Náhodné ochranné vodiče

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vedle ochranných vodičů, které jsou instalovány přímo pro zajištění ochranné funkce v elektrické instalaci, mohou být jako ochranné vodiče použity i vodivé části a předměty, které jsou určeny pro jinou funkci než funkci ochranného vodiče, ale protože svými vlastnostmi i umístěním pro funkci ochranného vodiče vyhovují, mohou být jako ochranné vodiče využity.

nahodne uzemneni 1

Pokud jsou tyto části a předměty jako ochranné vodiče využity, nazývají se náhodné ochranné vodiče. Náhodnými ochrannými vodiči mohou být:

  • kovové pláště kabelů, stínění kabelů, pancéřování kabelů, drátěné pletivo, koncentrické vodiče, kovové instalační trubky, předměty, pro něž stanoví níže uvedené podmínky a) a b),
  • kovové kryty nebo kostry elektrických předmětů a jiných zařízení.

Cizí vodivé části je možno použít jako náhodný ochranný vodič, pokud splňuji tyto čtyři požadavky:

  • a) jejich elektrická spojitost musí být zajištěna ať už konstrukcí, nebo vhodnými spoji tak, aby byla zajištěna ochrana proti mechanickému, chemickému anebo elektrochemickému poškození,
  • b) jejich vodivost musí být alespoň rovna vodivosti stanovené podle čl. 543.1 normy ČSN 33 2000-5-54 ed. 3,
  • c) do doby než se provedou náhradní opatření, musí být zabráněno odstranění cizích vodivých částí,
  • d) předem muselo být s cizími vodivými částmi pro toto použití uvažováno, a pokud to bylo třeba, byly vhodně upraveny.

Náhodný ochranný vodič se nesmí používat jako pracovní vodič kromě těchto případů: elektrické trakce, rentgenové přístroje včetně kabelů a krytů rentgenek a některých elektronických zařízení.

Zachování elektrické spojitosti ochranných vodičů

Všechny spoje ochranného vodiče a náhodného ochranného vodiče, jakož i všechny spoje mezi náhodným ochranným vodičem a ochranným vodičem musí být vodivé.
Spoje jsou dovoleny svařované, pájené, šroubované, nýtované, zdířkové nebo jiné jim rovnocenné.
Ochranný i náhodný ochranný vodič má mít co nejméně spojů. Spoje musí mít zaručený trvalý styk. Styčné plochy mají být kovové čisté a spoj má být vhodně chráněn proti korozi.
Za vodivé spojení se též považují např. otočné závěsy kovových dveří a vík, styk jeřábových kol s kolejnicemi a vodivá valivá ložiska. Při spojování neživých částí přístrojů s nosnou částí zařízení šroubem s vějířovou podložkou se musí přihlížet k prostředí, ve kterém je zařízení umístěno. (Např. v prostředí venkovním, agresivním apod. je spojení pomocí vějířové podložky nedostatečné. V chemických provozech se většinou tyto podložky nepoužívají a provozovatelé vyžadují například garantovaná kovová těsnění.).
Kovové obaly včetně plášťů (holých nebo izolovaných) určitých vedení, zvláště pak obaly kabelů s minerální izolací a určité elektroinstalační trubky (typy uvede výrobce), se mohou použít jako ochranné vodiče odpovídajících obvodů, které jsou v nich uloženy, jestliže vyhovují požadavkům a) a b) uvedeným na začátku článku. Pokud elektroinstalační trubky těmto požadavkům nevyhovují, nesmějí se použít.
Hliníkový plášť kabelu lze použít jako ochranný vodič, odpovídá-li těmto podmínkám:

  • a) Průřez hliníkového pláště kabelu musí odpovídat čl. 543.1.1 ČSN 33 2000-5-54 ed. 3, tzn. být alespoň jako průřez ochranného vodiče nebo vyhovovat vzorci v článku 543.1.2 ČSN 33 2000-5-54 ed. 3.
  • b) Ve všech kabelových spojích musí být hliníkový plášť propojen vodičem, jehož průřez odpovídá bodu a).
  • c) Hliníkový plášť kabelu musí být opatřen ochranným obalem proti korozi vznikající chemickými vlivy.
  • d) Hliníkový plášť kabelu nesmí být použit jako ochranný vodič v těchto případech:
    1. u kabelů v soustavách se stejnosměrným proudem a u kabelů, kde je nebezpečí koroze z bludných proudů,
    2. v prostředích se zvýšenou korozní agresivitou ohrožující protikorozní ochranu.

nahodne uzemneni 2

Spojování kovových plášťů u kabelů

Tato informace se vztahuje na spojování kovových plášťů kabelů do 1 000 V. Při spojování kovových plášťů kabelů nad 1 000 V je třeba se řídit ustanoveními normy ČSN EN 50522.
Kovové pláště kabelů, i když se jich nepoužívá k ochraně před dotykem, se spojují s ochrannou soustavou ochrannými vodiči.
Pro ochranu před úrazem elektrickým proudem se musí kovový plášť, pancíř a stínění kabelů v celé délce vodiče propojit a spojit se všemi kabelovými soubory (spojkami, koncovkami apod.) a alespoň na jednom místě spojit s ochrannou soustavou sítě (se zemí, s vodičem PEN apod.) u všech kabelů s provozním napětím nad 250 V proti zemi vždy, u kabelů s provozním napětím pod 250 V proti zemi se musí spojit s ochrannou soustavou v prostorech nebezpečných nebo zvlášť nebezpečných.
Pro zvláštní případy, např. u stejnosměrné trakce (kde se protikorozní ochrana provádí podle ČSN 03 8371) lze použít pro spojení s ochrannou soustavou průrazek, které musí být dimenzovány s ohledem na dovolené dotykové napětí.
Kabelové kovové soubory kabelů bez kovových plášťů se spojí s ochrannou soustavou jen tehdy, nejsou-li uloženy přímo v zemi.
Kabelové skříně určené pro rozpojování, rozbočování a jištění nebo koncové a průběžné připojení se nepovažují za kabelové soubory, ale posuzují se jako rozváděče.
Nejmenší dovolené průřezy tohoto ochranného spojení (popř. propojení v rozdělovacích místech) u kabelů s olověným pláštěm ve všech sítích u zařízení do 1 000 V jsou uvedeny v tabulce 1.
U kabelů s hliníkovým pláštěm (s koncentrickým jádrem) musí být dimenzován průřez ochranného spoje z vodiče AI nejméně takto:

  • u zařízení do 1 000 V v sítích TN a TT podle třetího sloupce tabulky 2, v sítích IT podle čtvrtého sloupce tabulky 2
  • pro propojení plášťů jednožilových kabelů je vhodné použít ochranné spoje
  • průřezem podle tabulky 1.

nahodne uzemneni 3

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku