Jediný odpínač v krytu, který budete potřebovat. Tak snadné to je.

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odpínače v krytech se používají v blízkosti zařízení, která spínají. Nejsou tedy chráněny v rozváděči nebo rozvodně, ale jsou vystaveny všem vlivům prostředí, ve kterém je instalováno samotné zařízení. Tomu musí být přizpůsobeny i jejich vlastnosti.

Na trhu existuje nepřeberné množství spínacích prvků v krytech, a přestože se jedná v podstatě o velmi jednoduchý přístroj, vybrat si některý z nich není vždy snadné. Při výběru je třeba porovnat mnoho parametrů samotného spínacího prvku s vlivy prostředí, ve kterém bude použit. Ať už se jedná o stupeň krytí, tedy odolnost proti vniknutí prachu a vody, materiál krytu
a z něho vyplývající odolnost proti vnějším vlivům, možnost bezpečného odpojení a uzamknutí ve vypnuté poloze pro bezpečný servis zařízení a v neposlední řadě proudovou zatížitelnost.
Existuje velká oblast použití, ve které vám odpínač v krytu ONE20 výběr značně zjednoduší. Jedná se o spínání aplikací v technologickém zázemí jak obytných, tak komerčních budov, kde se využívá pro spínání osvětlení v garážích, sklepech, dílnách, kotelnách, kuchyních, venkovního osvětlení budov nebo zahrad, světelných reklam, pro spínání ventilátorů, topení, jednotek klimatizací a jejich dochlazovačů, kotlů, tepelných, vodních nebo kalových čerpadel, bojlerů, vodáren či závlahových systémů. Ve výčtu možného použití bychom mohli pokračovat, nicméně pro všechny tyto aplikace je odpínač do jmenovitého proudu 20 A naprosto dostačující, a odpínač ONE20 je tak vhodnou volbou.

odpinac v krytu 2021 1
Proudová zatížitelnost je však jen jedním z parametrů. Jak je to s dalšími technickými vlastnostmi odpínače, zejména co se týká prostředí, ve kterém bude umístěn? Je určen pro montáž do venkovního prostředí nebo může být použit jen uvnitř? Co nízké nebo naopak vysoké teploty? Co voda? Nedostane se do odpínače při dešti? A co prach? Takové otázky si musíte klást pokaždé, když odpínač pro dané prostředí vybíráte. Pokud se rozhodnete použít odpínač ONE20, je na všechny otázky jednoduchá odpověď: „Ano, je vhodný“. Kryt odpínače má stupeň ochrany IP67, to znamená, že je plně prachotěsný a zároveň chrání odpínač po dobu 30 minut v případě dočasného ponoření do vody. Je vyroben z materiálu odolného vůči UV záření a rozsah pracovní teploty je od -30 °C do +60 °C. Kryt tak nestárne a nedegraduje v důsledku vystavení ultrafialovému záření, a odpínač je vhodný jak do prostředí se slunečním svitem a teplem, tak do prostředí s nízkou teplotou. Například pro odpínání dochlazovače klimatizace na střeše domu, který je v létě vystaven přímým slunečním paprskům, horku a dešti, v zimě zase mrazu a sněhu. Nemusíte tak řešit, kde bude odpínač umístěn a odpínač ONE20 je tak opět jasná volba.


Proudová zatížitelnost odpínače vyhovuje, ostatní technické vlastnosti také a jak je to s bezpečností? Bude možné odpínač uzamknout ve vypnuté poloze pro zajištění bezpečné práce na zařízení? Ano, samozřejmostí je možnost uzamknout ovládací rukojeť odpínače až třemi visacími zámky ve vypnuté poloze. Navíc pod krytem není jen obyčejný spínač ale odpínač, tedy spínací prvek určený pro bezpečné odpojení.
Z jakých variant můžete vybírat? Odpínače ONE20 jsou dodávány ve 2-, 3- nebo 4-pólové verzi v kompaktním krytu jednotné velikosti, ve třech barevných provedeních – bílé, šedé a žluto-červené. Z této nabídky určitě vyberete vhodnou variantu pro vaši aplikaci.
Více informací o odpínačích ONE20 najdete na webových stránkách ABB.

ABB s.r.o.,
Elektrotechnika
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kontaktní centrum: 800 312 222
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2022

Číslo je zaměřené na průmyslovou robotiku, PLC, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku