Ochrana proti přepětí pro LED svítidla od OBO Bettermann

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Osvětlení větších prostor bývalo dříve doménou zářivek s předřadníky a rtuťových výbojek (HQL svítidla). Pro úsporu energie a zlepšení osvětlení se nyní mnoho těchto světelných systémů vyměňuje za moderní LED systémy, šetřící až 70 procent energie a prodlužující životnost celého systému z cca 20 000 až na 100 000 hodin.

Návratnost investice do LED svítidel se může díky těmto nesporným přednostem snížit na pouhé dva roky. Podmínkou však je, že nebude za provozu docházet k nežádoucím poruchám, jejichž velmi častým původcem je impulsní přepětí. Svítidla LED i související elektronická zařízení patří převážně do kategorie přepětí II a jsou tedy testována na impulsní přepětí 2 kV až 4 kV. Jedná se tedy o odolnost vůči přepětí citelně horší, než jakou vykazovala dříve používaná svítidla.
Přepětí může být přitom v energetických systémech vyvoláno mnoha příčinami. Blesk je schopen vyvolat rázové přepětí o amplitudě až několika desítek tisíc voltů a zničit elektronická zařízení až dva kilometry od místa úderu. Stejně destruktivní mohou být ovšem i spínací operace v průmyslových sítích nebo prosté zapínání zářivek, či HQL svítidel. Ty mohou být zdrojem impulsního přepětí až 5 kV. Jestliže není osvětlovací LED systém spolehlivě chráněn vůči přepětí, může docházet k postupné degradaci vlastností instalovaných polovodičových ovladačů a světelných modulů LED nebo dokonce k okamžité totální destrukci některého systémového prvku. Prostřednictvím nemalých nákladů na opravy se v těchto případech doba ekonomické návratnosti citelně prodlužuje.

prepeti led svitidla 2019 1
Existuje tedy naléhavá potřeba vhodné externí ochrany před přepětím, chránící investice do moderních systémů LED osvětlení. Odpovídající přepěťová ochranná zařízení (SPD) musí přitom tomuto účelu využití odpovídat nejen svými elektrickými parametry, ale i mechanickým provedením. V rozváděčových skříních a rozvodnicích s profilovou lištou lze využít k ochraně citlivých řídících obvodů i LED svítidel obsáhlou typovou řadu kombinovaných svodičů OBO třídy I+II s označením V50 (obr. 1), případně typovou řadu V20 s obdobnou mechanickou konstrukcí, zahrnující všemožné sestavy svodičů třídy II.

prepeti led svitidla 2019 2
Volně stojícím exteriérovým osvětlovacím sloupům jsou šité na míru svodiče přepětí ÜSM-LED typu 2 (obr. 2) se zapojením 1+NPE nebo zapojením adaptovaným pro systémy s ochranou izolací. V závislosti na provedení disponují svodovou schopností až 20 kA a v případě potřeby mohou odpojovat chráněné zařízení při poruše ochranného prvku. Díky nízké ochranné úrovni (méně než 1,3 kV) se hodí i k ochraně velmi citlivých elektronických prvků. Jejich kompaktní konstrukce usnadňuje montáž do stísněného připojovacího prostoru sloupu (obr. 3) nebo hlavice pouliční lampy. Případnou dodatečnou instalaci přepěťové ochrany do nebo na rozvodnici či rozváděč a zvláště obtížné okolní podmínky lze řešit pomocí speciálního provedení ÜSM-LED-65 s krytím IP65.

prepeti led svitidla 2019 3
Co by to však bylo za moderní osvětlovací systém bez možnosti dálkového řízení a kontroly. Proto je při ochraně LED osvětlovacích systémů třeba pamatovat nejen na rozvody silové, ale i datové. I zde nabízí OBO snadné řešení. K dispozici jsou svodiče pro všechny obvyklé průmyslové sběrnice, nejrůznější druhy sítí Ethernet (obr. 4) i celou řadu dalších druhů elektrických přenosových cest. Stačí si jen vybrat.

prepeti led svitidla 2019 4
Instalace vhodného přepěťového ochranného zařízení před elektronickými ovladači a LED bloky poskytne bezpečnou bariéru proti přepětí, čímž zajistí odpovídající životnost celého osvětlovacího systému, a tedy i očekávanou návratnost vložené investice. Společnost OBO nabízí pro tyto případy, a nejen pro ně, komplexní ochranné systémy.

Další informace naleznete na:

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku