Podle citlivosti na různé druhy reziduálních proudů se běžně uvádí členění proudových chráničů na typy AC, A a B. S rostoucími požadavky praxe se tato škála postupně rozšiřuje a typy A a B mají ještě několik dalších variant.
Fotovoltaická elektrárna a ochrana před bleskem
Při instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu objektu zaskočí nejednoho investora informace od odborné firmy, že je nutná i úprava hromosvodu, nebo dokonce kompletní předělání celé jímací soustavy, což pochopitelně navyšuje konečnou cenu instalace.
Bezpečné elektroinstalace rodinných domů
Při plánování elektroinstalací v rodinných domech je důležité brát v úvahu bezpečnost, stabilitu a komfort, proto jsme se na letošních seminářích na tyto aspekty zaměřili.
LOVATO Electric představuje nový schodišťový automat
Nový schodišťový automat TMLSL se používá v rezidenčních a terciárních aplikacích k časování provozu světel na schodištích, chodbách, vchodech atd.
EST představuje proudovou ochranu pro přechod na obnovitelné zdroje energie
Přechod na obnovitelné zdroje energie se stává nezbytným krokem v boji proti změnám klimatu a snižování závislosti na fosilních palivech.
Jak testovat proudové chrániče TEST tlačítkem
Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc.
Vynechávání přístrojů pro ochranu před přetížením
Ochranné přístroje musí být instalovány tak, aby odpojily jakýkoliv nadproud ve vodičích obvodu předtím, než by mohl být nebezpečný. Existují však případy, kdy se uplatňovat nesmějí.
Komfortnější chránění a jištění světelných a zásuvkových okruhů
Nový systém MiniaMini znamená pro šikovné elektrikáře vyšší komfort při chránění a jištění světelných a zásuvkových okruhů.
Omezení a hranice použitelnosti proudových chráničů
Proudové chrániče jsou důležitým bezpečnostním prvkem v elektrických instalacích, ale jejich použitelnost má určitá omezení vyplývající z principu jejich funkce. Tento článek se zabývá nejčastějšími případy, kdy není možné spoléhat pouze na ochranu proudovým chráničem a je nutné zvolit jiné způsoby zajištění bezpečnosti.
Pravidelné testování proudových chráničů TEST tlačítkem
Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc.