Protipožární kabelové ucpávky OBO Bettermann

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Požární bezpečnost patří mezi nejdůležitější požadavky na každou budovu. Za základní opatření lze v této oblasti považovat rozdělení vnitřního prostoru do více samostatných oddílů, požárních úseků, omezujících po určitou dobu případný požár pouze na část celého objektu.

Jednotlivé požární úseky musí být vzájemně odděleny celistvými stavebními konstrukcemi s odpovídající požární odolností. Stavební řešení tento požadavek zpravidla nijak nekomplikuje. Komplikace přichází obvykle až s potřebou vytváření prostupů pro různá technologická vedení, včetně elektrických kabelů. Jejich utěsnění musí totiž, stejně jako prostupovaná stavební konstrukce, splňovat množství specifických požadavků. Zejména musí zamezit prostupu ohně a kouře a za přepážkou, na straně odvrácené od ohně, nesmí dojít k nepřípustnému zahřátí povrchu procházejících kabelů, vedení, trubek, kabelových nosných systémů, ani přepážky samotné.
Všechny tyto požadavky splňují bezezbytku systémy těsnění prostupů, resp. systémy protipožárních přepážek, OBO Bettermann s certifikací podle celoevropsky platných předpisů, včetně EN 1366-3 (ČSN EN 1366-3).

PYROPLATE® Fibre

Deskové protipožární přepážky z minerální vaty, určené především k uzavření velkoplošných prostupů. V závislosti na použité konstrukci mohou spolehlivě uzavírat prostupy kabelů, včetně průchodu kabelových nosných systémů, kovových i platových elektroinstalačních trubek nebo potrubí ve stěnách i stropech s požadavkem na dobu požární odolnosti až 240 minut (obr. 1).

protipozarni ucpavky 2021 1

PYROSIT® NG

Dvousložková pěna s vysokou výtěžností pro menší, homogenní přepážky. Její tuhnutí zohledňuje všechny předpokládané aplikace a dobrá přilnavost k podkladu zamezuje vytékání z otvoru. Instalace je bezprašná a neuvolňují se při ní ani žádná vlákna. Úprava povrchu takto vytvořené ucpávky není nutná, ale nevylučuje se. Po ukončení chemické reakce má stále příjemně měkkou konzistenci, umožňující pohodlnou dodatečnou instalaci vedení. Kromě kabelů a vedení mohou touto přepážkou procházet trubky z oceli, mědi nebo plastů i kabelové nosné systémy. Představuje tedy univerzální řešení pro celou řadu stavebně-technologických profesí.
Pěnu PYROSIT® NG lze využít i v kanálech podlahových rozvodů (obr. 2), které je třeba taktéž těsnit vůči šíření kouře a ohně. Zapěnit s ní lze i redundantní volné kanálové komory a trubky, určené pro případné budoucí úpravy.

protipozarni ucpavky 2021 2

PYROPLUG®

Hotové pěnové bloky, nabývající při požáru objem, avšak bez jakéhokoliv významnějšího tlaku na okolí. Hořlavé trubky se do této přepážky mohou ukládat bez dodatečné manžety, měděné a ocelové trubky mohou procházet s nebo bez tepelné izolace potrubní trasy. Bezprašná realizace je zvláště ceněna v prostorách s výpočetní technikou nebo v laboratořích. K instalaci je potřeba jen nůž a jednostranný

přístup k uzavíranému otvoru.

protipozarni ucpavky 2021 3


Hranaté bloky PYROPLUG® Block se jednoduše skládají do větších hranatých otvorů požárně dělících stěn nebo do komor podlahových kanálů. Kuželové bloky PYROPLUG® Peg zase snadno uzavřou kruhové otvory po stále populárnějším jádrovém vrtání (obr. 4). Zbytkové spáry mezi bloky, resp. mezi bloky a vedeními, lze snadno vyplnit stěrkovou hmotou PYROPLUG® Screed, která je další nedílnou součástí tohoto systémového řešení.
Při složitějších tvarech lze systém PYROPLUG® kombinovat s protipožární pěnou PYROSIT® NG (obr. 3). Ani toto kombinované řešení přitom nevyžaduje žádnou dodatečnou úpravu povrchu. V případě potřeby ji lze ale z estetických nebo jiných důvodů bez problémů doplnit.

protipozarni ucpavky 2021 4

PYROCOMB® Intube

Jednoduché zatěsnění prostupů v lehkých i masivních stěnách a stropech s požární odolností v prostorách, kde nedochází k namáhání vlhkostí. Sestává z obalové trubky nebo poloskořepiny a pěnové zátky, kterou mohou procházet jak kabely, tak elektroinstalační trubky (obr. 5). Při požáru zamezuje šíření kouře a ohně až po dobu 120 minut.
Ideální využití nachází PYROCOMB® Intube v jádrově vrtaných otvorech a v místech průchodu podlahových rozvodů požárně dělícími příčkami.

protipozarni ucpavky 2021 5

Softwarová podpora

Stejně jako pro jiné části sortimentu OBO Bettermann, je i pro návrh těsnění prostupů k dispozici vícejazyčná bezplatná softwarová podpora.
Webové řešení OBO Construct BSS poběží na všech současných počítačích s přístupem na internet. Poskytne informace o normách a schváleních pro jednotlivé systémy kabelových ucpávek. Lze v něm cíleně sestavovat, upravovat a exportovat vlastní seznamy potřebného materiálu.
Mobilní aplikace OBO Construct BSS pro systémy Android a iOS pomůže na libovolném místě s rychlým vyhledáním potřebných systémů protipožární ochrany pro daný projekt a usnadní současně i kalkulaci potřebného materiálu. Vytvořený kusovník lze pak přímo z telefonu odeslat e-mailem.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku