německého výrobce Doepke, experta na ochranu před škodami způsobenými elektrickým proudem!
Druhy a typy proudových chráničů
K úrazu elektrickým proudem dochází při přímém kontaktu s živými částmi. Většinou při dotyku vodiče pod napětím. Alternativně může vzniknout z nepřímého kontaktu, pokud v důsledku závady dojde k situaci, ve které bude nechráněná kovová konstrukce pod napětím.