Klimatizační technika s DC komponenty pro aplikace se stejnosměrným napájením

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jedním z požadavků při vypracování návrhu a následné realizaci elektrických skříní může být zajištění stejnosměrného napájení, které vede k využívání komponent klimatizační techniky s DC napájením.

Stále více jsou využívány složité řídící a regulační systémy, které je třeba udržovat ve vhodných klimatických podmínkách řízením teploty a vlhkosti.

Mezi velkým množstvím komponent klimatizační techniky společnosti GHV Trading mají své místo i produkty v řadě DC v zastoupené ventilátory s filtrem, chladícími jednotkami Peltier, výkonnými topnými tělesy (s ventilátorem či bez něj), regulačními prvky pro řízení teploty spolu s vlhkostí a LED svítilnami.

Ventilátory s filtrem a chladící jednotky Peltier

Dosahování vysokých teplot vnitřního uzavřeného prostoru skříně může mít neblahý vliv na spolehlivost nebo životnost elektrických zařízení. Snahou je snižovat teplotu v prostoru skříně a zabránit tak přehřívání. K výběru jsou dva typy chlazení s DC napájením - pasivní a aktivní.
Pasivní systém využívá proudění vzduchu skrze ventilátory s filtrem Plus FPI 018 a FPO 018, které vhánějí nebo odvádějí vzduch do nebo z prostoru skříně. K dispozici jsou s napájením 24 V a 48 V DC ve třech velikostech (rozměrech výřezu 92 x 92, 124 x 124 a 176 x 176 mm). Jejich výhodou je rychlá montáž skrze rohatkový mechanismus a velký průtok vzduchu. Mezi aktivní prvky jsou zařazeny chladící jednotky Peltier s napájením 24 V DC pracující na principu Peltierova jevu tj. bez kapalin. Jednotky jsou odolné proti nárazům a vibracím, montáž může být uskutečněna v libovolné poloze a jsou bezhlučné.

klimatizace dc 2018 1

klimatizace dc 2018 2

Topná tělesa a teplovzdušné ventilátory

Naopak vlivem nízkých teplot mohou nastat stejné problémy jako při teplotách vyšších. Pro DC aplikace je široký výběr topných těles (bez ventilátoru) menších výkonů RC 016, RCE 016, CSK 060, HGK 047 a HG 140 s napájecím napětím 12 - 36 V DC a výkony od 5 W do 150 W. Pro vyšší výkony jsou určeny teplovzdušné ventilátory HGL 046 a speciálně navrhnuté DCR 030 a DCR 130, která pracují s napájecím napětím 24 V a 56 V DC při výkonech od 200 W do 800 W. Velkou výhodou řady DCR je volba provozu s externím senzorem reagující na zvýšenou teplotu či vlhkost.

klimatizace dc 2018 3

Regulační prvky

Regulátory jsou rozděleny podle funkce na termostaty pro sledování teploty a hygrostaty pro sledování vlhkosti. Regulaci ventilátorů, jednotek Peltier a topných těles lze řídit vhodným typem regulátoru speciálně pro DC aplikace. K regulaci topných těles a ventilátorů jsou určeny regulátory teploty typu DCT 010 s rozpínacím nebo spínacím kontaktem a k regulaci vlhkosti DCF 010. Zmíněné regulátory pracují s napájecím napětím 20 - 56 V DC a jsou doplněny o externí senzory. Další možností řízení regulace je připojení klasických termostatů a hygrostatů na řízené komponenty skrze elektronické relé DCM 010 s napájecím napětím od 20 V do 56 V DC. Regulaci chladících jednotek Peltier zajišťuje termostat SCC-003-A s přepínacím kontaktem, který zajistí přepólování jednotky, čímž může chladící jednotka plnit funkci chlazení nebo topení.

klimatizace dc 2018 4

Osvětlení LED svítilnami

Jednou ze součástí elektrických rozváděčů je osvětlení. Jedná se spíše o příslušenství, které není plně nezbytné, avšak umístění svítidel podstatně vylepšuje obslužnost zařízení a zvyšuje bezpečnost práce.
Pro DC aplikace jsou určeny svítilny řady LED 025 a LED 025 Ecoline s napájením 24 - 48 V DC. Výhodou LED technologie je nízká spotřeba a ztráty, které jsou převážně vyzařovány jako teplo.

klimatizace dc 2018 5

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
Tel.: +420 541 235 532
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2019

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
www.elektroprogramy.cz Kompletní softwarová výbava nejen pro elektrikáře, revizní techniky a projektanty.
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.