MODULÁRNÍ SYSTÉM CROSSBOARD: Způsoby řízení elektrických pohonů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Komponenty pro rozváděče společnosti Wöhner, v Česku a na Slovensku zastupovanou firmou GHV Trading, se vyznačují snadnou montáží, ovladatelností a bezpečností. Kromě základních rozvodů elektrické energie však nabízí též spouštěče motorové či ohmických zátěží.

Představení

O systému CrossBoard jste od nás již nejspíš slyšeli, dovolíme si však krátkou rekapitulaci jeho vlastností a výhod.
Systém je zamýšlen pro rozvody el. energie do 125 A s akcentem na úsporu prostoru a bezpečnost. CrossBoard je již z výroby certifikován na IP20. Toto krytí navíc není nutné demontovat při osazování jednotlivými prvky.
Systém CrossBoard sází hlavně na svou kompaktnost. V základu je vyráběn ve dvou šířkách, 225 a 405 milimetrů. Rozvod elektrické energie pomocí systému CrossBoard je v souladu se standardy IEC 61349 a UL 508.
Montáž komponentů na desky CrossBoard je velmi snadná, není nutný žádný nástroj, stačí nacvaknout. Po osazení není třeba nic dotahovat, okamžitě je splněno jak mechanické, tak elektrické propojení. Díky své konstrukci zamezuje chybnému osazení komponent a zároveň zabraňuje přepólování. Desku samotnou není třeba po vyjmutí z krabice nijak kompletovat, stačí upevnit do rozváděče šrouby či na lištu DIN.

MODULARNE SYSTEM CROSSBOARD 2020 1
Standardizovaná rozteč otvorů rastru systému 4,5 mm umožňuje kombinovat tento systém s komponenty dalších výrobců.
Jednoduchá demontáž prvků z desky probíhá pomocí plochého šroubováku bez použití dalších nástrojů.

MOTUS – motorový spouštěč

V reakci na požadavky zákazníků byl sestrojen hybridní motorový spouštěč MOTUS pro motory s maximálním výkonem 4 kW. Tyto menší motory jsou v praxi jedny z nejčastějších. Ve většině aplikací je potřeba nejen řídit směr otáčení, ale v případě poruchy pohon chránit. Elektronika MOTUSu umí pohon, jak řídit, tak chránit a danou situaci i signalizovat zabudovaným kontaktem. A to vše v úsporném pouzdře šířky pouhých 22,5 milimetru.

MODULARNE SYSTEM CROSSBOARD 2020 2
Spínané kontakty jsou s pomocí vestavěného polovodiče minimálně zatíženy a opotřebovány. Z toho plyne označení „hybridní“ a samotná velikost MOTUSu. Kombinace s polovodičem též zajišťuje až 10krát delší životnost oproti běžnému stykači a nižší spotřebu energie. Ztrátové teplo je tímto též omezeno, a proto může být spouštěč v celoplastovém pouzdře bez nutnosti ochranného pospojování.
Firma Wöhner nabízí MOTUS ve 3 základních variantách odlišujících se vstupním proudem od 0,075 do 9 A AC.
Spouštěč lze samozřejmě namontovat nejen na systém CrossBoard, ale i na ostatní systémy fy Wöhner a to 30 Compact, 60 Classic či přímo na DIN lištu do rozváděče. Spouštěč též splňuje požadavky na certifikaci UL i IEC 61508 - SIL3.

MODULARNE SYSTEM CROSSBOARD 2020 3

Budoucnost

Na poslední čtvrtletí roku 2020 oznámila firma Wöhner MOTUS s komunikací IO-link, která umožní ještě větší propojení s automatizací ve výrobě a provozu.
Podrobnější informace o této novince budou k dispozici na našem webu.

MODULARNE SYSTEM CROSSBOARD 2020 4
V současnosti si můžete funkční zapojení motoru pomocí MOTUSu prohlédnout v sídle naší společnosti v Brně či na nejbližším možném semináři či výstavě.
Jakékoli dotazy ohledně tohoto úsporného systému Vám rádi zodpovíme.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 541 235 532
www.ghvtrading.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.