Kabelové válečky, které snižují náklady při elektromontáži

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Česká společnost ROLLINE, výrobce kabelových válečků do kabelových úložných systémů BAKS, OBO Bettermann, KOPOS, Legrand, ARKYS, TOP SERVIS a dalších, přináší řešení pro veškeré elektromontážní společnosti, které se setkávají s ukládáním kabeláže do kabelových žlabů a žebříků.

Smyslem celého řešení je úspora nákladů při elektromontáži snížením počtu montážníků, pracovních plošin a další potřebné techniky.

Toto komplexní řešení kabelových válečků se intenzivně vyvíjelo od roku 2017 až do poloviny minulého roku, kdy byla docílena maximální přidaná hodnota pro samotné montážníky, jak do rychlosti instalace, tak bezpečnosti. Bezpečnost je samotnou kapitolou, protože chrání kabeláž proti prořezání o ostré hrany žlabů a žebříků, ale také chrání montážníky při instalaci. Válečky, po kterých se odvaluje kabeláž, jsou vyrobeny ze slitiny plastu, která má při zvýšeném tření tendenci mazat. Díky tomuto materiálu je zajištěno daleko lehčí odvalování kabelů a kabelových svazků. Z tohoto důvodu není zapotřebí zvýšené síly při tažení kabeláže samotnými montážníky, takže jejich práce se výrazně zlehčí a zrychlí.

kabelove valecky 2020 1
Dalším přínosem tohoto inovativního řešení je, jak již bylo zmíněno, úspora montážníků a tím i redukce nákladů samotného projektu. Společnost ROLLINE přináší tvarové díly pro všechny změny směru kabelových tras, tzn. 90° kolena, T-kusy, křižovatky, stoupání a klesání. V případě potřeby přizpůsobit se atypickým změnám směru je k dispozici kloubový tvarový díl, který lze tvarovat podle potřeb v rozmezí úhlu 90° - 135°. Jsou tedy zajištěny veškeré změny směru a lze tímto řešením nahradit montážníka u všech tvarových dílů, ale také na rovných úsecích tras. Při testech byla dosažena průměrná úspora 3 až 4 montážníků na 50 m kabelové trasy.

kabelove valecky 2020 2
Kabelové válečky se instalují na bočnice kabelových tras s válečky umístěnými do vnitřní části kabelových žlabů a žebříků. Tento princip má své opodstatnění. V první řadě je právě díky tomuto principu dosažena minimální vzdálenost na shoz kabelů do žlabů a v druhé řadě je zamezeno dodatečnému proplétání kabelů mezi závitovými tyčemi v případě stropních instalací na závitové tyče a c-profil. Doporučení pro sílu plechu kabelových tras, převážně u plechových kabelových žlabů, je minimálně 0,7 mm. V ROLLINE platí odzkoušené pravidlo, které říká, že s vyšší výškou bočnice je dobré zvýšit i sílu plechu. V případě použití kabelových válečků do drátěných žlabů a nebo klasických žebříků (lávek) není nutno toto pravidlo tolik dodržovat, protože drátěné žlaby a kabelové žebříky jsou samy o sobě o dost pevnější. Podstatnějším pravidlem je vzdálenost mezi jednotlivými válečky na dlouhých kusech kabelových tras, a to maximálně 5 metrů, jedině tak je dosažena optimální podpora a je zabráněno ztrátovosti při samotném protahování kabeláže, protože nevzniká prověšení kabeláže mezi válečky. Poslední a nejpodstatnější pravidlo platí pro kabely z mědi a hliníku a to tak, že průměr hliníkového kabelu by měl být maximálně 0,85 * průměr měděného. Je to z důvodu větší tuhosti a nepoddajnosti hliníkových kabelů a prostoru v kabelovém válečku.

kabelove valecky 2020 3
Produktové řady kabelových válečků ROLLINE jsou primárně dvě. Tou první je řada 4060 sloužící k instalaci kabelů a kabelových svazků o jmenovitém průměru maximálně 40 mm a druhá řada 7560 sloužící pro kabeláž o jmenovitém průměru maximálně 75 mm. Obě tyto řady jsou schopné pomoci při instalaci kabelů do kabelových žlabů a žebříků od výšky bočnic 50 mm a vyšších. Lze tedy aplikovat kabelový váleček řady 4060 na žlab o výšce bočnice např. 100 mm.

kabelove valecky 2020 5
V případě dotazů a návrhu pro konkrétní projekt, kontaktujte prosím přímo pracovníky společnosti ROLLINE s.r.o.

ROLLINE s.r.o.
Holandska 878/2, 639 00 Brno
Tel.: +420 604 189 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.rolline.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.