Nová Minia. Nové připojování

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V předchozím článku jsme vás seznámili se změnami u klíčových skupin přístrojů v portfoliu Minia – jističů a proudových chráničů včetně jejich příslušenství, a také vypínačů. U nových jističů LTN představujeme již čtvrtou generaci připojování. Časový vývoj ukazuje schéma níže.

A právě způsobům připojování se budeme věnovat na následujících řádcích.

nova minia 2 1

Generace svorek

Určitě si každý z nás vzpomene na zástupce první generace připojování, černý jistič J1K. Jističe J1K vyráběla společnost OEZ od roku 1958. Měly jednoduchou příložkovou svorku, která umožňovala připojit pouze vodiče. Tyto jističe byly velice rozšířené a i přes jejich úctyhodné stáří mnohé z nich fungují v rozváděčích dodnes.

Změna konstrukce svorek byla potřeba až ve chvíli, kdy nastoupila éra propojovacích lišt. V roce 1992 byl představen jistič LSF. Jeho jednoduchá třmenová svorka umožňovala připojení vodiče a zároveň propojovací lišty do jedné svorky. Vodiče musely být připojeny za propojovací lištou.

Toto řešení bylo v roce 1996 překonáno u jističů LSN, které obsahují kombinovanou svorku s třmenovou a hlavičkovou částí. Tyto dvě části svorky byly odděleny, což dovolovalo komfortnější připojení. Kombinovaná svorka byla a stále je používána nejen u stávajících jističů OEZ (LPN, LPE), ale prakticky v rámci celého trhu.

Dvojitá svorka

Vývoj jde ale dopředu a na světě je čtvrtá generace svorek, dvojitá svorka. Ta má dvě části, přední a zadní. Obě části jsou prakticky tvořeny jednoduchou třmenovou svorkou. Je tak umožněno přehledné zapojení vodičů před propojovací lištou i další varianty, které starší generace svorek nedovolovaly. Dvojitou svorku mají letošní novinky, jističe LTN, LTE.

nova minia 2 2

Připojení rozdílných průřezů

Jako příklad můžeme uvést odbočení ze svorky jističe použitého jako hlavní vypínač rozváděče na další rozváděč v objektu. V takových případech potřebujeme zpravidla zapojit do jedné svorky jističe dva vodiče rozdílných průřezů.

nova minia 2 3

Starší generace svorek takové připojení bez použití připojovacích nástavců neumožňovaly. Nová svorka umožňuje přímé zapojení vodičů rozdílných průřezů i bez nutnosti použití připojovacích nástavců. Maximálně připojitelný průřez je 35 mm2.

Až 4 vodiče do svorky

Další výhodou je možnost připojení až čtyř vodičů do jedné svorky. Je tak možné napájet například všechny řady 4řadé rozvodnice přímo z hlavního vypínače rozváděče, což zajistí minimální počet spojů v rozváděči.

nova minia 2 4

Největší výhodou je ale bezesporu možnost připojení vodičů před propojovací lištu. Umožňuje především mnohem jednodušší kontrolu správnosti připojení vodičů.

Možné kombinace vodičů znázorňuje tabulka. Jako příklad je zakroužkována kombinace 2 ks slaněných vodičů s dutinkou 6 mm2 v přední části svorky + 2 ks tuhých vodičů 6 mm2 v zadní části svorky.

nova minia 2 5

Zmíněné přínosy tedy mohou vyřešit mnohé problémy spojené se zapojováním přístrojů v rozváděči. Základní výhody jsme použili v konkrétním zapojení rozváděče. V tomtéž rozváděči jsou znázorněny i možnosti propojení jističů a chráničů propojovací lištou jak zdola, tak i shora.

Aplikace jističů a chráničů v rozváděči

nova minia 2 6

S novými jističi a chrániči vás podrobně seznámí názorné video.

Klikněte na: www.minia.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku