Odpínání fotovoltaických panelů v případě poruchy či požáru

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na standardním zařízení nebo technologii pod napětím by v případě požáru mělo být vypnutí hlavního vypínače či jističe a odpojení od sítě dostatečnou garancí bezpečnosti pro zasahující opraváře, či hasiče.

U fotovoltaiky je to ale jiné. V případě požáru na hlavním rozváděči nebo na některé sekci solárních panelů, nebo v některých případech požáru dřevěné nosné konstrukce v důsledku zkratu mezi články, totiž i po odpojení fotovoltaické elektrárny od sítě, vyrábějí panely nadále elektřinu a na sběrnicích je nebezpečné stejnosměrné napětí 600 V nebo až 1000 V. Hašení požáru vodou tak vystavuje zasahující hasiče velkému riziku úrazu stejnosměrným elektrickým proudem.

Při narůstajícím zájmu o fotovoltaiku v současnosti se objevuje několik řešení. Jedním z nich je rozpojení stejnosměrné soustavy reprezentované jednotlivými řadami – stringy, pomocí speciálních stykačů. Rozpojení je pak možné ovládat dálkově z místa bezpečně přístupného pro zasahující obsluhu a umožňuje rozpojit jednotlivé sekce.

odpinani fve 2022 2
Pro spínání fotovoltaických panelů jsou normativně určeny tyto kategorie spínání (podle ČSN EN IEC 60947-4-1 ed. 4):

  • DC-1 – neinduktivní, nebo mírně induktivní zátěže; L/R ≤1ms
  • DC-PV3 – vypínání při mírném přetížení do 1,5 násobku le; L/R ≤ 1ms
  • DC-PV4 – vypínání při přetížení do 4 násobku le; L/R ≤ 1ms

odpinani fve 2022 3

Speciální stejnosměrné stykače DCxx.xPV jsou určeny do rozvaděčů fotovoltaických elektráren a slouží k bezpečnému vypnutí stejnosměrného proudu ze sběrnic solárních panelů v případě havarijního stavu elektrárny, aniž by došlo k poškození zařízení.

odpinani fve 2022 4
Důležitá je bezpečnostní funkce tzv. "zrcadlového" rozpínacího pomocného kontaktu na stykačích, která garantuje indikaci stavu a polohy hlavních kontaktů i v případě výpadku, poškození kabelů nebo jinak způsobeného přerušení elektrického proudu (ČSN EN IEC 60947-4-1, příloha F).

Elektropřístroj s.r.o.
Mezi Vodami 1955, 143 00 Praha
Tel.: +420 261 106 342
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.epm.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku