Soklové systémy OBO pro flexibilní instalace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Instalační kanály SL / SL-L / SL-T

Praktická modulární konstrukce kanálu pro obytné prostory s vysokou přidanou hodnotou, přinášející značné časové úspory během montáže. Díky rozsáhlému systémovému příslušenství dovoluje realizaci nejrůznějších individuálních řešení, při současném zachování vysoké flexibility. Boxy pro přístrojové vývody je možné instalovat stavebnicovým způsobem v libovolném místě kanálu, což umožňuje eliminovat shluky nejrůznějších přívodních šňůr, neboť silové zásuvky i přípojná místa pro telefony, audio nebo PC mohou být v tomto systému přesně tam, kde jsou potřeba. Kanály se dodávají ve třech rozměrech, což usnadňuje přizpůsobení konkrétním požadavkům jednotlivých místností.
Soklové kanály SL jsou vhodné k instalaci ve výšce podlahy. Podlahové kanály SL-L s těsnícím břitem (obr. 1) představují ideální volbou pro aplikace podél nerovných stěn. Jejich poddajný těsnicí břit je schopen vyrovnat nerovnosti navazujících stěn nebo podlah až do velikosti 5 mm a vysoká přilnavost břitu brání současně také vniknutí nečistot do kanálu. Soklový kanál SL-T s kobercovou lištou (obr. 2) je zase určen pro podlahy s kobercem, protože do něj lze bez problému integrovat podlahovou kobercovou krytinu. Vložením pásu koberce se kanál dokonale přizpůsobí struktuře podlahy a diskrétně s ní splyne.

soklove systemy 2021 1
Nedílnou součástí kanálů řady SL jsou přepážky dovolující souběžnou instalaci kabelů různých napěťových úrovní a zajímavý systémový doplněk představuje svislý trojúhelníkový kanál pro realizaci navazujících stoupacích tras (obr. 3). Celý kanálový systém je klasifikovaný podle normy EN 50085-2-1 a díky jednotné kanálové hloubce 20 mm, třem výškám 50, 70 a 110 mm, jej lze vizuálně jen velmi těžko odlišit od běžné podlahové lišty.

soklove systemy 2021 2

Sdružené kanály RAUDUO

Kombinované kanály RAUDUO zjednodušují podstatnou měrou provádění rekonstrukcí technologických rozvodů staveb. Dovolují sdružit do společného soklového kanálu elektrické kabely s trubními rozvody topení (obr. 4). Jejich integrální součástí je tepelný nárazník, představující vysoce funkční tepelnou bariéru, jejíž účinnost je doložena protokolem autorizovaného zkušebního ústavu VDE. I při relativně vysokých teplotách topného média zůstává tak teplota v prostoru pro uložení instalačních elektrických kabelů pod 30 °C, a to navzdory vlastnímu oteplení kabelů. Při běžné proudové zátěži tedy nedochází k žádným problémům s nežádoucím oteplením kabelů (DIN VDE 0298 část 4). Kromě toho byl testován také vývin teploty na připojovacích svorkách ochranných kontaktů zásuvek v krytu zařízení (DIN VDE 0260, 4.4.1) a ani v tomto případě nedošlo k nepřípustnému navýšení teploty.

soklove systemy 2021 3
Při využití tohoto provedení sdruženého uložení elektrických rozvodů a trubek topného systému proto není třeba řešit žádnou speciální tepelnou ochranu kabelového systému a lze používat běžné kabely NYM, resp. CYKY, bez nutnosti realizace nějakých dodatečných řešení nebo hledání speciálních tepelně izolačních materiálů. V tomto řešení 2 v 1 mohou být tedy vedeny topné trubky a elektrické kabely velmi jednoduše ve společné kanálové základně a boxy pro elektrické přístroje lze i v tomto případě instalovat v libovolném bodě podél kanálu. Volitelně je i v tomto případě možno využít provedení s těsnícím břitem pro přesné navázání kanálu na ne právě rovné stěny nebo podlahy.

soklove systemy 2021 4
Kanály RAUDUO jsou vhodné pro topné trubky do vnějšího průměru 20 mm, upevněné pomocí systémového držáku zapadajícího přesně do komory kanálové základny. Navrženy jsou pro standardní teplotu topné vody do 70 ° C a teplotu potrubí zpětné vody 55 °C. Při vyšších teplotách, v případě topné vody do 90 ° C a teploty zpětné vody do 70 ° C, je vyžadována pouze výměna krycí izolace trubek za izolaci ze speciální izolační pěny.

soklove systemy 2021 5
Podmínkou správné funkce celého systému RAUDUO je pouze to, aby byly spodní díly kanálů při montáži kvalitně opracovány a těsně navázány prostřednictvím pokosových řezů s vyloučením mezer dovolujících nežádoucí přestup tepla z topné do elektrické sekce kanálu. Při špatných stavebních podmínkách, jaké představují např. nerovné stěny apod., je doporučeno navíc ještě dodatečně uzavřít případnou nežádoucí mezeru silikonovým tmelem.

Více informací naleznete na www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku